Тест
Доброволно здравно осигуряване част 1 (2011)
Какво предлагат доброволните здравноосигурителни фондове?
В момента в България функционират 20 лицензирани фонда. Основните видове услуги, които предлагат, са разделени в здравни пакети:
Видове здравни пакети*
|
Обхват на услугите
|
Профилактика
|
Здравни услуги за опазване на здравето и ранна диагностика.
|
Извънболнична медицинска помощ
|
Специализирани прегледи и изследвания (лабораторни, инструментални, функционални изследвания, образна диагностика и др.) за разрешаване на възникнал здравословен проблем в амбулаторни условия.
|
Болнична медицинска помощ
|
Диагностика и лечение на осигурените лица в клиники и отделения на многопрофилни и специализирани болници за активно лечение, изследвания, манипулации и операции.
|
Възстановяване на разходи
|
Възстановяване на разходи на осигурените лица за медицински услуги, закупуване на лекарства и помощни средства (очила, лещи, патерици, бастуни, слухови апарати, превързочни материали и др., назначени от лекар и до определен лимит. (*Някои фондове изискват различен процент: от 20 до 40% самоучастие по този пакет)
|
Стоматологична помощ
|
Профилактика, консервативно и хирургично лечение на заболяванията на устната кухина и зъбите.
|
Услуги, свързани с битови и други допълнителни условия
|
Медицински (наблюдение, сестрински грижи и др.) и немедицински услуги (транспорт, специални болнични условия) и спомагателни дейности, свързани с допълнителни грижи за болните в домашни и болнични условия.
|
Комбинирана медицинска помощ.
|
Комбинация от всички или определени медицински услуги, предлагани в останалите пакети.
|
Проследяване на бременност и раждане**
|
Регистриране и проследяване на бременност; прегледи, изследвания, раждане. (**Предлага се само от няколко фонда с различен отлагателен срок - от 110 дни до 9 месеца от датата на сключване на договор)
|
*Различните фондове предлагат различни комбинации от пакети и опции в зависимост от вида и обема на включените в тях услуги.
Форми на осигуряване:
Форма на осигуряване
|
Механизъм на действие
|
Предимства
|
Недостатъци
|
Възстановяване на разходи
|
Здравноосигурителното дружество частично или изцяло възстановява разходите за здравно обслужване на осигурените лица при настъпване на предвидените в здравноосигурителните договори случаи.
|
Пълна свобода при избор на лечебно заведение и конкретен лекар .
|
Заплащане на услугите, което се възстановява в различен срок (между 10 и 45 дни в зависимост от фонда). Събиране и изпращане на необходимите финансови и мед.документи за осребряване.
|
Абонаментно обслужване
|
Здравноосигурителното дружество, при настъпване на предвидените в здравноосигурителните договори случаи, осигурява предоставянето на определени здравни услуги и стоки на осигурените лица от определени изпълнители на медицинска помощ, с които дружеството е сключило договор.
|
Пациентът не заплаща за получената медицинска помощ и не се занимава с финансови документи.
|
Изборът на лечебно заведение е от определен брой* изпълнители на мед.помощ, с които осигурителното дружество има договор.
|
Смесен вариант
|
Могат да се ползват двете форми - Възстановяване на разходи и Абонаментно обслужване.
|
Като при изброените по-горе.
|
Като при изброените по-горе.
|
*Всеки фонд има сключени договори с определени изпълнители на медицинска помощ: болници, поликлиники, центрове за рехабилитация и др.
Предимства на ДЗО: Разрешаване на здравословния ви проблем чрез директно посещение на лекар-специалист (без направление), улеснен и бърз достъп до необходимите изследвания (включително и високоспециализирани), помощ от координатор, индивидуално отношение. Повечето фондове поддържат и денонощни телефонни центрове, където можете да се обадите за съдействие.
Недостатъци на ДЗО: Здравноосигурителните дружества не покриват: спешна медицинска помощ; онкологични и психични заболявания; лечение на туберкулоза, СПИН и венерически болести; зависимости: алкохолизъм, наркомания и др.; имунотерапия; хемодиализа и хемотрансфузия; трансплантация на органи; вродени аномалии; лечение на стерилитет и изкуствено оплождане. Само няколко фонда поемат здравното обслужване за бременност и раждане. Има ограничения за хора над 65 годишна възраст и такива с усложнен здравноосигурителен риск, като някои фондове допускат сключване на договори с такива лица при допълнителни осигурителни условия.
Кой може да бъде осигурен? Всеки може да се самоосигури, да осигури членове от семейството си, да осигури друго физическо лице, както и работодател може да осигури своите служители. Осигуровките могат да бъдат индивидуални, семейни или групови и могат да се сключат от името и за сметка на физическо или юридическо лице. Корпоративното (групово) осигуряване е за фирми, които допълнително осигуряват своите служители (в някои случаи и техните семейства), но то зависи изцяло от волята на работодателя и въпреки данъчните облекчения, които им се полагат, не са много фирмите, които го правят. За останалите, които не са попаднали на грижовен шеф, остава възможността да сключат индивидуален или семеен договор в избран фонд.
Индивидуално и семейно доброволно здравно осигуряване
„Активни потребители” направи проучване на лицензираните доброволни здравноосигурителни дружества, което се концентрира върху здравните продукти, условията и цените на фондовете за индивидуално и семейно застраховане.
<< Натиснете върху картинката, за да видите Таблица 1 с резултати
Необходими документи за ДЗО:
Здравна декларация се получава от самия фонд, който сме избрали и в нея се обявява настоящото здравно състояние на кандидата за осигуряване. В няколко фонда изискват допълнително и първоначален преглед, който сами заплащате.
Здравноосигуртелен договор, който задължително трябва да съдържа информация за:
*Актуално удостоверение за вписване в търговския регистър; номер и дата на издаване на лицензията на здравноосигурителното дружество;
*Здравноосигурителните пакети, включени в договора, вида, обхвата и условията за предоставяне на здравните услуги и стоки;
*Размера, сроковете и начина на заплащане на здравноосигурителната премия;
*Общите условия на здравноосигурителните пакети, включени в договора;
*Начина, сроковете и необходимите документи за възстановяване на средства за стоки и услуги, предвидени в договора.
Също така заедно с договора, осигуреното лице трябва да получи здравноосигурителна карта , списък с изпълнителите на медицинска помощ, с които осигурителят има договорни отношения; информация за контакт с координаторите на фонда.
Здравноосигурителните дружества са длъжни да пазят в тайна информацията, свързана със сключените здравноосигурителни договори, както и информацията, свързана с личните данни и здравословното състояние на осигурените лица. Разкриването на такава информация може да стане само със съгласието на осигуреното лице пред Комисията за финансов надзор и нейните органи, както и в случаите, изрично предвидени със закон.
Данъчни облекчения:
Съгласно чл. 19 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица, (Изменение - ДВ, бр. 113 от 28.12.2007 г., в сила от 01.01.2008г.) “Месечната данъчна основа по чл. 42, ал. 2 за доходи от трудови правоотношения се намалява с направените през месеца чрез работодател лични вноски за допълнително доброволно осигуряване в общ размер до 10 на сто от месечната данъчна основа по чл. 42,ал. 2 , както и с внесените през месеца за сметка на лицето лични вноски за доброволно здравно осигуряване и премии/вноски по договори за застраховки "Живот" в общ размер до 10 на сто от месечната данъчна основа по чл. 42, ал.2.”
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 6 общо )
mpopova28
Защо нямам право да прочета резултатите от Таблица 1? Какво трябва допълнително, за да видя тези резултати - интересуват ме.
Написан на: 30/06/2012 10:48 Докладвай този коментар
deeper
Да платиш 15 лв годишна такса и да се логнеш с твоят user и pass.
Написан на: 03/07/2012 17:31 Докладвай този коментар
anonymous
Аз чух,че имало за 27-29лева хубав здравен фонд.Моля пишете как да се свържа с различните частни здравни фондове [email protected]
Написан на: 08/08/2013 03:22 Докладвай този коментар
anonymous
Бихте ли ми пояснили ролята на Вашеата неправителствена, непредставителна ....извадкова асоциация? Нейната мисия?
Нейната позиция? Ролята на регулатор на общественото мнение?
Чесането на езиците?
Неправомерните коментари?
Нулевият правен статус на коментарите?
Нулевата защита? Нулевата проверка?
Каква ли е връзката с КЗП?
Колко ли получават за мизерния си офис и визия?
Това ли е лицето на активният потребител?
Написан на: 23/05/2017 15:19 Докладвай този коментар
anonymous
Здравейте, наскоро открих как лесно да намерим най-ниските цени на лекарствата в аптеките. На следната страница https://lekarstva.top само с един-два клика можете да сравните цените на лекарствата в различните аптеки. Изненадващо се оказва, че разликите в цената на един и същи продукт варира от няколко стотинки до повече от 10 лева. Надявам се да съм ви бил полезен!
Написан на: 27/03/2018 21:14 Докладвай този коментар
anonymous
Здравейте
Покривате ли психиатрични грижи?
Написан на: 31/05/2023 18:15 Докладвай този коментар
anonymous