Статия
Умни мрежи и електромери
Може ли всеки потребител на ток да се превърне в доставчик ?
Докато в България все още властва голямо недоверие при ползването на електропреносната мрежа, в Европа се налага нова технология, която поставя потребителя в центъра на вниманието. Доверието в услугата се увеличава многократно, а потребителят може не само да консумира, но и да произвежда и продава електроенергия.
Какво представлява
Ефективното електроснабдяване (от англ. smart grid – умна мрежа) е нов вид мрежа, която използва дигитална технология и предлага много предимства на потребителите. С тази мрежа те могат не само да получават електричество и да следят стриктно консумацията, но и да връщат обратно към доставчика неизразходваната или дори произведената от тях енергия (например ако на покрива на къщата или жилищната сграда са поставени слънчеви батерии).
Системата използва двустранна дигитална комуникация между потребител и доставчик, като се инсталират т.нар. интелигентни уреди за отчитане. Новите измервателни устройства обменят данни помежду си и когато има нужда, подаването на електроенергия се засилва или намалява. Това пести енергия, намалява разходите и увеличава прозрачността при използване на технологията.
Кой има полза от нея
На първо място потребителят, който ще може ефективно да контролира енергийната си консумация, да разчита на точни сметки за електричество, качествено отчитане на потреблението и лесно разбиране на вече отчетените задължения. Новата мрежа дава възможност на потребителите не само да купуват ток, но и да го продават обратно на доставчика. Това означава, че ако потребителят има инсталирани слънчеви батерии или друг източник на енергия, той може да ползва произведената от него енергия или да я предава по мрежата. Така той се превръща в доставчик. Очаква се основните услуги по обслужване на мрежата да не струват скъпо, тъй като голяма част от тях ще се извършват дигитално и от разстояние. Ползи ще имат несъмнено и доставчиците на електроенергия. Доверието в тяхното обслужване ще се повиши поради по-доброто качество на системата и предлаганите услуги. Пазарът ще дава и възможност за смяна на доставчиците, което ще засили конкуренцията, ще подобри обслужването и ще донесе ползи за всички страни.
Как трябва да изглежда системата
Интелигентната електропреносна мрежа се изгражда бързо и все повече се налага в страните в Европа. За да отговори на нуждите на тази нова система Европейската регулаторна група за електричество и газ изготви препоръки, които могат да бъдат много полезни при изграждането и ползването на новата технология в България. Тези препоръки дават и основните характеристики на системата.
Потребителски контрол на измерените данни
Основното правило е пълна прозрачност на съществуващите потребителски данни. Например доставчикът има информация за качеството на волтажа и потребителят трябва да знае, че тази информация съществува и да я получи на точно определена дата. Доставянето на тази услуга може да стане срещу заплащането на разумна такса.
Месечна безплатна информация за актуалната консумация и разходи
Тук става дума само за информация, а не за изготвянето на сметка за изразходваната енергия. Потребителят има право да бъде информиран поне един път месечно за изразходваната енергия и направените от него разходи. Това му позволява да регулира потреблението на електроенергия. Чрез дистанционното отчитане на данните тази информация ще е лесно достъпна и затова трябва да е безплатна, когато е изпратена до потребителя чрез есемес, интернет или по телефона. Ако се разпространява на хартия, това ще става срещу такса. Информацията трябва да се представи на потребителите по разбираем начин, защото нейното разбиране покачва доверието и участието на потребителите на пазара на електроенергия.
Достъп до информация по молба на потребителя
По заявка на потребителите трябва да им се предостави информация за изразходваната или произведената енергия и за разходите. Под потребители тук се разбира тези, които консумират енергия, и тези, които генерират енергия и я подават към системата.
Лесна смяна на доставчик или промяна на договора
В резултат на дистанционното отчитане на измервателните уреди всички доставчици на електроенергия ще имат бърз достъп до данните. Те ще бъдат точни, защото се отчитат на определени интервали и се съхраняват в електронни регистри. Това ще улесни процеса по смяната на доставчик или на условията по договора. Чрез дистанционното отчитане, измерване на определени периоди и записване на данните обработката на клиентски оплаквания ще бъде по-ефикасна.
Сметки, изготвени по реална консумация
Дистанционното отчитане ще сложи край на сметките, изготвени по приблизителни и прогнозни изчисления. Те ще отразяват реалната консумация на електроенергия.
Този принцип обаче не изключва и възможността за договаряне на различни схеми на плащане, които предлагат фиксирани месечни вноски и изравнителни сметки на края на сезона.
Оферти, отговарящи на реалните потребителски потребности
Доставчиците трябва да могат да предоставят на потребителите различни видове оферти, които най-добре отговарят на потребностите им. Интелигентните измервателни уреди от своя страна ще могат да записват потреблението на енергия или отдаването й обратно към системата на определени интервали от време, предварително договорени с потребителите, което гарантира гъвкавост на услугата.
Дистанционно намаление / увеличение на мощността
Когато потребителят желае да намали или увеличи мощността, доставчикът ще може да го направи дистанционно, а не както в момента - да изпраща служител на адреса. Тази услуга ще позволи на доставчика, в случаи на некоректни платци, да намали услугата до минимум, без да изключва абоната. Това ще даде възможност на тези потребители да ползват поне някои основни уреди в дома си и ще бъде от полза за бедни и уязвими групи от населението. Тяхното потребление ще бъде по-добре регулирано.
Дистанционно активиране и деактивиране на доставката
Тази услуга също ще може да се извършва от разстояние, като се пестят разходи и време.
Всички потребители трябва да имат устройства, измерващи и потреблението, и подадената от тях към мрежата енергия.
Само така ще се гарантира ефективността на новата интелигентна мрежа. Потребителят ще има възможност, когато реши да премине към собствено генериране на енергия, да я ползва, но и да я подава към общата мрежа.
Съобщение при непредизвестени прекъсвания на ток
Ако потребителят пожелае, може да получава срещу заплащане на определена такса незабавно съобщение от доставчика, например чрез SMS, в случай на внезапни и непредизвестени прекъсвания на електричеството. Това ще му помогне да сведе до минимум щетите в дома си и впоследствие, при искане на компенсация за прекъсването на доставката.
Съобщение при прекомерна консумация на енергия
Ако потребителят пожелае и срещу заплащане на определена такса, може да бъде известен, когато системата отчете прекалена консумация на енергия. Това често може да е сигнал за повреда или злоупотреба и може да му спести плащането на висока сметка впоследствие.
Дистанционно обновяване на софтуера
Потребителите ще могат да се възползват от последващото развитие на тази нова технология, без да се налага доставчикът на услугата да идва лично на място, за да въведе подобренията. Обновяването ще става автоматично и от разстояние, спестявайки отново значителни разходи и време.
Какво следва
Европейската комисия публикува своето съобщение за „Интелигентни мрежи: От иновации към внедряване“, в което се очертават мерки за насърчаване на по-бързо и по-широко внедряване на интелигентни мрежи и интелигентни измервателни уреди в Европа. От BEUC, Европейската организация на потребителите, коментират: „Енергийният сектор е много ентусиазиран за потенциала на тези мрежи и измервателни уреди. За да се гарантира обаче, че и потребителите си струва да бъдат нетърпеливи, интелигентните измервателни уреди задължително трябва да са лесни за използване, а хората да получат ясна информация как да се възползват максимално от новата възможност. Въвеждането на интелигентните мрежи в цяла Европа ще струва много пари и тези разходи трябва да се поемат не само от потребителите, но и от всички, които имат полза.“
След като Комисията, националните правителства и индустрията се подготвят за въвеждането на интелигентни измервателни уреди, BEUC, в която членува и „Активни потребители”, призовава всички заинтересовани страни да предприемат мерки, за да се гарантира, че въвеждането е в услуга и на потребителите:
• На национално равнище трябва да бъдат разработени стратегии за да се гарантира, че потребителите знаят как да използват интелигентни измервателни уреди така, че да се възползват от техния потенциал за енергоспестяване. Специално внимание е необходимо да се обърне на потребителите на енергия с ниски доходи, така че да се възползват от предимствата;
• Личните данни за енергийното потребление на домакинствата трябва да бъдат защитени от злоупотреби и потребителите да имат контрол над тях.
• Домакинства няма да се възползват в еднаква степен от интелигентни електромери. В зависимост от размера на домакинството или броя на уредите в употреба, спестяванията на потребителите ще се различават. Поставянето на интелигентен електромер трябва да бъде избор на потребителя, а не задължително.
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous