Статия
Уви, пералнaта не живее по-дълго с Calgon
Потребителската организация Which? ви съветва да не давате парите си за поредния излишен продукт
Производителят на препарата Calgon твърди, че неговите таблетки удължават живота на пералната ви машина. Великобританската потребителска организация Which? реши да тества дали тази претенция отговаря на истината и не откри убедителни доказателства, че пералните машини наистина „живеят по-дълго с Calgon“.
Which? симулира три години пране с твърда вода - с и без Calgon, за да установи дали действително натрупаният котлен камък от твърдата вода оказва влияние върху живота на пералната машина.
Според производителя на Calgon, натрупванията от котлен камък водят до „бързо повреждане на основните части на пералната ви и до съкращаване жизнения й цикъл“. Логиката е, че след „омекотяване“ на водата с Calgon ще избегнете натрупването на котлен камък и щетите, които той може да причини.
Calgon – струва ли си?
След провеждането на теста не са установени никакви признаци на разпад в машините, които са тествани. Частите на пералната, в която е използван Calgon, остават лъскави и без котлен камък. Върху елементите на другата перална обаче, за която не е използван Calgon, има съвсем тънко покритие от котлен камък, недостатъчно да причини вреда.
Експерт от Which?, който има 17 години опит в ремонтите на перални, твърди: „Нищо не може да ме убеди, че Calgon е добра инвестиция. Трябва да перете активно минимум от 6 до 9 години с твърда вода, за да си струва да обърнете внимание дали в пералната ви не се е натрупал прекалено много котлен камък. За това време, ако използвате Calgon, ще платите 295 британски лири или 691 лева (при пране три пъти седмично). За тази сума можете да си купите нова перална, но не е задължително. Може просто да платите малка сума на сервизен техник, който да отстрани котления камък и да продължите да си експлоатирате същата машина“.
Помислете добре
Прането на по-висока температура с твърда вода може да увеличи натрупването на котлен камък във вашата перална. Като се има предвид, че най-често използваната за пране температура на водата е 40 °C, според Which? в рекламата на Calgon са използвани подвеждащи изображения. Те показват ефект на натрупване на котлен камък, постигнат при пране с твърда вода на 60° C.
Прах за пране е достатъчно
Тестовете показват, че натрупването на котлен камък е малко вероятно да причини някакви проблеми на пералната ви, ако я експлоатирате при нормални условия. Имайте предвид, че перилните препарати също съдържат малки дози от омекотителя, използван в Calgon и обикновено те са напълно достатъчни, за да предотвратят натрупването на котлен камък в пералната ви машина. Calgon твърди, че има изследвания, с които да подкрепи твърденията си, но не възнамерява да публикува резултатите от тях, нито пък условията, при които са извършени. Като причина изтъкват търговска тайна.
|
Ефективно пране
Ако имате голямо семейство и много пране, вероятно имате нужда от перална с по-голяма вместимост. В наши дни вече можете да си купите перална, която побира цели 11 kg дрехи. Имайте предвид обаче, че за да постигнете ефект на енергийна ефективност, трябва добре да пълните барабана й при всяко пране. Не винаги е вярно, че пералните с голяма вместимост харчат повече ток от тези с малките барабани. Това зависи от модела.
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 2 общо )
anonymous
Плзвахме Калгон за пералня Бош рядко.Голямо учудване беше ,че по-късно прахът в чекмеджето на пералнята ставаше на камък.Заснех го ,пратих писмо до адреса от кутията 500гр. и нищо.Днес направих нов опит-да разтворя останалият прах /след 1 година/ във вода.Резултатът е че се втвърди веднага,с отделяне на топлина.Абсолютно е непотребен за пералня!!!
Може ли производителите или разпространителите да ми отговорят:като не е полезен защо да го купуваме,и защо се получава този ефект?
Написан на: 08/10/2016 21:21 Докладвай този коментар
anonymous
Не е точно така, ама хайде.
Написан на: 24/01/2020 14:38 Докладвай този коментар
anonymous