Пулсовият оксиметър е малко електронно устройство, което се закрепва върху пръста ви и измерва сърдечната честота и насищането с кислород в кръвта. В нормални условия то се ползва основно за оценка на състоянието при пациенти с белодробни заболявания, а понякога и от спортисти и пилоти, които трябва да следят нивата на кислород в кръвта.
В настоящата пандемия оксиметрите придобиха неочаквана популярност, когато хората научиха, че ниските нива на насищане с кислород могат да бъдат признак за COVID-19. Редица публикации съобщават, че някои пациенти с COVID-19 внезапно развиват състояние, наречено „тиха хипоксия“, при което хората изглеждат и се чувстват добре - и не забелязват задух, но нивата на кислород в тях са опасно ниски. Ако това се случи у дома е особен проблем, тъй като симптомът може да показва тежка пневмония, свързана с COVID-19, изискваща вентилиране с кислород. Ето защо някои хора може да искат или да се наложи да следят нивата на насищане с кислород у дома.
Но въпреки че те се използват често в клинични условия, полезността им за иначе здрави хора у дома е ограничена. Използвани неправилно, те могат да дадат неточни или лоши показания и е неразумно да се разчита на тях без по-широка медицинска диагностика.
Може ли пулсов оксиметър да диагностицира COVID-19?
Нормалното ниво на насищане на кръвта с кислород (сатурация) при здрав човек е около 95-97%. Ако нивото на кислород е под това, това може да е индикатор, че има белодробен проблем. Ниво под 92% е индикатор за сериозен проблем и човек може да се нуждае от допълнителен кислород или болнично наблюдение. И така, пулсовият оксиметър може да сигнализира за проблеми с нивата на кислород в кръвта, които могат да бъдат свързани с коронавируса, но това е само една част от по-широката диагностична картина и не е заместител на клиничната оценка, нито достатъчна за диагностика сама по себе си. Някои лекари предлагат на пациентите си да използват пулсов оксиметър, ако са диагностицирани с COVID-19 или имат съмнения за симптоми, но състоянието им не налага болнично лечение. Няма консенсус относно това как и кога това би било най-полезно или осъществимо, така че това е разговор между отделния пациент и неговия лекар.
Трябва ли да си купите пулсов оксиметър?
Ако нямате хронични проблеми с дишането и нямате препоръка от лекар, не е нужно да си харчите парите. Ползването му няма да ви е толкова полезно без принос от медицински специалист и може да го използвате неправилно или да интерпретирате резултатите погрешно.
Въпреки това, някои хора се запасяват с всичко, което облекчава страха и безпокойството им – лекарства, храни и дори тоалетна хартия. Трудно да се предскаже кой ще се разболее тежко и е разбираемо, че хората биха искали да бъдат подготвени за всякакви събития.
Ако купуването на пулсов оксиметър ще ви помогне за облекчаване на безпокойството, все пак не трябва да забравяме, че задухът и ниските нива на кислород са само два възможни симптома на COVID-19 и затова е важно да се познават всички симптоми - кашлица, треска, задух, затруднено дишане, студени тръпки, втрисане, мускулни болки, главоболие, възпалено гърло и загуба на вкус или мирис.
Правилно използване на пулсов оксиметър
За да намалите риска от получаване на погрешни данни при измерване, оксиметрите трябва да се използват правилно, за да дадат най-добрата информация. За целта:
Не трябва да ползвате устройството навън при студено време или веднага щом се приберете и ръцете ви са още студени.
При измерване уредът трябва да се държи стабилно и неподвижно за 30 секунди - ако има много движение, лошо разположение или недостатъчно време за калибриране на компютъра, показанията може да са неточни.
Избягвайте лак за нокти и изкуствени нокти - те могат да блокират проникването на светлина от устройството до кръвта ви и могат да повлияят на четенето.
Не ползвайте уреда със замърсени ръце. Преди измерване измийте и подсушете!
За най-коректни резултати направете 3 последователни измервания през няколко минути и изчислете средната стойност.
Не ползвайте веднага след физическа дейност или спорт. Изчакайте поне 5 - 10 минути!
Не пушете 10 минути преди измерването.
Някои медицински състояния, като анемия и синдром на Рейно (където пръстите са необичайно студени) могат да повлияят на точността на отчитанията.
И накрая не забравяйте, че може да попаднете на евтин и некачествен уред, закупен от интернет търговци, при който качеството на LED диодите, фотодетекторите и или електрониката - да повлияе на точността на отчитанията. С други думи, оксиметърът не ви казва всичко, така че да разчитането само на него вместо медицински съвет може да ви даде фалшиво успокоение. Вижте пример за дефектен уред във видеото: https://www.youtube.com/watch?v=oWbpEbGeYxg
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Коментари ( 0 общо )
anonymous