Кампания
Седмичен бюлетин брой 17 (490)
Смартфони и таблети ще имат енергийни етикети
От 1 юли 2025 година смартфоните и таблетите в магазините ще се сдобият с етикети за енергийна ефективност подобни на тези, които вече познаваме от други електроуреди като перални, хладилници, готварски печки и др. Каква информация ще ни дават те?
Схемата за енергийно етикетиране се доказа като много ефективна през годините, не само защото даде възможност на потребителите да избират по-енергоефективни уреди, но и защото стимулира производителите да се конкурират и по други качествени показатели като предлагат все по-ефективни, по-тихи и дори по-издръжливи електроуреди. Предстои към настоящата схема да се включат и на пръв поглед скромни като консумация на енергия уреди като смартфоните и таблетите.
Прочетете пълния текст на сайта на Активни потребители
Предпразнично: Нови правила за краткосрочни ваканционни наеми
Наближават майските празници и много потребители се стягат да ги прекарат извън дома. Други вече планират летните отпуски и ваканции. Но къде да ги прекарате и да се настаните така, че да останете доволни и да не съсипете празниците си?
През последните години става все по-популярно настаняването чрез краткосрочни наеми – в апартаменти или къщи. Това е световна тенденция. Но вече ви запознахме с предлагането у нас – то не е регламентирано, не се следи на общинско ниво и дали се контролира от някого, не е известно. Колко жилища се предлагат на потребителите у нас за подобно настаняване, как „вървят“ цените и какво е отношението на потребителите към качеството на обслужване – ето това са въпроси с повишена трудност.
Опитът на първите
Обемът на услугите за краткосрочно настаняване под наем се увеличава значително с разрастването на онлайн платформи като Airbnb, Booking, Expedia и TripAdvisor. Този тип услуги обхващат около 25% от общото туристическо настаняване в ЕС. Въпреки че подобни наеми създават ползи за домакините, туристите и много региони, някои анализатори посочват, че липсата на подходящи правила също допринася за проблеми като по-високи цени на жилищата, изместване на постоянните жители, прекомерен туризъм и нелоялна конкуренция.
Съществуват значителни различия в регистрационните схеми за краткосрочни наеми както между страните от ЕС, така и в тях самите. Според Европейската комисия през 2022 г. 23 държави членки са имали някакъв вид процедура за регистрация на национално, регионално и/или местно ниво, докато други страни обмислят въвеждането им.
Има и по-различни мнения. Депутат от Нидерландия споделя: „Градовете преживяват скок в незаконните краткосрочни ваканционни наеми. Това прави градовете в цяла Европа по-трудни за живеене и по-малко достъпни. Нов закон изисква платформите да споделят данни с местните власти, което им позволява по-добре да прилагат правилата за краткосрочни наеми, така че жилищното настаняване да остане достъпно за местните жители“.
Приетите обаче неотдавна европейски правила имат за цел да разкрият действителното въздействие на услугите за краткосрочно настаняване под наем и да позволят на местните власти да разработят подходящи политики. Те обхващат хармонизирани изисквания за това как трябва да се събират и споделят данни, свързани с услугите за краткосрочно настаняване под наем, като се насърчи прозрачна и отговорна платформена икономика в ЕС, която същевременно защитава потребителите от измамни обяви за краткосрочно настаняване под наем.
Лесна процедура за регистрация
Онлайн платформите за краткосрочно настаняване под наем, трябва да спазват задълженията по отношение на процедурите за регистрация и споделянето на данни за места за настаняване, разположени в райони, където е установена процедура на регистрация. Лесна процедура за онлайн регистрация ще позволи на съответните органи да идентифицират и проверяват информацията на домакините и техните места за настаняване.
По-безопасни услуги за отдаване под наем
Онлайн платформите ще трябва да гарантират, че предоставената от домакините информация е надеждна и изчерпателна, и че регистрационният номер е ясно видим в съответната обява. Те също така ще трябва да положат разумни усилия за извършване на проверки на случаен принцип на информацията. Компетентните органи могат да отнемат временно регистрационните номера, да поискат от платформите да премахнат незаконните обяви или да наложат санкции за нарушения на платформи или домакини.
Обмен на данни
Държавите членки ще трябва да създадат единна цифрова входяща точка за получаване на данни от платформи относно дейността на домакините веднъж месечно (напр. брой нощувки, брой гости, конкретен адрес, регистрационен номер, URL адрес на обявата). Събирането на тези данни ще позволи на властите да наблюдават спазването на правилата за регистрация и ще даде възможност на националните органи да прилагат подходящи политики в сектора на краткосрочното настаняване под наем.
Внимание! Спекулации при инвестиране в злато в България
Българинът спестява в банка и в имоти. Това е всеизвестна истина. По данни на БНБ през миналата година българските домакинства са внесли 10% повече депозити, които вече достигат 77 милиарда и 750 милиона лева. Според някои изчисления стойността на имотите възлиза на около 200 милиарда евро. Финансови консултанти предлагат на потребителите и други форми на спестовност, но повечето от тях предпочитат депозитите и имотите, въпреки ниската доходност от тях.
Инвестирането в злато е със сигурност добър подход за съхраняване на стойността на спестяванията и доходите. Но е важно като потребител да сте наясно с нелоялните практики на пазара. Някои търговци в България прилагат некоректни практики за печалба или препоръчват неподходящи продукти. Финансовият портал „Моите пари“ обръща внимание на някои „подводни камъни“ при покупката на инвестиционно злато, което може да ви помогне за взимане на информиранo решениe при влагане в благородния метал, който става все по-атрактивен за спестовниците.
Най-често срещаните злоупотреби
Има различни практики, за които вложителят в инвестиционно злато трябва да внимава. Понякога те се случват по погрешка, но в други ситуации са резултат от недобронамерени действия от някои търговци на злато. Някои дилъри могат да представят продуктите си като инвестиционни, без те да имат необходимите характеристики. За разлика от инвестиционното злато, неинвестиционните продукти от благородния метал по правило се облагат с данък върху добавената стойност. Някои от тях, например бижутата, включват в цената си и стойността на изработката. Колекционерските или нумизматичните монети при покупка могат да имат значителна надценка над текущата цена на съдържащото се в тях злато. Това може да доведе до загуби за вас, когато опитате да го продадете обратно на търговец.
Затова, при купуване на злато, ви съветваме да бъдете изключително внимателни и да следите за покупка на инвестиционни златни кюлчета и монети. Винаги разчитайте на доказали се дилъри на злато, които предлагат прозрачни условия на своите клиенти.
Дилъри, които не са специализирани в инвестиционно злато
Купувайте злато от реномирани търговци, които са специализирани в инвестиционно злато и които не само продават, но и купуват обратно продукти от метала. Винаги следете дали търговецът има ясно обявена и актуална цена за обратно изкупуване на продуктите. Компании с различен бизнес фокус е възможно да предлагат метала с много голяма надценка, да не предлагат обратно изкупуване или да ви посъветват да вложите в неинвестиционен продукт или в такъв, който не отговаря на нуждите ви.
Нереалистични цени за продажба и допълнителни такси
Когато забележите, че търговецът предлага незначителна разлика между цените за купуване и продажба, която не се променя във времето или която се прилага за всички продукти, бъдете сигурни, че има нещо гнило. В този случай сделката може да изглежда примамливо. Но е добре да се запитате дали търговецът ще е склонен да изкупи обратно продуктите ви и в какви количества. Макар и ниската цена в някои случаи да е разумна и да служи като стимул за купувачите, то продажната трябва задължително да носи печалба.
Друго, на което да обърнете внимание при ниската цена, е тя да не е съпроводена с допълнителни такси. Реномираните дилъри не начисляват подобни. Затова ви съветваме, когато влагате в инвестиционно злато, винаги да се запознавате с цените.
Издаване на сертификат от дилъра за инвестиционното злато
Ако трябва да запомните нещо, това е, че само рафинериите и монетните дворове са способни да издават сертификати за инвестиционно злато. Бъдете предпазливи с дилърите, които предлагат свои сертификати, тъй като те не притежават реална стойност и не доказват автентичността на продуктите.
Без отстъпки
Реномираните дилъри могат да предлагат отстъпки на своите клиенти, когато инвестират в по-голямо количество злато. Те са под формата на процентно намаление от стойността или чрез допълнително количество злато. Ако търговецът откаже отстъпка при по-голям брой продукти, това може да се окаже лош знак.
Отказ от продажба или купуване
В случаите, в които пазарната цена на златото варира, някои търговци могат да откажат да ви продадат или откупят злато. Причината е в потенциалната загуба за търговеца. Честните дилъри трябва да дават възможност на клиентите си да извършват сделки по всяко време, независимо от цените на златото в този момент.
Много ниски цени за злато, което не е в наличност
Пазете се от търговци, които предлагат злато на изключително ниски цени. Тази тактика се използва за привличане на клиенти, но често се предлагат алтернативни или налични продукти, които са по-скъпи. В тази ситуация обикновено дилърът казва, че инвестиционното злато на ниска цена е свършило.
Търговецът изкупува само малки количества злато
Всички дилъри трябва да третират инвестиционното злато еднакво, независимо от неговото количество. Ако някой ви откаже да откупи по-големи кюлчета или голям брой монети, това е знак да преосмислите съвместната си работа с този търговец.
В заключение, важно е да се информирате добре и винаги да сте бдителни, когато инвестирате. Доверявайки се на реномиран дилър на злато, вие ще избегнете тези нелоялни практики и ще гарантирате сигурната си инвестиция в благородния метал.
Вярно – Невярно: Хлебната мая уврежда човешкото здраве
Публикация с хиляди споделяния във Фейсбук твърди, че хлебната мая уврежда човешкото здраве чрез живите дрожди в нея. Текстът определя съвременния хляб като „едно от най-ужасните изобретения на човечеството“. По този начин невярно се внушава, че консумацията на тестени продукти с мая причинява интоксикации, гъбични заболявания, отслабен имунитет и дори ракови заболявания.
Дрождите умират при печенето
„Факт е, че ако ядем хляб с мая, дрождите, попадайки в кръвта ни, започват да се размножават, консумират нашите витамини, микроелементи, протеини“, гласи текстът на поста във Фейсбук. В него се говори и за т.нар. „термофилни дрожди“, които оцеляват по време на термичната обработка на хляба, попадат в човешкото тяло и разяждат вътрешните органи. Проверката на Factcheck.bg показа, че тези неверни твърдения се появяват регулярно в Интернет от 2011 г. насам.
Маята се използва от векове за производството на хляб и хлебни изделия. Тя представлява набухвател с живи миĸpoopгaнизми (дрожди), които преобразуват захарите в спирт и въглероден диоксид. Реакцията им с брашното отделя въглероден диоксид, който издува тестото и го прави пухкаво и еластично, но по време на термична обработка живите дрожди умират, тъй като нямат свойството да издържат на високи температури. Доказано е, че те могат да оцелеят при температури под 35 градуса по Целзий. Това ги прави неустойчиви дори и в човешкия организъм.
Има „термофилни дрожди“, но те също умират по време на печене
В действителност има научно понятие „термофилни дрожди“. Тези микроорганизми обаче издържат на температури едва между 35 и 40 градуса, или около пет градуса повече от останалите. За сравнение, хлябът се пече на около 200 градуса по Целзий.
Фейсбук публикацията невярно твърди, че има съществена разлика между съвременната мая и тази, използвана от нашите предци. Единствената разлика днес е във времето за втасване на тестото, която се дължи на количеството дрожди в купешките продукти и допълнителни модификации.
Дрожди има и във виното и бирата
Освен че са важна част от хлебопроизводството, дрождите се използват и за предизвикване на ферментация на вино и бира. В природата те се срещат върху някои плодове като грозде и сливи. Единици са документираните случаи, в които дрожди са причинили заболяване.
Извод
Не е вярно, че с маята в хляба живи дрожди попадат в човешкото тяло и го увреждат. И в съвременната мая, и в кваса на нашите предци, се съдържат хиляди живи микроорганизми от един и същи вид. Те умират по време на термичната обработка, тъй като живеят при температури до 35 градуса по Целзий. Дори и по-устойчивия вид „термофилни дрожди“ умират на 35-40 градуса, а обичайната температура на печене на хляб е много по-висока.
„Активни потребители“ и в медиите
Богомил Николов: Потребителят е силен преди да купува, не след това
Либерализацията на тока ни освобождава от крепостничество
Богомил Николов за измамите с козунака и по магазините около Великден
Пазарът в цифри
- По данни на НСИ през февруари 2024 г. се наблюдава увеличение на оборота с 0.9% спрямо предходния месец по съпоставими цени в раздел „Търговия на дребно, без търговията с автомобили и мотоциклети“.
- Нарастване на оборота е отчетено при търговията на дребно с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия и при нехранителните стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали, съответно с 2.8 и 1.4%.
- Намаление с 0.7% е регистрирано при автомобилните горива и смазочните материали.
- Търговският оборот нараства с 3.2% спрямо февруари 2023 г.
- През февруари 2024 г. в сравнение със същия месец на 2023 г. е регистрирано увеличение на оборота при хранителните стоки, напитки и тютюневи изделия - с 10.3%, и при нехранителните стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали - с 3.7%, докато при автомобилните горива и смазочните материали се наблюдава намаление с 14%.
Календар на потребителя
30 април е срокът за деклариране и плащане на данъка по годишните данъчни декларации. Досега повече от 82% от тях са подадени по електронен път с персонален идентификационен код (ПИК) или електронен подпис (КЕП). Над 9 000 данъкоплатци са изпратили формулярите си по пощата, а 75 000 са ги подали в офис на приходната агенция, съобщиха от НАП. Годишна данъчна декларация подават лицата, получили през 2023 година доходи от хонорари, дори и ако данъкът им е удържан в пълен размер от платеца на дохода. Земеделските стопани и лицата, които през миналата година са получили доходи от наем или от продажба на имущество, също трябва да попълнят формуляра. В декларацията се посочват и някои облагаеми с окончателен данък доходи от чужбина, като дивиденти и ликвидационни дялове, парични и предметни награди от игри, от състезания и конкурси, които не са предоставени от работодател или възложител и др. Физическите лицата, извършващи дейност като търговци (например регулярно продават стоки в интернет с цел печалба), едноличните търговци и земеделските стопани, избрали да се облагат като ЕТ, подават годишните си декларации за доходите до 1 юли 2024 г., тъй като 30 юни е неделя.
До 30 април родените младежи между 1 юли 2005 г. и 30 юни 2006 г. могат да подадат кандидатури за програмата на ЕК DiscoverEU, благодарение на която хиляди млади хора отново ще пътуват безплатно с влак в цяла Европа. В този кръг на програмата се предлагат общо 35 500 безплатни железопътни карти, за да опознаят младите хора многообразието на Европа. Младежите трябва да участват във викторина с пет въпроса за ЕС и един допълнителен въпрос на Европейския младежки портал. Успешните кандидати ще получат карта за пътуване в Европа до 30 дни в периода между 1 юли 2024 г. и 30 септември 2025 г.
За обществено обсъждане са предложени промени в Правилника за издаване на българските лични документи. Ето някои от тях. Лична карта на българските граждани от 14 до 18-годишна възраст се издава със срок на валидност 4 години, а на навършилите 18-годишна възраст - със срок на валидност 10 години. По искане на лицата, навършили 70-годишна възраст, може да им се издаде лична карта със срок на валидност 30 години. Въвежда се промяна в експресната услуга при издаване на лична карта (до 8 работни часа ), като се предвижда получаването на готовия документ да става в определени структури на МВР на територията на гр. София, което е свързано със стартирането на централизирана персонализация за този вид български личен документ. Получаването на лична карта, заявена при експресна услуга, се извършва само в СДВР/ОДМВР - гр. София или в ДБДС. Заявления за ускорено издаване на свидетелство за управление на МПС в случаите на придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство от нова категория, възстановяване на правоспособност на водач, на когото са отнети всички контролни точки, възстановяване на правоспособност на водач, който се е отказал от притежавани от него категории, изтичане на срока на валидност и при вече изтекъл срок на валидност, подмяна на стар образец свидетелство за управление с нов, промяна в данните на водача, отнасящи се до смяна на фамилия и транслитерация, както и при издаване на дубликат се подават в звената „Пътна полиция“ при СДВР/ОДМВР по постоянен адрес. Услугата се осъществява след извършване на проверка в мрежата за автоматизиран обмен на данни, като при невъзможност да бъде изпълнена същата се трансформира в бърза или обикновена. Предвижда се официалният документ за придобиване на българско гражданство, съответно за загубване на българско гражданство, да не се прилага към заявлението, когато за този документ има данни в Националния автоматизиран информационен фонд „Национален регистър на българските лични документи“ (НАИФ „НРБЛД“), получени по електронен път от Министерство на правосъдието. Информацията за документа за получаване, съответно загубване на българско гражданство за едно лице се получава по служебен път от Министерство на правосъдието. Информацията за удостоверяване за лица с трайно увреждане ще се получава по служебен път от Единната информационна система на медицинската експертиза и в случаите, когато тази информация не е достъпна по служебен път, тогава заявителят ще представя валиден удостоверителен документ от компетентен орган с цел ползване на преференциална намалена такса за издаване на документ за самоличност.