Над 60% от тестваните продукти съдържат Бисфеноли, сочи анализ в седем европейски държави. Проучване от тази година на Датския център за химикали, нарушаващи функциите на ендокринната система, показва, че при изследване на проби от урина на различни датски семейства в повече от половината проби са открити Бисфеноли (Линк към резюме на проучването на английски език). Най-притеснителното в резултатите от това проучване е високото количество Бисфенол, измерено в пробите, взети от деца. Измерените стойности в някои случаи надминавали дори тези в пробите на техните родители. Децата са значително по-чувствителни към химикали, което и засилва опасенията за негативните им ефекти върху здравето на новородени или на плода на бременни.
Друго проучване на няколко потребителски организации в ЕС, обхващащо 121 детски продукта като текстилни изделия за бебета, детски кожени обувки, гризалки, бутилки и детски слънчеви очила, е открило Бисфеноли в над 60% от продуктите. Изследвани за Бисфеноли са и 58 кенчета с напитки и консерви с храна, закупени онлайн в магазини от седем различни европейски страни. Основният начин, по който новородените бебета изследват околния свят, е чрез устата си. Резултатите от изследването показва обаче, че чрез гризалките, бутилките за пиене и детските чашки те биват изложени на Бисфеноли, включително някои притеснителни представители на това химично семейство, открити в над половината от тестваните продукти.
Бисфеноли могат да бъдат засечени и в детските дрехи, завивки, бебешки обувки. Изследвани са 96 продукта и в някои от тях освен различни представители на Бисфенолите, са били открити високи стойности от забранения Бисфенол А, както и от неговите токсични „роднини“ Бисфенол С и Ф, за които има подозрения, че може да са дори по-опасни. Резултатите показват, че над 60% от тестваните продукти съдържат или излъчват поне един, в някои случаи два или повече Бисфенола. Резултатите са категорични при кенчетата и консервите с храна – във всички от тях са намерени различни количества Бисфеноли, като в най-добрите случаи са ниски емисии във вътрешното покритие на опаковките.
Какво представляват Бисфенолите?
Бисфенолите са семейство от индустриални химикали, намиращи широко приложение в често използвани продукти като пластмасови прибори, метални кенчета, спортна екипировка, кожени обувки или облекло. Все повече проучвания показват, че Бисфенолите могат да доведат до инфертилитет или да нарушат хормоналния баланс, както на хората, така и на животните. Бисфенол A (BPA) без съмнение е най-известният представител на Бисфенолите, класифициран е от ЕС като “вещество, предизвикващо особено безпокойство”, въпреки че останалите видове Бисфеноли според Европейска агенция по химикали (ECHA) може да са дори по-опасни.
Какво прави ЕС по този проблем?
Бисфенол А е забранен за влагане или използване при произвеждането на бебешки шишета, прибори за деца и в детските играчки. В резултат на тази забрана изследванията в Дания, проведени в периода 2009 и 2017 г., отбелязват значителен спад в откритото количество BPA, но едновременно с това се наблюдава увеличение в употребата на всички останали Бисфеноли. Ясно е, че тези мерки не са достатъчни, за да защитят децата от вредните химикали.
С какво са опасни Бисфенолите за децата?
В голяма част от продуктите количеството Бисфеноли е сравнително ниско, но дори ниските нива на облъчване са опасни за всички възрастови групи потребители според Европейски орган за безопасност на храните (ЕОБХ). Всъщност през април тази година той откри, че безопасните нива за този тип вещества са с 20 000 пъти по-ниски от тези, които бяха заложени. По изчисления на ЕОБХ в момента количеството Бисфеноли, което приемаме всеки ден през храната, е далеч по-високо от тези в новия по-нисък лимит. И като към това се добавят и останалите видове стоки, това количество е възможно да нарасне неимоверно.
Време е да предприемем мерки и да спрем разпространението не само на Бисфенол А, но и на останалите видове Бисфеноли. Да постигнем това първо в играчките и детските продукти трябва да е основен приоритет, както и премахването им от всички широко разпространени продукти като опаковки на храни, напитки и текстилни материали. Германия вече е предложила забрана на Бисфенол А и още 4 други вида Бисфеноли за територията на ЕС, но Европейската агенция по химикали препоръчва към тях да бъдат прибавени още 25 вида Бисфенола като Бисфенол Б и Бисфенол Ц, открити в част от изследваните проби.
Единни срещу фалшивите новини
Около 85% от европейците виждат „фалшивите новини“ като проблем в собствената си страна, а 83% – като проблем за демокрацията като цяло. Според анализ на „Блумбърг“, проблемът с фалшивите новини винаги е съществувал и преди се е наричал пропаганда. Индексът за медийна грамотност показва, че България е на 31 място по оценка на фалшивите новини и борбата с тях.
Европейската потребителска организация BEUC и още двайсет нейни членове подадоха жалба до Европейската комисия и мрежата от органи за защита на потребителите, като осъждат използването на подвеждащи екологични твърдения от 17 авиолинии. Според правния анализ, изготвен по поръчка на BEUC, подобни твърдения представляват нарушение на законовата уредба за нелоялните търговски практики.
Опасни салатки? Как да се предпазим от патогени в листните зеленчуци?
В това видео ви даваме някои полезни съвети как да подберете най-добрите листни зеленчуци и какво да избягвате! Повече информация можете да откриете в наша статия по темата може да научите тук.
По последни данни на НСИ през май 2023 г. месечната инфлация, измерена с индекса на потребителските цени (ИПЦ), е -0.1% спрямо предходния месец, а годишната инфлация за май 2023 г. спрямо май 2022 г. е 10.1%.
През май 2023 г. спрямо предходния месец най-голямо е намалението на цените в групите: развлечения и култура (-3.4%), транспорт (-2.5%), жилища, вода, електроенергия, газ и други горива (-0.4%).
Най-голямо увеличение е регистрирано в групите: алкохолни напитки и тютюневи изделия (+1.1%), облекло и обувки (+1.0%), разнообразни стоки и услуги (+0.5%), здравеопазване (+0.5%) и хранителни продукти и безалкохолни напитки (+0.5%).
През май 2023 г. месечната инфлация, измерена с хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), е -0.2% спрямо предходния месец, а годишната инфлация за май 2023 г. спрямо май 2022 г. е 8.6%.
Календар на потребителя
До 24 юни пред НДК продължава Балканският винен фестивал. Организирани са и шатри с хранителни продукти и места за хранене, Златна шатра с наградените вина в конкурса, зона, свободна за домашни любимци, сцена с музикални изпълнения и тематична стендъп програма и др.
На 24 и 25 юни на езерото Панчарево се провежда фестивалът „Кулинарни дни на ЦИЕ“, на който страните от Централна и Източна Европа ще демонстрират най-доброто от своите национални кухни и гастрономия.
До 30 юни Министерството на регионалното развитие и благоустройството удължава крайния срок за кандидатстване по процедура „Подкрепа за енергийно обновяване на сгради в сферата на производството, търговията и услугите“.
На сайта на Министерството на туризма можете вече да откриете актуална информация за чистотата и температурата на морската вода по българските плажове.