Асоциация Активни потребители за първи път у нас започва кампания за колективна покупка на климатици. Защо точно на тях? Защото са алтернативен вариант на скъпата енергия, осигуряват икономии за домакинския бюджет и инвестицията в тях може да се възвърне за 2-3 години. Освен това асоциацията осигурява безплатни тестове на предлаганите уреди, допълнителна информация за тяхната поддръжка и експлоатация.
Европейска цифрова самоличност: лесен достъп до ключови услуги
Една от последиците от пандемията от коронавирус е разширеното предлагане на публични и търговски услуги в цифровото пространство. Това изисква наличие на сигурни и надеждни системи за цифрова идентификация. В ЕС предстои да се приеме актуализация на правната рамка на Европейската цифрова самоличност.
Какво представлява Европейската цифрова самоличност
Европейската цифрова самоличност позволява взаимното признаване между страните на националните системи за електронна идентификация. Това дава възможност на европейците да се идентифицират онлайн, без да прибягват до частни компании, предлагащи услугата. Това също така прави възможен достъпа на граждани до онлайн услуги чрез използването на национална електронна лична карта.
Какви са ползите от Европейската цифрова самоличност Европейската цифрова самоличност може да се използва за:
отправяне на искане към публичната администрация ̶ например, за издаване на удостоверение за раждане, медицински удостоверения, подаване на заявление за смяна на адрес;
откриване на банкова сметка;
попълване на данъчни декларации;
кандидатстване за прием в университет ̶ в собствената страна или в чужбина;
съхраняване на рецепта за лекарства, която да може да се използва в цяла Европа;
доказване на възрастта;
наемане на автомобил с цифрова шофьорска книжка;
регистриране в хотел.
Регламентът за електронната идентификация и удостоверителните услуги от 2014 г. изисква от страните в ЕС да създадат системи за електронна идентификация, които отговарят на общи технически стандарти и норми за сигурност. Тези национални системи са свързани помежду си, което позволява на европейците да ползват онлайн услуги в други страни от ЕС. ЕК предлага промени в правната рамка, като формулира за задача до 2030 г. поне 80% от гражданите да ползват ключови публични услуги чрез цифровата си самоличност. Това налага националните системи: първо, да могат да работят добре една с друга, второ, да са лесни за ползване, и трето, да предоставят контрол на гражданите върху собствените им лични данни.
С вашите въпроси: Всичко за еврото /продължение/
Вярна на мисията си да информира навреме и компетентно потребителите, асоциация Активни потребители ви предоставя информация за актуалните въпроси, свързани с еврото. На нашия сайт ще намирате навременни и експертни материали за неговата същност, предимства, плюсове и възможни спекулации, за вашето поведение при внедряването му. Днес продължаваме с отговори на най-често задаваните въпроси, подготвени от експертите на БНБ.
В днешното видео ви разказваме за планираното остаряване. Ще ви разкажем какви трикове използват търговците, за да ни продадат повече и да спечелят повече.
На 14 март ЕП прие проектомерки за увеличаване на процента на саниране и за намаляване на потреблението на енергия и емисиите на парникови газове. Целта е да се намалят значително емисиите на парникови газове и потреблението на енергия в строителния сектор на ЕС до 2030 г. и се направи секторът неутрален по отношение на климата до 2050 г. Друга цел е увеличаване на процента на саниране на енергийно неефективните сгради и подобряване на обмена на информация относно енергийните характеристики. От 2028 г. всички нови сгради следва да бъдат с нулеви емисии, като крайният срок за новите сгради, ползвани, експлоатирани или притежавани от публични органи, е 2026 г. Всички нови сгради следва да бъдат оборудвани със соларни технологии до 2028 г., когато това е технически подходящо и икономически осъществимо, а срокът за жилищните сгради, в които се извършва основен ремонт, е 2032 г.
До 29 март младежите от ЕС могат да подават кандидатури за DiscoverEU, благодарение на която 35 000 младежи ще получат безплатна железопътна карта, за да опознаят Европа. Това става чрез Европейския младежки портал и важи за родени между 1 юли 2004 г. и 30 юни 2005 г., които ще могат да пътуват в Европа до 30 дни през периода на пътуване между 15 юни 2023 г. и 30 септември 2024 г.
ЕК одобри вписването на „Търновски суджук“ в регистъра на храните с традиционно специфичен характер (ХТСХ). Името на продукт, който е регистриран като ХТСХ, го защитава от фалшифициране и злоупотреба.