Опасни белгийски бисквити на българския пазар
Европейската система за бързо оповестяване за опасни храни алармира по-рано през седмицата за опасни белгийски бисквити с марка "Белкорн", в които е открито опасното вещество акриламид. Акриламидът е класифициран от Международната агенция по изучаване на рака като потенциален канцероген. Установено е, че може да порази нервната система и да причини раздразнения на кожата, които да доведат до рак на кожата.
От известието става ясно, че съдържанието на акриламид в тях е високо и опасността е определена като „сериозна“. Стана ясно, че засегнатите партиди с номер: L164802/29.11.2017 г. е разпространена в търговската мрежа в периода от март до май 2017 г., а почти цялата партида L171905/12.05.2018 г. е налична в склада фирмата получател. Партидите са изтеглени от търговската мрежа в България, а Системата е предприела действия към съответните засегнати страни. Освен в България и Белгия продуктът е продаван във Франция, Унгария, Литва, Холандия, Полша, Испания и ОАЕ.
Какво представляват слънцезащитните средства?
Основата на слънцезащитнитe средства е химическа и целта им е да предпазват кожата на тялото и лицето от ултравиолетовите лъчи. Ултравиолетовият спектър е представен от два вида лъчи:
- UVB са лъчите, които предизвикват изгарянето на кожата;
- UVA - проникват много по-дълбоко и са асоциирани с появата на бръчките, петната, увеличават вредният ефект на UVB лъчите и се смятат за основна причина за раковите кожни заболявания.
Спрямо степента на предпазване на кожата от ултравиолетовите лъчи слънцезащитните средства биват различни видове - обикновено на опаковката им можете да разчетете надпис SPF и номер. Това е измерителна единица на слънцезащитния фактор за предпазване на кожата от вредата на ултравиолетовите лъчи.
Обикновено SPF 15 е достатъчно да ви предпази от градското слънце. Смята се, че преди кожата да започне да изгаря минават около 15-20 мин. от излагането на слънце и теоретично слънцезащитният фактор с индекс 15 би трябвало да предпазва 15 пъти по-дълго т.е. около 5 часа.
Ако SPF 15 предпазва от 93% от УВ лъчите, при индекс 30 се счита, че се покрива 97% от ултравиолетовият спектър, а при индекс 50 и 50+ е 98 %. На пръв поглед разликата в процентите изглежда несъществена, но това съвсем не е така за хора с чувствителна кожа и предразположени към ракови заболявания.
Знаете ли, че?
Повторното нанасяне на слънцезащитните фактори след 2-3 часа е препоръчително, за да бъдат подновени слънцезащитните свойства на продукта.
Е-здравеопазване
Електронното здравеопазване се отнася до инструменти и услуги, използващи информационни и комуникационни технологии (ИКТ), които могат да подобрят профилактиката, диагнозите, леченията, надзора и управлението. То може да бъде от полза за всички чрез подобряване на достъпа до лечение и качеството на обслужването и чрез повишаване на ефективността на здравния сектор.
Разходите за здравеопазване в ЕС постоянно нарастват. Според прогнози на ЕК те могат да достигнат 8.5% от БВП през 2060 г. поради застаряването на населението и други социално-икономически фактори. Необходими са задълбочени структурни реформи, за да се гарантира устойчивостта на здравните системи и същевременно да се осигури достъп до услугите на всички граждани. Едно от решенията е електронното здравеопазване, което има голям потенциал за растеж и възможности за иновации, особено чрез ефективен обмен на здравни данни.
Редица анализи сочат, че електронното здравеопазване има голям пазарен потенциал. Световният пазар на телемедицината нарасна до 11.6 млрд. долара през 2011 и вероятно ще стигне до 27.3 млрд. долара през 2016, което съответства на годишен растеж от 18.6%. Пазарът на продукти и услуги, които се основават на цифровите технологии (мобилни приложения и уреди) също расте бързо. |