Тест
Тест на климатици
Резултатите от нашите тестове ясно показват, че инвестицията в качествен климатик си заслужава и може да ви спести много средства и дискомфорт, както през лятото, така и през зимата.
Как да изберем климатик?
Разходът на енергия е най-важният параметър, който трябва да проверим. Независимите сравнителни потребителски тестове разкриват големи разлики в енергийната ефективност между най-добрите и най-лошите в теста. Колко енергия ще изразходва климатикът за своята работа зависи също и от допълнителни фактори, като големината на отопляваното помещение, слънчевата му светлина, изолацията на сградата, други източници на топлина в помещението, колко често устройството ще работи, какви са външните температури, ще го използваме само за охлаждане или и за отопление и т.н.
Как да определим подходящата мощност?
Важна част при избора на климатик е правилната мощност, която да отговаря на размерите на помещението, което отоплява или охлажда. Защото ако той не е с правилната мощност, няма да работи ефективно. Ако климатикът е прекалено голям ще създава течение, при прекалено малък климатик за помещението, то ще се стопля и охлажда трудно и ще се използва повече електроенергия. За да определите каква мощност ви е необходима, можете да използвате нашия калкулатор на сайта на Активни потребители:
За какво да следим при покупка?
Ето няколко неща, които трябва да имате предвид:
Прочетете внимателно енергийния етикет
Климатиците на пазара трябва да са придружени от задължителен етикет за енергийна ефективност, в който по скалата от A+++ до D са отразени годишна консумация на енергия за охлаждане, годишна консумация на енергия за отопление, коефициенти за сезонна ефективност за отопление (SCOP) и охлаждане (SEER), както и нивата на годишно потребление на енергия и на шум.
ВАЖНО Колкото по-високи са стойностите SEER и SCOP, толкова по-малко енергия ще използва климатикът за охлаждане или отопление. Един със сезонно охлаждащо число 9,4, например, ще използва почти два пъти повече охлаждаща енергия от устройство със SEER 5,1 при същите условия. Устройство със сезонна топлинна стойност 5,1 ще генерира средно 5,1 kW топлина за отопление от 1 kW използвана енергия. |
Не подценявайте шума
Резултатите от нашите тестове за шум са добър съветник. Най-добрите модели са толкова тихи, че единственият звук, който може да чуете, е работещият вентилатор. Не е без значение и точното място на монтиране на вътрешното тяло.
Видове климатици |
Прозоречни климатици
|
Капацитетът варира от 5000 до 12 500 BTU (~1.4-3.6kW) и те не са подходящи за по-големи помещения. Използват се основно за охлаждане и предимството им е ниската цена и по-лесният монтаж. Не са популярни в България и се намират по-трудно. |
Преносими климатици
|
Преносимите модели са предназначени за домове или офиси, в които не е подходящо монтирането на друг вид система. Те варират от 9 000 до 15 500 BTU (~2.5-4.5kW), но са скъпи и използват повече енергия и са по-шумни от аналозите с подобен размер. А „преносим“ е погрешно наименование – теглото им може да ги направи неудобни за търкаляне по килими или прагове. |
Разделени (сплит) климатици
|
Сплит системите са интелигентен начин за добавяне на климатик към ограничен брой стаи, без да се налага да инсталирате тръбопроводи за централна въздушна система. Те са по-скъпи от прозоречните или преносимите модули (и се препоръчва професионална инсталация), но е по- евтино от централната вентилация, ако охлаждате само няколко стаи каквито са масовите апартаменти в България. Нашите тестове са фокусирани изцяло върху този тип климатици. |
Помислете за интелигентно охлаждане
Някои климатици са станали по-интелигентни, позволявайки ви да ги контролирате и регулирате от вашия смартфон. Може дори да сте в състояние да ги свържете към други охлаждащи модули във вашия дом.
Запознайте се с гаранцията
Някои климатици имат по-дълги гаранции от други. Когато купувате ново устройство, проверете уебсайта на производителя за информация и попитайте търговеца за гаранцията за марката и модела, които обмисляте да купите.
Монтаж на климатика
Прочетете внимателно офертите на търговците и какви са условията за монтаж. Ако доставчикът и купувачът преценят, че монтажът на климатика ще надхвърли обема на стандартен монтаж (включеното в стандартния монтаж може да варира значително от фирма до фирма), те се договарят за обема на допълнителните работи, включително посочване на ориентировъчна цена, преди извършването на монтажа. Доставчикът/изпълнителят на монтажа уведомява клиента предварително писмено за прогнозната цена на допълнителните работи. Също така трябва да знаете, че външното тяло трябва да се монтира на проветриво и достъпно за ремонт и профилактика място, а вътрешното трябва да е на височина от около 2.20-2.30м, достъпно за профилактика и въздухът да се насочва към центъра на стаята.
Кои допълнителни функции да изберете?
Много допълнителни функции, предлагани от съвременните климатици, имат повече или по-малко значително влияние върху комфорта. Може дори дане се нуждаете от всички, но някои са добре дошли.
И така, кой е най-добрият климатик?
Най-добрият климатик за вас няма да е непременно този, избран от ваш съсед! Най-добрите модели са тези с най-високи оценки от лабораторните тестове, но винаги качеството върви ръка за ръка с цената. С две думи всеки сам избира желаното съотношение между цена и качество. Не бива да забравяте и следпродажбеното обслужване, така че можете да се доверите и на съветите на вашия монтажник, който при проблем ще се чувства поудобно с марка, която владее.
Допълнителни функции
Wifi дистанционно управление
Дистанционното управление чрез приложение за смартфон е много полезно за много хора. В този случай устройството е свързано с интернет, така че е необходимо да се помисли и за сигурността – препоръчително е климатикът да се свърже към мрежа, различна от компютър, лаптоп, смартфон или таблет.
Седмичен таймер
Функцията позволява задаване на няколко различни режима на охлаждане и/или отопление за всеки ден от седмицата. Може да се използва и за ограничаване на зададената температура, включване на автоматично изключване на устройството и заключване на настройката за работа.
Автоматично рестартиране
В случай на прекъсване на електрозахранването, климатикът автоматично превключва към последната зададена работа, когато захранването се възстанови.
Самопочистване
Намалява влажността вътре в устройството и по този начин предотвратява развитието на мухъл в самия уред. Вътрешният вентилатор продължава да работи дори след като климатикът е изключен, за да изсуши влагата, натрупала се върху топлообменника, след което автоматично се изключва.
Предотвратяване на замръзване
Добре дошла функция, ако имате инсталиран климатик, където само от време на време се отоплявате през зимата (напр. във ваканционен дом). Когато температурата в помещението падне под осем градуса по Целзий, уредът се включва в режим на отопление и предотвратява замръзване на водопровода или евентуална повреда на чувствителни към ниски температури електрически уреди.
Самодиагностика
Ако климатикът спре да работи по една или друга причина, на екрана ще се появи код за грешка. Можете сами да коригирате някои грешки според инструкциите на производителя, в противен случай се обадете на сервизния техник и му кажете кода на грешката, за да може да донесе всички необходими материали за отстраняването й.
|
Как тествахме? (Методология на изпитването)
В проучването участват: 43 сплит системи климатици - 26 с капацитет 2,5 kWt (9000BTU) и 17 с капацитет 3,5kWt (12000BTU).
Закупуване на пробите: 2021-2022г.
В таблицата са отразени
Информация от етикетите:
- Средна цена (с монтаж) към февруари 2023
- Коефициенти на сезонна енергийна ефективност за отопление (SCOP) и охлаждане (SEER)
- Годишно потребление на енергия охлаждане/отопление
Лабораторно изпитани са следните показатели:
- Ефективност (с тежест 65% от крайната оценка), в това число:
- Комфорт - използвайки седем точки за измерване, разположени на различни разстояния и височини, лабораторията определя равномерността на разпределението на температурата и скоростта на въздушния поток в помещението. Измерва се и времето, необходимо за достигане на комфортна температура.
- Капацитет на охлаждане и отопление – определят се чрез използване на стандартите ΕΝ 14825 и DIN EN 14511. Време за достигане на комфортна температура и разпределение на въздушния поток.
- Капацитет на обезвлажняване - определя се чрез използване на стандарта EN 810:1997 06.
- Консумация на енергия в режим готовност - измерване на консумацията в режим на готовност съгласно стандарт EN 62301.
- Ниво на шум (10%) - измерване на шума на вътрешно и външно тяло на разстояние 1 м от уреда и на височина 1,5 м над земята. Измерването се извършва при максимална настройка, а за вътрешното тяло също при най-ниска настройка.
- Удобство (10%) - оценка на лекотата на работа с дистанционното (дизайн на контролите и дисплея, лекота на настройка или използване без инструкции, смяна на батерии и т.н.), настройка на вътрешното тяло, както и почистване на повърхността на устройството и филтрите.
- Универсалност (10%) - проверихме дали уредът може да работи в режим с по-ниска консумация на енергия, дали може да работи само вентилаторът, дали уредът показва температурата в помещението (или само зададената), какво е максималното разстояние между външното и вътрешното тяло.
- Инструкции за употреба (5%) - оценява се интуитивността на настройките на климатика, която трябва да е лесна, без да се налага да преглеждате ръководството за потребителя всеки път.
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 5 общо )
anonymous
Моите уважения към екипа! Браво! Статията е повече от необходима в момента, тя е решаваща за енергийната култура на 21ви век на нашето общество. Единственото, което искам да добавя (ако някой въобще прочете думите ми) е, че преди да се купи какъвто и да е източник на топлина най-важното условие при избора е да имате "изолация" на жилището. И не само - тя трябва да е изчислена от ОВ специалист и изпълнена с елементите от цялостна система на утвърден производител. Техническите модели, споменати в изследването и оформени в таблица та са само букви в случай, че имате изпълнена грамотно термоизолация на имота - тогава можете да се топлите и със свещ...!:)))
Написан на: 21/03/2023 19:55 Докладвай този коментар
anonymous
И как точно си купихте Beko BIVPR 120, който не се продава в България?
Написан на: 24/03/2023 14:45 Докладвай този коментар
anonymous
Gree толкова ли са лоши, че ги няма в теста?
Написан на: 29/03/2023 08:29 Докладвай този коментар
anonymous
Твърде "атрактивен" подбор на моделите!?
Не искам да влизам в конспирацията, че теста обслужва маркетинг-цели, но усещането за това те преследва докато разглеждаш таблиците.
Написан на: 29/03/2023 09:53 Докладвай този коментар
anonymous
Имам голяма дневна - 48 кв.м. Необходимо ми е климатик 24 000. до сега във вашите проучвания няма никаква информация за марки с такъв капацитет. Имала съм Шарп , доволна съм била, загрява и охлажда добре помещението. Благодаря, в случай, че допълните информацията си.
Написан на: 19/05/2023 18:28 Докладвай този коментар
anonymous