Статия
Здравословна храна в училище
Обядът съставлява една трета от храната, която децата поемат, и за много ученици той преминава в училищния стол. Стандартният обед в училищния стол се разделя на три порции:
Първо – предястие
За да бъде един обед здравословен, той трябва да е добре балансиран. Първото ястие би могло да се състои от супа или ориз /може и някои видове спагети, тортелини и други/, или грах, боб, леща, или зеленчуци.
Второ – основно ястие
Основното ястие набляга на месо или риба. Те, от своя страна, биха могли да се комбинират със зеленчуци, салата или яйце.
Трето – десерт
Млечен продукт или плод. Трябва да се вземе под внимание, че някои деца могат да имат непоносимост или алергии както от млечни продукти, така и от някои плодове.
Училищният стол може да изгради полезни навици в учениците. Сред тях на първо място се нарежда правилната хранителна култура, която се гради при децата с време и включва комбинация от разнообразни храни, поднесени в адекватни за възрастта на децата количества. Ако детето се научи да се храни правилно и редовно, в зряла възраст рисковете от проблеми с храненето и заболявания, свързани с тях, значително намаляват. Друго от предимствата на храненето в училищния стол е социалния контакт с връстници. На трето, но не на последно място се нарежда фактът, че ако ученикът няма възможност да се прибере до вкъщи, за да обядва, столът става почти задължителен, особено ако другата алтернатива е да се храни на бързо с готова и нездравословна храна.
Останалите хранения
Препоръки към родители и ученици:
- Запознайте се с менюто за обяд в училищния стол. Така може да приготвите вечеря, която няма да го повтаря.
- Следобедната закуска би могла да се състои от млечен продукт или плодове.
- Вечерята при децата е подобно на обяда хранене, но количествата са по-малки и една от трите порции се премахва.
- Нека предлаганата храна е разнообразна и балансирана. Избягват се лакомства и готови тестени изделия.
- Пържено и сосове не се препоръчва.
- Фибрите са важна част от правилната диета, те се набавят от зеленчуци, зърнени храни и пълнозърнест хляб.
Закуската
Закуската често се пренебрегва поради ранния час и все още спящите рано сутрин деца. Не трябва обаче да се забравя, че тя е едно от най-важните хранения през деня, защото трябва да зареди детето с енергия за цялата сутрин, докато дойде време за обяд. Ако детето поеме достатъчно калории на закуска, няма да има нужда да залъгва глада с нездравословни готови закуски през голямото междучасие. Или ако все пак е гладно, един по-голям или по-калоричен плод би могъл да го засити. Но само при положение, че ученикът е закусил добре сутринта.
От добрата закуска не трябва да отсъстват зърнените храни, плодовете и млечните продукти.
Грипът и връщането на училище
Превенцията винаги е била най-добрата практика за борба с грипните епидемии. И ученици, и родители и учители следва да положат грижи за:
- Най-ефикасната превенция е здрава имунна система. Храната е от решаващо значение за децата – разнообразна, балансирана, богата на плодове и зеленчуци. Бедна на витамини храна е често срещан проблем през зимните месеци.
- Учениците не трябва да пропускат хранения. Това може и да е малко сложна задача в забързаното ежедневие, но системното прескачане на закуска, обед или вечеря може да доведе до поредица от проблеми – боледуване на децата, отсъствие от училище и от работа за родителите.
- Спорт. Физическата активност дори и през зимата е гаранция за здраве и силен имунитет.
- Достатъчно часове за сън и почивка.
- Лична хигиена. Чисти ръце, съдове и не на последно място чисти училищни столове.
|
КАМПАНИЯ
Не на вредните добавки в храните за деца
Д-р Диди Баев, молекулярен биолог и биохимик поде кампания, която Асоциация „Активни потребители” подкрепя, срещу вредните добавки в храните за деца. В писмо до министър председателя, до парламентарната комисия по здравеопазване, до министъра на земеделието и храните и др. той настоява да се вземат мерки срещу наличието на натриев глутамат (Е621), натриев нитрит (Е250) и аспратам (Е951) в детските храни и в храните изобщо. Например в детски салам „Сачи” който се продава навсякъде, се съдържат натриев глутамат и натриев нитрит. „В последните години редица изследвания свързват употребата на натриевия глутамат с познатата хиперактивност и агресия при децата. Също, това съединение се свързва с проявата на редица невродегенеративни заболявания като паркинсон и алцхаймер. Аспартамът се смята вече за една от най опасните хранителни добавки и се свързва с причиняване на мозъчни тумори, множествена склероза, епилепсия, родилни дефекти, диабет много други. Натриевият нитрит е мутаген, карциноген и е прекурсор за образуване на много опасните мутагени и карциногени познати като нитрозамини”, казва д-р Баев.
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous