Статия
Здравето на децата преди търговската печалба
Без вредна храна в училищните столове и лавки от 15 септември
Проблемът със наднорменото тегло при децата не е проблем само в Америка или Западна Европа. Оказва се, че през 2008г 30% от българските първокласници са с наднормено тегло.
Затова и от 15 септември 2009г. малчуганите няма да могат да намерят чипс, пържени храни и газирани напитки, поне не и в училищните столове и бюфети. Това гласи новата наредба на Министерството на здравеопазването, която забранява още и продажбата за захарни и шоколадови изделия в училищните лавки. Изключение ще бъде направено само за чистия шоколад. За сметка на това, всички сладкарски продукти с високо съдържание на мазнина и захар, торти и пасти със сметанов крем и сиропирани сладкиши ще трябва да изчезнат от училищата. Сухите супи и сухите бульони също попадат в забранените продукти.
Търговците, които се изкушат да нарушат новата разпоредба, ще трябва да заплатят от 100 до 5000 лева глоба.
Затягат се и изискванията за млечните продукти. Те ще трябва да са със съдържание на мазнини до 2 процента без добавени растителни мазнини. Айранът, който ще се продава в училище, не трябва да съдържа и добавена сол.
Въпреки че децата ще могат да намерят тези храни във всеки друг магазин около училищата, въпросът за здравето на подрастващите е от значение за цялото общество и отдавна бе дошло времето да се прояви по-организирана загриженост чрез по-ефективни мерки.
Какво ядат децата на закуска
Сутрините по традиция в много семейства са забързани. Невинаги остава време за правилна, а още по-малко за спокойна закуска на децата. Традиционно българчетата сутрин са хапвали или дори продължават да хапват набързо:
- Попара - много питателна манджичка рано сутрин, вътре има обилно количество хляб или бисквити, захар, масло и е залята с прясно мляко или чай. Добре, но трябва ли да се яде всяка сутрин? Е, поне няколко поколения българи са отгледани така.
- Филия, намазана с нещо. Ето тук вече има разнообразие - филия с масло плюс мармалад, или плюс течен шоколад, или плюс кашкавал, или плюс топено сирене, произведено незнайно как и нито с какви съставки, съдържащо прилично количество подобрители, известни още като Е-номера.
- А сега класиката - баничка, кифла, милинка, тутманик и други тестени вкусотии.
- Ако им е омръзнала класиката, на малчуганите се предлага нещо модерно - кроасан!
- А най-добре е, когато всички тези бързи закуски започнат да се редуват.
Не ли по-добре детето сутрин да има избор от плод, здравословна, по-възможност без добавена захар и сол и с повече фибри, зърнена закуска или в умерено количество хляб, мляко, яйце, сирене, билков чай, мед и най-вероятно още много други разнообразни и балансирани храни?
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 1 общо )
AMA
Яденето на баница със сирене е популярна българска традиция. Остава въпросът: използва ли се сирене или някаква имитация. За сиренето се въведе някакъв стандарт, но няма такъв за изварата. Освен това не е коректно да се нарича нещо "баница със сирене", когато не е вложено сирене по БДС! Необходимо е да се осъществява строг контрол при влагането на продукти с наименования указани в БДС и тяхната замяна с други.
Написан на: 09/03/2012 15:02 Докладвай този коментар
anonymous