Статия
Да пресушим бутилката
Едно от най-разпространените вещества, водещи до пристрастяване, е алкохолът. В съзнанието на много хора „общественото пиене” е свързано с отпочиване и развлечение. Рекламата го представя в романтична светлина, свързвайки го със забавата и секса, и прикривайки вредното му въздействие. Понятието „злоупотреба с алкохол” означава консумация на сериозно количество алкохол, като институциите в Европа, които се занимват с проучвания на алкохола и неговото въздействие върху човека и обществото приемат, че консумацията на най-малко 60гр. за мъжете и 40гр. алкохол за жените за период от 2 часа е „злоупотреба с алкохол”.
Злоупотребата с алкохол в Европа
Прекомерната консумация на алкохол се оказва доста често срещан европейски феномен. През 2006г. около 80 милиона европейци (1 на всеки 5) признават, че злоупотребяват с пиене веднъж седмично, а около 25 милиона (1 на всеки 15) потвърждават, че редовно са прекалявали с алкохол през последния месец. Тази статистика не е характерна само за младежите. През 2006г. 18% от европейците над 55 години признават, че злоупотребяват със спиртни напитки поне веднъж седмично, докато при европейците между 15 и 24 годишна възраст процентът е около 24%. Друг интересен факт е, че прекаляването с алкохол не е характерно само за северните европейски държави. Една трета (33%) от запитаните в Испания и 20% от запитаните в Италия отговарят, че го правят поне веднъж седмично, като за сравнение в Швеция 17%, а във Финалндия 11% от запитаните дават същия отговор. По данни от 2003г. прекомерната консумация на алкохол е широко разпространена сред 15-16 годишните – 1 на всеки 6 (18%) отговаря, че му се е случвало поне 3 пъти през последния месец. Тази тенденция при 15-16 годишните значително е нараснала от 1995г. насам, макар и с бавни темпове през последните години. Процентът на злоупотребяващите с алкохол в Европа е най-висок в Ирландия, Румъния, Германия и Австрия, с 1 на всеки трима, който признава, че го прави един път в седмицата. От запитаните ирландци 44% отговарят, че изпиват по 5 и повече питиета поне веднъж седмично, докато при румънците отговорилите така са 39%, а при германците и австрийците са 36%. При англичаните, испанците и гърците 34% от запитаните също са пиянствали сериозно. В Европа процентът на мъжете, които прекаляват с чашката е около 36%, докато при жените процентът е 19%. Също така е факт, че тази тенденция е по-силно изразена при хората, изпитващи финансови трудности (37%), отколкото при тези, които нямат такива проблеми (26%).
Последици от алкохола в Европа
Злоупотребата с алкохол е значим фактор, който влияе върху Европа в здравен и социален аспект, а именно при престъпления, домашно насилие, убийства, самоубийства и т.н. Този проблем е заплаха за социалното единство и обществения капитал и вреди на здравето и сигурността в обществото. Ето защо прекомерната консумация на алкохол е заплаха за продуктивността и устойчивото икономическо развитие на Европейския съюз.
В различните държави от Европейския съюз е изчислено, че между 7% и 80% от престъпленията и между 16% и 71% от случаите на домашно насилие са свързани с консумация на алкохол. Всяка година в Европейския съюз злоупотребата с алкохол има пряко отношение към 2000 убийства (4 от всеки 10), 17 000 смъртни случаи при катастрофи (1 от всеки 3), 10 000 самоубийства (1 на всеки 6). Около 16% от случаите на малтретиране на деца са вследствие на прекаляване с чашката. В цяла Европа промените в процента на смъртност при катастрофи, убийства и самоубийства са обвързани паралелно с нивата на употреба на алкохол. https://aktivnipotrebiteli.bg/%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%8F/19/%D0%94%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%81%D1%83%D1%88%D0%B8%D0%BC-%D0%B1%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BB%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0
Къде сме ние?
Петдесет и четири процента от българските младежи злоупотребяват с алкохол поне веднъж месечно, като 14% са шофирали в нетрезво състояние, 63% от тях излизат вечер с ясната идея да се напият, а други 12% решават на място. Много интересно е сравнението на българските младежи, които са шофирали след употреба на алкохол, с връстниците им в другите европейски държави. Като цяло резултатите са положителни. Въпреки че данните за прекаляване с алкохол са близки до средното ниво, желанието за шофиране след това е доста под средното ниво (-30%). Българите са били арестувани два пъти по-малко заради шофиране в нетрезво състояние, но катастрофите свързани с пиене са само 25% по-малко.
Европейска политика за ограничаване
Една от стратегиите е свързана с регулиране на предлагането и търговията с алкохол.
Политиката на страните от ЕС относно акцизите върху алкохола трябва да бъде съгласувана. Има огромно несъответствие в настоящите стойности на акцизите между европейските държави, като дори половината европейски държави нямат акциз върху виното. Акцизите генерират доход за държавите, вследствие на което вдигането им ще бъде благоприятно. Уеднаквяването на стойностите на акцизите е дългосрочна цел пред Европейския съюз, главно защото комбинацията на единния пазар с различията в стойностите на акцизите в отделните страни води до сериозни загуби на финансови средства от държавите-членки. Други ефективни мерки могат да бъдат предприети по отношение вдигането на възрастовата граница, на която може да се закупи алкохол и установяване на определено време за продажбата му.
От друга страна обществото трябва да бъде информирано за вредите от злоупотребата с алкохол. Публичните кампании имат за цел да осъществяват превенция и да спомагат за разбирането на проблема и необходимостта от намаляване консумацията на алкохол.
Законите за шофиране в нетрезво състояние, високите акцизи, ограниченият достъп и предлагане на алкохол, и контролът върху рекламата на тези стоки са ефективни за намаляване броя на злоупотребяващите с алкохол, като най-изгодната във финансово отношение политика е съчетанието на по-високи акцизи с ограничен достъп и забрана за реклама на спиртни напитки (в определено време, на определени места и т.н.). В момента забраната за продажба и сервиране на алкохол на лица под 18г. и ограниченията за реклама на алкохол се ползват с широка обществена подкрепа в Европа.
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous