С вашите въпроси: Обмисляте покупка на термопомпа?
Отоплението с термопомпа е значително по-икономично в сравнение с традиционните методи като нафта или природен газ. Това се дължи на факта, че около 75% от енергията, която термопомпата използва, идва от възобновяеми източници в околната среда, а само 25% – от електричество.
Съдът: Парочистачките на Еко Стийм могат да бъдат върнати!
Потребители се свързаха с нас да ни сигнализират, че след посещение в дома им от продавача „Еко Стийм 2017“ ЕООД са закупили парочистачка на стойност 3200 лева, но след това търговецът им казал, че не може да върне стоката, защото била разпечатана и по съображения, свързани с хигиената и здравето на хората.
На 26 ноември 2024 Асоциация Активни потребители организира обучение за професионалисти в областта на потребителското право и представители на малки и средни предприятия.
Какво представлява обучението?
То е част от единствената програма, предлагаща обучение по потребителската тематика в ЕС за малки и средни предприятия (МСП) в цяла Европа. В България обучителната програма се изпълнява от Българска национална асоциация Активни потребители.
Consumer Law Ready е експертна обучителна програма за малки и средни предприятия (МСП), помагаща им да разберат и спазват най-новото законодателство на ЕС и националната правна уредба по въпросите на потребителите. Програмата набляга предимно на договори на национално ниво и прилежащото актуално законодателство, но също така включва и указания по отношение на трансграничните договори.
Какво обхваща обучението?
Учебният план е разработен и периодично актуализиран от специалисти в сферата и разглежда изключително детайлно 5 информационни модула, покриващи основни права и задължения, които всеки търговец трябва да познава и прилага, както при онлайн търговия, така и във физически обекти. Модулите са както следва:
Изисквания за предоставяне на преддоговорна информация- Каква информация трябва да предоставите на потребителя, преди да продадете продукт или услуга?
Право на отказ- Може ли потребителят да Ви върне продукт, след като го е купил и получил и при какви условия?
Права на потребителите и гаранции- Какви са задълженията Ви като търговец, ако продуктът, който сте продали, спре да работи?
Нелоялни търговски практики и условия в договорите- Кои практики нямате право да използвате, когато рекламирате продуктите или услугите си? Какви договорни условия не може да използвате?
Алтернативно решаване на спорове (АРС) и онлайн решаване на спорове (ОРС)- Ако с клиент имате разногласия, може ли да направите нещо, вместо да завеждате съдебно дело?
Защо да участвате?
Придобивате важни знания за потребителското право, които ви помагат да съобразите в по-голяма степен своя бизнес с него, така че да бъде в по-голяма полза на потребителите;
Получавате подкрепа и съвети във връзка с ваши професионални запитвания по потребителски въпроси, докато провеждате обучението си, или разглеждате нашите често задавани въпроси;
Научавате как да се справяте по подходящ начин с жалби на клиенти и обезщетения.
Получавате удостоверение за обучител по потребителско право, акредитирано от Европейската комисия;
Чрез нашия форум ставате част от една голяма общност на МСП;.
Работите по свой график – провеждате курс онлайн или посещавате местни обучителни занятия във вашия район;
Повече информация и форма за регистрация за участие в програмата ще намерите на адрес:
Според седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро у нас, се е повишил с 0,62 на сто до 2,124 пункта.
Цената на кравето сирене намалява с 0,8 на сто до 11,23 лева за килограм, а тази на кашкавала тип "Витоша" се повишава с 1,4 на сто до 16,84 лева за килограм.
Киселото мляко (3 и над 3 процента масленост) поевтинява с 2,3 на сто и се купува по 1,25 лева за кофичка от 400 гр., а прясното мляко (3 процента масленост) - с 1,6 на сто до 2,28 лева за литър.
Цената на пилешкото месо се вдига с 1,6 на сто и става 6,36 лева за килограм, а на яйцата (размер М) - 3,2 на сто до 0,32 лева за брой на едро.
Оризът поевтинява с минималното 0,5 на сто до 3,37 лева за килограм, а зрелият фасул - с 1,1 на сто до 4,30 лева за килограм. Лещата е по-скъпа с 1 на сто и е 4,43 лева за килограм.
Захарта поевтинява с 0,1 на сто и се търгува по 1,96 лева за килограм.
Поскъпват брашното тип 500 - с 2,7 на сто до 1,35 лева за килограм, олиото - с 2,5 на сто до 2,89 лева за литър, кравето масло (пакетче от 125 грама) - с 2,1 на сто до 2,90 лева за брой.
Краставиците, дините и лимоните поевтиняват с над 10 процента на едро.
Морковите са по-евтини с 2,2 на сто и спадат до 1,13 лева за килограм, а зелето - с 1,8 на сто и се предлага по 1,07 лева за килограм.
Зрелият лук кромид поскъпва с 2 на сто до 1,13 лева за килограм.
Календар на потребителя
На 26 ноември Българска национална асоциация Активни потребители организира безплатно обучение за обучители на тема „Готови за потребителско право“. Обучението е в присъствена форма и ще се проведе в гр. София, Врабча 1, сградата на Комисия за защита на потребители. Регистрацията е задължителна и може да бъде направена на следния адрес: https://forms.office.com/e/m3HBwHUzPK
До 3 ноември на площада пред НДК продължава търговското изложение „Доверете се на българското“, организирано от Българската търговско-промишлена палата.
На 6 ноември Семинари.bg организира онлайн в Zoom обучение по „Актуални финансови-счетоводни аспекти при онлайн търговията“ на което ще се отговори и на въпросите: Мога ли да извършвам онлайн търговия като физическо лице? От кой момент е необходима фирма? Каква фирма е най-подходяща за онлайн бизнес? Препоръки от практиката и чести грешки от самото начало, които да избегнете“ и др.
На 7 ноември от 10:30 до 11:15 ч. ще се проведе уебинар, организиран от Патентно ведомство на Република България, съвместно със Службата на европейския съюз за интелектуална собственост (СЕСИС), на тема „Географските указания: Въведение в новостите при регистрацията и защитата“, който има за цел да ви запознае с географските означения като обект на индустриалната собственост и да ви предостави актуална информация за новия регламент на ЕС за защитата на занаятчийски и промишлени продукти.
До 21 ноември можете да изкажете своето мнение и предложение по Проекта на Закон за изменение и допълнение ЗИД на Закона за кадастъра и имотния регистър ЗКИР. Целта му е да създаде правна основа за оптимизиране и развитие на информационната система на кадастъра, чрез внедряване на функционалности, с които да бъдат усъвършенствани работните процеси при поддържане на кадастралната карта и кадастралните регистри (КККР) в актуално състояние и при предоставяне на услуги от Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК).
Със ЗИД на ЗКИР се цели намаляване на административната тежест за гражданите и бизнеса (намаляване на времето, разходите и броя на взаимодействия с администрацията от гледна точка на потребителите), посредством електронни услуги с кадастрални и специализирани данни и услуги от Геокартфонда, като се регламентира безвъзмездното им предоставяне на административните и съдебните органи, на лицата с публични функции и на организациите, предоставящи обществени услуги, като вътрешни електронни административни услуги. Основният фокус за изпълнение на приоритетите в областта на електронното управление е намаляването на административната тежест и повишаването на качеството на предоставяните услуги, което е в съответствие с целите на законопроекта. Предложения, коментари и становища могат да бъдат публикувани и изпращани на: Портал за обществени консултации (изисква се регистрация): www.strategy.bg; E-mail: [email protected].
Близо 700 000 фалшифицирани артикула са задържани по време на съвместни оперативни действия (JAD) PIRATES 2 и с участие на България срещу контрабандата и опитите за внос в ЕС на фалшиви стоки чрез сухопътните и морските граници, чиято цена надхвърля 32 милиона евро. Фалшивите продукти, включително акцизни стоки и стоки, които не отговарят на изискванията за съответствие на ЕС, варират от текстил, обувки и аксесоари до електронни устройства, играчки, парфюми и часовници, включително 8974 парфюма и 109 828 химикалки с лого на световноизвестна марка, което показва, че в днешно време всичко може да бъде фалшифицирано.
Комисията за защита на потребителите изтегля от пазара два вида детски столчета за хранене, които са опасни за здравето на малки деца. Проверките са инициирани по повод постъпили уведомления от Агенция „Митници“ за внос на въпросните столчета от страни извън ЕС. Дадени са за изпитване в акредитирана лаборатория във връзка с участието на КЗП в проект за координирани дейности по надзор на пазара „CASP 2024" на Европейската комисия. От резултатите на тестовете става ясно, че детските столчета за хранене не отговарят на определени показатели от приложимия стандарт за този вид продукти, което ги прави опасни при ползване. Най-сериозните несъответствия се изразяват в преобръщане на високите столчета, когато се ползват в определена позиция. В единия случай, когато се приложи вертикално натоварване при най-ниското регулиране на височината на седалката на продукта, и в другия случай - при движение назад при всички наклони на облегалката. За установените несъответствия предстои да се изготвят нотификации в системата на ЕС за бързо предупреждение за опасни нехранителни продукти SAFETY GATE RAPEX.
В Комисията за защита на потребителите е постъпила информация от „Ел Пи Пи Фешън България“ ЕООД, относно установена опасност при използване на следните стоки: 1.Детска музикална играчка, марка Sinsay, партиден номер 7698P. Причини за изтеглянето: При игра на детето с играчката има риск металната плоча със стойка и двата метални щифта, закрепващи прътите на чинелите, да се отделят от продукта. 2.Маски за лице, марка Sinsay, партиден номер 3648U. Причини за изтеглянето: За маските за лице липсват изискуеми документи за безопасност. 3.Играчка „Детска количка“, марка Sinsay, баркод 5905571765196, партиден номер 7938R. Причини за изтеглянето: Играчката не е достатъчно устойчива при натоварване, тъй като има само едно предпазно заключване. В следствие от това, при игра на детето с количката, тя лесно може да се преобърне и детето да падне на земята. Всеки, който е закупил тези продукти, може да ги върне във всички обекти от верига магазини Sinsay. Клиентите, които не могат да представят касова бележка за покупка, ще трябва да попълнят формуляр, предоставен от персонала на магазина. За повече информация за процеса на изтегляне на следния линк: https://www.sinsay.com/bg/bg/announcement. „Ел Пи Пи Фешън България“ ЕООД поднася своите извинения на всички засегнати клиенти.