Статия
Здравният съюз и поуките от COVID-19
Епидемията, която уж си отива, но все още има сили и се стяга за нападение, постави на изпитание обществените системи. Последиците от нея ще плащаме дълго време и е важно да си извлечем от тази ситуация необходимите изводи. ЕК подготви поуки в полза на държавите и обществата. Те са отговор и на желанието на 74% от европейските граждани за по-голямо европейско участие в управлението на кризи.
Първа поука: По-бързото откриване и реагиране зависи от по-силното глобално наблюдение и от по-съпоставимите и пълни данни.
Втора поука: Ясните и координирани научни съвети улесняват вземането на политически решения и комуникацията с обществеността.
Трета поука: Подготвеността се нуждае от постоянни инвестиции, контрол и преразглеждане.
Четвърта поука: Инструментите за действие при извънредни ситуации трябва да се привеждат в готовност по-бързо и да се задействат по-лесно.
Пета поука: Координираните мерки следва да се превърнат в рефлекс за Европа.
Шеста поука: Необходими са засилени публично-частни партньорства и по-силни вериги на доставки за оборудване и медикаменти от критично значение.
Седма поука: Общоевропейският подход е от съществено значение, за да станат клиничните изследвания по-бързи, по-мащабни и по-ефективни.
Осма поука: Способността за справяне с пандемията зависи от непрекъснатите и увеличаващи се инвестиции в здравните системи.
Девета поука: Подготвеността и реакцията при пандемия са глобален приоритет за Европа.
Десета поука: Разработване на по-координиран и усъвършенстван подход за борба с невярната информация и дезинформацията.
По-добър отговор на ЕС при извънредни санитарни ситуации
Междувременно се подготвят нови мерки за укрепване на капацитета на ЕС за предотвратяване и контрол на огнища от заразни болести и за справяне с трансгранични заплахи за здравето.
- Готов е първият законодателен пакет за Здравния съюз, основан на уроците от пандемията от COVID-19.
- ЕС ще бъде по-добре подготвен и ще може по-добре да координира действията си при здравни кризи.
- Въвеждат се по-ясни правила за съвместно възлагане на обществени поръчки за лекарства и медицински изделия.
Одобрено е споразумението за удължаване на мандата на Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC), като той ще си сътрудничи с Европейската комисия, националните органи, органите на ЕС и международните организации, за да гарантира, че действията им са съгласувани и се допълват взаимно. С оглед на навременното подаване на съпоставими данни, Центърът ще координира стандартизацията на процедурите за събиране на данни, както и валидирането, анализа и разпространението на данни на равнище ЕС. Освен това ECDC ще следи отблизо капацитета на националните здравни системи за откриване, предотвратяване и реагиране на епидемични огнища, както и преодоляването на последиците от тях. Той ще проверява и за наличието на пропуски и ще издава научно обосновани препоръки.
Новите правила включват усъвършенствано планиране на превенцията, готовността и реакцията на равнище ЕС и на национално равнище. Комисията ще може официално да установява наличието на извънредна ситуация в областта на общественото здраве на равнище ЕС, което ще доведе до засилване на сътрудничеството в рамките на ЕС. Така мерките за противодействие ще се разработват и прилагат своевременно. В законодателството също така се изясняват процедурите за съвместно снабдяване с лекарства и медицински изделия, включително възможността за ограничаване на паралелните дейности по възлагане на обществени поръчки и договаряне от участващите държави – когато става въпрос за продукти, закупувани на равнище ЕС.
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous