Тест
Как ни определят лихвата? (2013)
През 2010 г. направихме първи сравнителен тест на методологиите за определяне на референтен лихвен процент по ипотечни и потребителски кредити на банките в България. Дали нещо е променено три години по-късно? Д-р Любомир Христов, ChFC, председател на Института на дипломираните финансови консултанти разяснява:
Необходим Ви е кредит – жилищен или потребителски. Но сте чували, че банки са осъдени за едностранно и неправомерно повишаване на лихвите след сключване на договора. Присъдите са затова, че едностранното повишаване на лихвите е извършено съгласно неравноправни клаузи в договора, които съдът обявява за нищожни като нарушаващи Закона за защита на потребителите и съответната европейска директива от 1993 г.
Коя банка да изберете? Има ли “почтени”?
За да защити потребителите, действа Закон за потребителския кредит, който определя и задълженията на банки по формиране на плаващи лихви както по потребителски, така и по жилищни и ипотечни кредити.
При кредит с плаваща лихва, лихвата и съответно месечната Ви вноска може да се промени в хода на изплащане на кредита – както да нарастне, така и да намалее. Лихвата се състои от два елемента – плаващ и фиксирана надбавка. Плаващият, законът нарича “референтен лихвен процент” и разяснява, че той може да бъде както пазарен индекс, така и “индекс, определян по методология на кредитора”. Законът задължава банките да публикуват тази методология и да не я променят, докато трае изплащането на кредита.
Асоциация “Активни потребители” направи анализ и сравнение на публично достъпните методологии на банки и представя резултатите.
Според това по какви причини и по какъв начин може да се измени “референтният лихвен процент” по Вашия кредит, банките у нас се групират в четири категории, представени в таблицата със съответния цветен код:
ЗЕЛЕНА ГРУПА – 3 банки
Банката НЕ МОЖЕ да промени едностранно и произволно лихвения процент по Вашия кредит след сключване на договора. Вашият лихвен процент и месечна вноска могат да се променят в резултат на промени на пазара, както те се отразяват в пазарен лихвен индекс според валутата: Софибор, Юрибор, Либор или друг, описан в договора Ви за кредит. Стойността и промените на този индекс Вие можете да проверите от публично достъпен източник, на който Вашата банка не може да влияе.
ЖЪЛТА ГРУПА – 8 банки
Банката МОЖЕ да промени едностранно, произволно, по неразбираем за Вас начин “референтния лихвен процент” по Вашия кредит след като сте го изтеглили. Това тя може да направи по два начина: Първо, като промени негласно теглата на различните фактори, които е включила в своята методология. Тези тегла не са обявани. Второ, като промени своите собствени разходи – лихвени или нелихвени, които са под нейн контрол.
ЧЕРВЕНА ГРУПА – 5 банки
Банката ЩЕ промени едностранно и произволно лихвата по Вашия кредит, след като сте го изтеглили. Това тя може да направи, защото е включила в методолгията си “премия” като компонент на референтния си лихвен процент, която се определя изцяло субективно с решение на някой орган от управлението на банката.
ЧЕРНА ГРУПА – 3 банки
Банката ОБЕЩАВА да промени не само референтния си лихвен процент, но и начина, по който го формира. Конкретните текстове в методологиите на съответните банки са на ръба на закона, ако не го и прекрачват. Работа на КЗП, обаче е да се произнесе по този въпрос.
<< Кликнете на картинката, за да видите пълните резултати от теста!
Мога ли да погася предсрочно кредита си, ако ми бъде повишена лихвата?
Три банки предвиждат възможност за предсрочно погасяване на кредит след уведомление, че лихвата се повишава, без да събират такси в този случай. Това са МКБ Юнионбанк, Интернешънъл асет банк и Уникредит Булбанк. Докато при първите две банки тази възможност е само формална, поради късите срокове на предупреждение, съответно 14 и 10 дни, то Уникредит Булбанк демонстрира по-добра практика. При нея срокът на предсрочно погасяване без такса е 60 дни след уведомовяне за повишаване на лихвата. Това, поне по принцип, дава известна възможност клиентът да получи рефинансиране от друга банка за да изплати предсрочно кредита си.
Банка ДСК
Ще забележите, че Банка ДСК фигурира два пъти в таблицата. Това е така, защото от м. май 2013 г. банката дава възможност на новите си клиенти да изберат между два начина на определяне на референтен лихвен процент: а) чрез пазарен индекс, при който банката не може едностранно да променя лихвата и б) чрез базов лихвен процент, при който банката може да променя лихвата едностранно след отпускане на кредита.
Заключение
И така, чували сте, че клиенти са осъдили банки за едностранно повишена лихва. Вярно е. Но се отнася за кредити, отпуснати преди 2010 г. От 2010 г. насам действа Закон за потребителския кредит, който позволява на банките да определят “референтен лихвен процент” по собствена методология. Както видяхме, това означава – да променят едностранно, произволно и по неясен и неразбираем за Вас начин лихвата, след като са отпуснали кредита.
От тази възможност не се възползват само Прокредит банк, Райфайзенбанк, а от м. май т.г. – и ДСК.
Как са класирани банките?
Подредбата отчита девет групи фактори, два теста и формира четири групи банки.
1. ДЕВЕТ ГРУПИ ФАКТОРИ Внимателният прочит на данните, които българските банки са публикували на своите уебстраници, открои използването на общо 9 групи фактори, които кредиторите отчитат при определяне на “референтен лихвен процент” – плаващата компонента от лихвата по Вашия кредит. Тези фактори се групират по следния начин:
а) Фактори от 1 до 3 – оцветени в зелено – лихвени разходи, определяни и публикувани независимо от банката-кредитор. Отчитането им при определяне на “референтен лихвен процент” е нормална банкова практика. Клиентът може да свери във всеки момент защо и с колко се е променила лихвата по неговия заем от източник, независим от неговия кредитор. Клиентът може да прецени вероятният дияпазон на промяна на референтния си лихвен процент ПРЕДИ сключване на договора за кредит, като се запознае с историческата динамика на съответния индекс за възможно по-дълъг период.;
б) Фактори от 4 до 7 – оцветени в жълто! ВНИМАНИЕ! – нелихвени фактори – нямат място при определяне на “референтен лихвен процент”. Би следвало да бъдат включени в надбавката над референтния лихвен процент.
в) Фактори 8 и 9 – оцветени в червено! Вземането на кредит е опасно за Вашия портфейл! – лихвени и нелихвени фактори и разходи, специфични за банката или определяни от нея. Нямат място при определяне на “референтен лихвен процент”.
Включването им противоречи на добрата банкова практика и защитата на потребителя. Нямате шанс да оцените предварително или да разберете след изтегляне на кредита кога, защо и с колко се променя лихвата ви.
Знакът “Х” в таблицата показва, че съответната банка (по колона) използва съответната група фактори (по реда) в своята “методология” за определяне на референтен лихвен процент. В противен случай – клетката в таблицата е празна.
2. ДВА ТЕСТА
За бъдещия кредитополучател са важни следните въпроси: а) Може ли банката да променя факторите, които въздействат върху лихвата? б) В крайна сметка, когато банката промени “референтния лихвен процент”, можете ли да изчислите лихвата си? Т.е. можете ли да повторите изчисленията на банката, да проверите източниците на информация за промяна във факторите и да установите техните стойности?
Тестовите въпроси са оцветени в синьо в началните редове на таблицата. |
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 1 общо )
anonymous
Вече 6г. лихвите в България са високи заради картел. Ако креди се дават на 9%, а депозити са на 3% тогава 6% марж*50 млрд=3млрд и за 6 години са 18 млрд лв, които се губят и лошите кредити са още над 10 млрд. Орешарски, Калин Христов, Мариела Ненова, Цветан Цалински, Анрей Василев, Росен Розенов, Григор Стоевски, Кристина Карагьозова, и другите от рисърча в БНБ, както и Петър Чобанов и други политици и икономисти са с контрол на съзнанието на мрежата на Мтел и подкрепят регистрираните около Австрия Банки (Уни, Райф, ДСК) като мафия. Те умишлено подготвиха кризата, като искаха да ме накиснат и мен докато работих в БНБ с контрол на съзнанието. В пряк разговор ми отговарят, че "в България е така", "това се големи банки, които те не могат да контролират" или Чобанов "какво искаш - космически кораб ли да построим в България". Нали с Орешарски, Чобанов пряко загубиха 2/3 (20 млрд според Евостат) от фондовата борса - като фин. мин. и шеф на фонд. борса.
Написан на: 07/10/2013 15:31 Докладвай този коментар
anonymous