Статия
Чаят
Първите сведения за дивия чай са от района между западен Китай, Тибет и Северна Индия. Откриването му датира от зората на китайската цивилизация. Според една легенда китайският император Чен-Нунг сложил съд с вода на огън под див чаен храст, а вятърът отронил няколко листа във водата. Когато Чен опитал течността, той бил възхитен от аромата и вкуса.
През XVI век в Китай започва производство на чай. Външната политика на страната по това време е във възход и не след дълго чаят е пренесен и в Европа с търговски кораби. В момента най-голям потребител на ароматната напитка в света е Великобритания.
Зеленият чай
Зеленият чай е известен с многобройните си полезни и лечебни свойства. Той е натурален продукт с най-високо съдържание на укрепващия стените на капилярите витамин Р. Съдържа четири пъти повече витамин С от портокалите.
Зеленият чай подпомага изхвърлянето на тежките метали от човешкото тяло, прочиства кръвта от холестерол и наслоявания по стените на кръвоносните съдове. Богат е на полифеноли, част от които са мощни антиоксиданти и предотвратяват появата на ракови клетки в организма. Според епидемиологични изследвания на рака, там където се консумира повече зелен чай, заболяванията от рак на гърдата и белия дроб са по-малко. Антиоксидантите забавят или спират разрушаването на нервни клетки в мозъка и по този начин укрепват паметта. Зеленият чай помага и за отслабване, като съществено ускорява метаболизма и изгарянето на калории.
Черният чай
След дълго и всеобхватно изследване британски учени успяват да докажат научно закономерността, която много хора смятат за очевидна. Редовната употреба на черен чай съкращава периода за възстановяване след стресова ситуация. Напитката действа благоприятно върху функцията на стомаха, премахва чувството на гадене и успокоява стомашните болки.
Черният чай съдържа голямо количество витамини С и Е и е силен антиоксидант, поради което се използва срещу стареенето и като разкрасително средство. Например, може да поставите топли пакетчета черен чай върху очите си за около 5 минути за премахване на сенки. С черния чай трябва да внимават хора с високо кръвно налягане, тъй като той съдържа кофеин.
Студеният чай
Подведени от рекламите, много хора смятат тази плодово-чаена напитка за здравословна. Истината обаче е друга. Съдържанието на билки и плодове в бутилираните студени чайове е нисък. Те се състоят предимно от захари и консерванти, които са канцерогенни. Доказано е, че прекомерната консумация на студен чай предизвиква бъбречнокаменна болест и води до затруднено храносмилане. Ако искате да се разхладите през летните дни, препоръчваме ви сами да приготвите студен чай - става лесно и бързо, и не подлагате здравето си на риск.
Полезни съвети
1. Чаят, оставен да изстине, е силен и горчив.
2. Ако чаят е влажен, не го консумирайте - развален е. Чаят трябва да шумоли в пакетчето.
3. Страдащите от високо кръвно налягане не трябва да пият силен чай, тъй като той ускорява сърцебиенето и напряга бъбреците.
4. Децата под двегодишна възраст не трябва да употребяват чай, защото той пречи на организма да абсорбира желязото.
5. Пиенето на чай на гладно може да раздразни стомаха.
6. За пълноценен ефект от чая, не го заливайте с вряла вода, която ще унищожи витамините му. Използвайте вода не по-топла от 60 градуса.
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous