Кампания
Седмичен бюлетин брой 17 (439)
Евтини климатици? Научете как да се сдобиете
Когато купувате климатик, винаги обръщайте внимание дали офертите са с включен или не монтаж в цената. Освен за цената на монтажа трябва да уточним и график за монтаж, защото понякога може да се чака с месеци. Монтирането на климатика трябва да се извършва от квалифицирани лица. Монтирането от неоторизирано лице може да доведе до отказ от признаване на търговската гаранция, така че ние препоръчваме предварително да се запознаете с условията ѝ.
Линк към статията
Обновени правила на ЕС за безопасност на продуктите
Европейският парламент одобри актуализиран регламент за безопасността на нехранителните потребителски продукти, който ще гарантира, че продуктите в ЕС, независимо дали се продават онлайн или в традиционни магазини, отговарят на най-високите изисквания за безопасност. Причината за актуализация на този регламент е, че разходите в ЕС от предотвратими инциденти с опасни продукти се оценяват на 11,5 млрд. евро годишно. Какво се очаква от новия документ?
- Новите правила са насочени към рисковете за безопасността, свързани с новите технологии и растежа на онлайн продажбите
- Уязвимите потребители, като например децата и хората с увреждания, ще бъдат по-добре защитени
- Бързо отстраняване на опасните продукти и по-ефективна процедура за изтегляне на продукти
Подобряване на оценките на безопасност
За да се гарантира, че всички продукти, пуснати на пазара, са безопасни за потребителите, Регламентът относно общата безопасност на продуктите включва мерки, с които се гарантира, че при оценките на безопасност се вземат под внимание рисковете за най-уязвимите потребители (напр. децата), аспектите свързани с пола и рисковете за киберсигурността.
Пазарен надзор и онлайн магазини
Новият регламент разширява обхвата на задълженията на икономическите оператори (като производител, вносител, дистрибутор), увеличава правомощията на органите за пазарен надзор и въвежда ясни задължения за доставчиците на онлайн места за търговия. Онлайн местата за търговия си сътрудничат с органите за пазарен надзор с цел намаляване на рисковете. Надзорните органи могат да разпоредят на онлайн местата за търговия да премахнат или блокират достъпа до офертите на опасни продукти без ненужно забавяне и във всички случаи в рамките на два работни дни. Продуктите, които са с произход извън ЕС, могат да бъдат пускани на пазара само ако има установен икономически оператор в ЕС, който отговаря за безопасността им.
Ефективни процедури за изтегляне от пазара
Преработеното законодателство подобрява процедурата за изтегляне на продукти, тъй като понастоящем процентът на връщане остава нисък, като около една трета от потребителите в ЕС продължават да използват изтеглени от пазара продукти. Ако даден продукт трябва да бъде изтеглен от пазара, потребителите трябва да бъдат информирани директно и да им бъде предложена поправка, замяна или възстановяване на стойността на иззетия продукт. Потребителите също така ще имат право да подават жалби или да предявяват колективни искове. Информацията относно безопасността на продуктите и възможностите за правна защита трябва да бъде достъпна на ясен и разбираем език. Системата за бързо предупреждение за опасни продукти (порталът Safety Gate) ще бъде модернизирана, за да се даде възможност за по-ефективно откриване на опасни продукти и ще бъде по-достъпна за хората с увреждания.
Ще получим ли наказание за бутилираните води?
У нас се продават три вида бутилирани води: минерална, изворна и трапезна. Често в магазините те се предлагат под една и съща търговска марка, подредени едни до други. Потребители се оплакват, че в бързината „грабват“ бутилките без да видят, че те са с трапезна вода, например, вместо желаната минерална вода. Можем ли да ги различим?
Натуралната минерална вода е с естествен произход и се добива от защитени подземни източници, обикновено с дълбочина над 600-700 м, което е гаранция за нейната чистота и постоянно качество. Тя има специфична минерализация и уникален баланс на минерални соли, което я прави изключително добър източник на хидратация, особено при хора с активен начин на живот.
Изворната вода, както и натуралната минерална вода, е изцяло природен продукт. Тя е с естествен произход и притежава относително постоянен минерален баланс. Изворните води се добиват от изрично определени и защитени подземни източници, по-близо до повърхността на земята и не се подлагат на обработка при бутилиране. Те са природно чисти, като подпис за марката е съответният географски произход, който задължително се посочва на етикета на продукта.
Трапезната вода, за разлика от натуралните минерална и изворна вода, най-често е промишлено-обработен продукт. Тя няма определена географска принадлежност и нейният източник може да бъде дори водопреносната мрежа. Обикновено трапезните води се нуждаят от допълнителна обработка, за да станат годни за пиене. Най-често това става чрез „обратна осмоза“. При този процес от водата се отстраняват вредните примеси, в това число бактерии, тежки метали, пестициди и други.
Пред Съда на Европейския съюз
Европейската комисия реши да предяви иск пред Съда на Европейския съюз срещу България във връзка с неизпълнението от нейна страна на задълженията ѝ по Директива 2009/54/ЕО относно експлоатацията и предлагането на пазара на натурални минерални води. ЕС понастоящем предприема правни стъпки, за да гарантира правото на потребителите на информация, да ги предпази от въвеждане в заблуждение и да гарантира справедлива търговия.
Комисията счита, че българското законодателство не е в съответствие с правилата, по-специално тъй като то не забранява предлагането на пазара на натурални минерални и изворни води, които произхождат от един и същ извор, под повече от едно търговско описание, както се изисква от директивата. Освен това, противно на правилата, в българското законодателство не се изисква наименованието на извора да се посочва върху етикетите на минералните и изворните води. Българското законодателство позволява също така да се използва обозначението „изворна вода“ за вода, която не отговаря на условията за използване на този термин.
Предисторията
През юли 2020 г. Комисията изпрати официално уведомително писмо на България. След като направи оценка на националното законодателство и на отговора на България на официалното писмо, ЕК стигна до заключението, че националните разпоредби все още не са в съответствие с изискванията на Директива 2009/54/ЕО. През септември 2021 г. Комисията издаде мотивирано становище, с което прикани България да предприеме необходимите стъпки, за да се съобрази със законодателството на Съюза. По-специално Комисията заключи, че България не е изпълнила задълженията си съгласно следните разпоредби на Директива 2009/54/ЕО: забрана за предлагане на пазара на натурална минерална вода от един и същ извор под повече от едно търговско описание, като се изисква върху етикетите на натуралните минерални води да се посочва мястото, където изворът се експлоатира, и името на извора; както и гарантиране, че са спазени условията за използване на термина „изворна вода“ и по-специално, че терминът „изворна вода“ се запазва за вода, която отговаря на изискванията за етикетиране съгласно директивата. След оценка на отговора на България на мотивираното становище Комисията стигна до заключението, че установените нарушения на Директива 2009/54/ЕО не са отстранени. Вследствие на това ЕК реши да предяви иск пред Съда на Европейския съюз срещу България съгласно член 258, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз.
Директива 2009/54/ЕО е приета с цел премахване на различията между законодателствата на държавите членки, регулиращи натуралните минерални и изворните води, за да се защити здравето на потребителите, да се предпазят потребителите от въвеждане в заблуждение и да се гарантира справедлива търговия. Директивата има за цел да гарантира, че натуралните минерални води и изворните води запазват на етапа на предлагане на пазара характеристиките, които им позволяват да бъдат идентифицирани като такива.
Междувременно в нашия МС е изготвен проект на нова Наредба за изискванията към бутилираните натурални минерални, изворни и трапезни води, предназначени за питейни цели. С новата Наредба се предвижда да се осигури и прилагането на въведени с действащия Закон за храните нови изисквания към бутилираните води, и по-специално по отношение издаването на сертификат за изворните води, добити и произведени на територията на страната и внос от трети страни, удостоверяващ, че по произход, състав и свойства съответната изворна вода е подходяща за бутилиране за питейни цели.
„Активни потребители“ и в медиите
Как да купим климатик на по-ниска от цената в магазина? Една инициатива дава отговора - Money.bg
БТА :: В пленарната зала на Европейския парламент в Брюксел започна 578-ата пленарна сесия на Асамблеята на ЕИСК (bta.bg)
Съседи с партия за евтини перални - Flashnews
Жабата на етикета показва, че в храната има скакалци?
Пазарът в цифри
- По данни на Евростат темпът на потребителските цени в ЕС се е забавил до 8,3% през март в сравнение със същия месец на миналата година, докато през февруари годишната инфлация е нараснала с 9,9%.
- Инфлацията в еврозоната през март е била 6,9% на годишна основа, също значително по-ниска спрямо годишното й равнище от 8,5%, регистрирано през февруари.
- В България годишната инфлация е била 12,1% през март, като страната ни е заела девето място в ЕС по най-голям ръст на инфлацията за съответния месец, и остава над средните нива за ЕС. На месечна база цените у нас през март са нараснали с 0,6%.
- Най-висока е била инфлацията на годишна база в Унгария (25,6%), Латвия (17,2%) и Чехия (16,5%).
- През март най-ниски нива на инфлация са имали в Люксембург (2,9%), Испания (3,1%) и Нидерландия (4,5%).
Календар на потребителя
На 28 април Diteramb Consult ще проведе обучение на тема „Работа с ключови клиенти, преговори и продажби“.
До 30 април собствениците на недвижими имоти и моторни превозни средства могат да платят годишните си данъци с 5% отстъпка, ако цялата сума се внесе наведнъж, напомнят от Столичната община. Това е крайният срок и за първата вноска на такса битови отпадъци. При плащане на местните данъци и такси на части, сроковете са: Данък недвижими имоти и данък МПС: 30 юни - първа вноска и 31 октомври - втора вноска. Такса битови отпадъци - четири вноски: 30 април, 30 юни, 30 септември и 30 ноември. Плащането може да се извършва във всеки от 22-та данъчни отдела на Столичната община, независимо от адреса на имота или на задълженото лице. Всички каси разполагат и с ПОС устройства за плащане с дебитни или кредитни карти. Друга възможност е по банков път или през интернет страницата на Столична община.
ЕП реши да се създаде Социален фонд за климата с цел борба с енергийната бедност. Той ще бъде в полза на уязвимите домакинства, на микропредприятията и на ползвателите на транспорт, които са особено засегнати от енергийна и от транспортна бедност. Когато бъде изцяло въведен, СФК ще бъде финансиран от тръжна продажба на квоти по СТЕ II в размер на 65 милиарда евро, като допълнителни 25% ще бъдат покрити от национални ресурси (приблизително общо 86,7 милиарда евро).