Статия
Управление на пари: 10 грешки
Кои са най-честите грешки, които допускаме при управлението на парите си? Защо затъваме в дългове, а когато имаме спестени средства, не успяваме да ги инвестираме разумно? В Наръчника по спестяване и инвестиции за млади експерти американският финансов консултант Кимбърли Палмър посочва най-честите грешки, които правим в опита да управляваме добре парите си.
1. Съсредоточаване само върху краткосрочния бюджет
Проучвания показват, че когато човек формира личния си бюджет на годишна, а не на месечна база, по-успешно се справя с управлението на парите си. Оказва се, че хората се чувстват по-несигурни в сметките си за цяла година, което ги кара да заделят повече за неочаквани разходи (тоест, да пестят). Когато човек си прави разчета месечно, се получава обратният ефект – понеже е относително сигурен, че ще се справи, харчи повече от предвиденото.
2. Прекалено високи разходи за жилище
Принципът на ефективното спестяване гласи, че човек трябва да заделя по един лев на всеки три спечелени. Това обаче е трудно, ако имаш високи разходи за обслужване на жилищен кредит. Финансовите консултанти съветват купувачите да инвестират около една трета от доходите си в ново жилище, но когато се вземат предвид другите месечни разходи на нормалните семейства, се вижда, че 1/3 е твърде висок дял.
3. Въздържане от инвестиции в кариерата
Курсовете за преквалификация, обучение по чужди езици и усвояване на нови специфични умения не са евтини, но обикновено тази инвестицията не само се възвръща, но и се отплаща щедро във времето. Придобитите знания и умения може да ви осигурят повишение, нова работа или спасение от безработицата.
4. Увличане по кредитните карти
Банките често раздават кредитни карти на промоция, рекламират ги като награда и използват всевъзможни трикове да накарат лоялните си клиенти да ги използват. Кредитните карти обаче дават на потребителите нездравата увереност, че могат да харчат повече от това, с което реално разполагат. Накрая имат да връщат много пари, а лихвите на „промоционалните” карти са се оказали по-високи от тези на стандартните кредитни карти.
5. Задръжки да се водят преговори за по-изгодна цена
Цената на почти всяко нещо, което се продава, подлежи на договаряне. Много хора обаче избягват да се пазарят и плащат, колкото им поискат. Всеки потребител има право да поиска и да получи по-добра оферта.
6. Само един източник на приходи
Служителите в САЩ сменят средно 10 различни работни места преди да навършат 36. Тези промени може да настъпват доброволно, но понякога причината е уволнение или съкращаване на персонал. За повече финансова стабилност е добре човек да има повече от един източник на доходи. Допълнителни пари може да се печелят от продажби онлайн, упражняване на свободни професии и др.
7. Твърде много или твърде малко кредити
Всеки знае, че прекалената склонност да се ползват кредити често води до банкрут. Страхът от взимане на пари назаем обаче може да доведе до пропускане на ключови възможности. Не всеки дълг е лош дълг. Един кредит може да позволи на човек да учи, да си купи облекло за новата работа или да си плати наема в период на финансови затруднения.
8. Да вярваш на системата за социални осигуровки
В България едва ли са останали финансово грамотни хора, които да вярват, че социално осигурителната система ще им гарантира достойни старини. Напоследък същото отрезвяване спохожда и работещите в САЩ. Хората на възраст около 30 години започват да си мислят какво ще стане през 2037 г., когато дойде време да се пенсионират. По това време се очаква Фондът за социално осигуряване там напълно да се изчерпа. Това значи, че младите трябва да разчитат на собствените си спестявания, ако искат да живеят добре след 67 годишна възраст.
9. Купуване на скъпи подаръци
Понякога хубава книга, билети за театър или концерт на любим изпълнител може повече да зарадват близките от скъпо бижу или поредния телевизор. Напоследък много идеи за приятни изненади на прилична цена се появяват и интернет сайтовете.
10. Липса на контрол върху данъчните задължения
Добре е редовно да проверявате дали се изплащат всичките ви данъчни задължения и да пазите необходимата документация. Допълнителните доходи дават повече финансова сигурност, но ако през годината те не се облагат коректно с данъци, през април може да се окаже, че дължите сериозна сума на държавата, която трябва да дадете накуп.
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous