Кампания
Седмичен бюлетин брой 30 (452)
Внимание! Дебнат ни измами /част 2/
Лична информация може да бъде и също така: място на живеене, възраст, роднини и други. Бъдете бдителни ако искат каквато и да е информация за вас без някаква очевидна причина. Измамниците създават чувство за спешност и изискват от вас да си дадете личната информация, притискайки ви, че нямате друг избор. Не им позволявайте да ви притиснат да правите каквото и да било.
Линк към статията
По пътищата на Европа с ECC-Net:Travel
Има много трудни ситуации, в които може да попадне всеки по време на път. Да платим повече за кола под наем от договореното, да не можем да наемем хотел от вкъщи, да купим дефектен продукт: виждали сме това да се случва, нали? Благодарение на приложението ECC-Net:Travel вие разполагате с перфектното средство да останете спокойни и да изразите вашите права на който и да е европейски език. Разработено като спътник по време на пътуване в Европейския съюз, Исландия и Норвегия, приложението помага на европейските потребители да разберат правата си като потребители и да ги изразят на всички европейски езици.
Приложението е разработено от мрежата на Европейските потребителски центрове, каквито има във всяка държава-членка на ЕС, Исландия и Норвегия. Центровете предлагат на потребителите безплатно помощ и съвети и се финансират от Европейския съюз. У нас за това работи Европейски потребителски център – България.
По време на почивка искаме да избегнем стреса. Ето защо приложението ECC-Net:Travel app е лесно за използване и предлага много решения на различни проблеми. За всеки тип ситуация приложението не само уведомява потребителя за неговите права, но дава възможност да ги изрази на чуждия език.
Как работи приложението?
След като изберете държавата и типът ситуация (пътуване, наемане на кола, хотел…), приложението не само ще ви укаже правата като потребител, но ще ви даде възможност да изразите правата си на насрещната страна на неговия език. С приложението ECC-Net:Travel app и малко добра воля всеки би трябвало да се разбере достатъчно добре!
Добре е да знаете: новата секция "Помощ" предлага съответните телефонни номера и адреси на местния Европейски потребителски център, както и на местното посолство в случай на спешност.
Приложението е безплатно и работи офлайн. То е достъпно за устройства с iOS, Android и Microsoft Windows оперативни системи и може да бъде свалено оттук:
Google Playstore (Android)
https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.cec_zev.ECCNetTravel
Apple app store (iOS)
https://itunes.apple.com/app/ecc-net-travel/id886668562
Windows Store (Microsoft)
http://www.windowsphone.com/de-de/store/app/ecc-net-travel/4dfcfb67-9294-40d5-9ac0-644a7e734813
Планиране
Европейски потребителски център – България създаде кратък, но полезен списък със съвети, които да ви помогнат да се подготвите и да се насладите на една необикновена и безпроблемна лятна почивка.
Два пъти провери, един път запази. Една добре планирана лятна ваканция може да бъде вълшебно време, изпълнено с радост, спокойствие и наслада. Добрата подготовка е предпоставка за успех.
- Когато планувате почивката си, е добре да проверите обстойно мястото, на което сте решили да отседнете. Разгледайте снимките, вижте отзивите, които потребителите са оставили. Това е ценна информация, която може да направи очакванията ви по-реалистични.
- Определете вашия бюджет и сравнете цените на различните хотели. Вземете предвид всички допълнителни такси, които могат да бъдат начислени от мястото за настаняване. Повече по темата може да прочетете тук.
- Обмисляте да запазите пътуване през туристическа агенция? В този случай е добре внимателно да прегледате условията в договора и информацията за цената, преди да направите резервацията. Повече информация за пакетните почивки може да научите тук.
- Запознайте се с правилата за анулиране на нощувките в хотела, в случай че плановете ви се променят. Някои места за настаняване може да не възстановяват цената на резервацията ви или да имат определен срок за анулиране без неустойка.
- Ако имате специфични изисквания за достъп, като например за инвалидни колички или специално настаняване (детска кошара или легълце за кучето), проверете дали хотелът може да отговори на тези ваши нужди, както и дали няма да се наложи да платите нещо допълнително.
Цифров паспорт и на стоките – в услуга на потребителите
ЕС иска да въведе минимални стандарти, за да направи така, че продуктите, разработвани за европейския пазар, са дълготрайни, устойчиви и екологични. Продуктите в ЕС трябва да бъдат с дълъг живот, да отговарят на изисквания за безопасност и да подлежат на рециклиране. Как може това да бъде постигнато? Част от отговора са новите правила за екодизайн.
Какво представлява екодизайнът
Екодизайнът е свързан с вземането под внимание на екологични съображения при проектирането на продукти, като целта е да бъдат създадени стоки с възможно най-малко отражение върху околната среда през целия им живот. Производителите в ЕС вече се съобразяват с правила за екодизайна на стоки, консумиращи енергия, като отоплителни уреди, хладилници, прахосмукачки и компютри. Те следва да проектират продуктите по начин, който да намалява енергийното потребление и отрицателното въздействие върху околната среда. Сега ЕС иска да направи следваща стъпка и да въведе правила за екодизайн на почти всички продукти на пазара.
Нови правила за екологични продукти
Европейската комисия предложи през март 2022 г. нов регламент за екодизайна, който разширява значително кръга на обхванатите продукти. Въвеждат се допълнителни изисквания и минимални стандарти за трайност, поправка, енергийна ефективност и рециклиране. Продуктите ще бъдат придружавани от цифров паспорт, който ще предоставя информация на потребителите и ще им помага да вземат информирани решения.
Цифровият паспорт на продуктите:
- ще предоставя информация за характеристиките и произхода, потенциални вредни химически вещества, техническа документация, наръчник за употреба и др.
- ще дава информация какво би било екологичното отражение на покупката
- ще прави продуктите по-лесни за поправка или рециклиране.
Новите правила също така целят да спрат унищожаването на непродадени стоки, да насърчат закупуването на екологични продукти от публичните институции и да стимулират хората чрез ваучери или данъчни облекчения да купуват продукти с малък екологичен отпечатък.
Допълнителни идеи от ЕП
- на производителите трябва да бъде забранено да ограничават целенасочено трайността на продуктите и да ги правят да остаряват преждевременно;
- за някои продукти изискванията за екодизайн трябва да бъдат особено важни (железни, стоманени и алуминиеви продукти, текстилни продукти, мебели, прахове за почистване, бои и химически продукти);
- унищожаването на текстилни продукти, на обувки, електрическо и електронно оборудване трябва да бъде забранено;
- трябва да бъде създадена публична платформа онлайн за сравняване на информацията от продуктовите паспорти.
Тези идеи ще спомогнат и за внедряване в живота на:
- Директивата за енергийната ефективност определя нови цели за икономии до 2030 г.
- 11,7% намаление на потреблението на енергия на равнище ЕС
- Новият закон ще спомогне за борбата с изменението на климата и ще повиши енергийната сигурност
- До 2030 г. държавите членки трябва да спестяват средно по 1,5% годишно
- Годишните икономии на енергия ще започнат с 1,3% в периода до края на 2025 г. и постепенно ще достигнат 1,9% в последния период до края на 2030 г.
„Активни потребители“ и в медиите
Ресторантьори: Клиентът, платил 500 лв. за пържоли, търси реклама - Общество - България - Твоят ден - NOVA
Бум в търсенето на климатици в рекордните жеги, потреблението на ток расте - Общество - България - Новините на NOVA - NOVA
Богомил Николов: Контролните органи трябва да подобряват културата на потребителите по-активно - От деня (bnr.bg)
Пускат на пазара до месеци защитеното кисело мляко - Храни - www.pariteni.bg
Пазарът в цифри
- Според данните на НСИ за втори пореден месец се регистрира дефлация в България, като през юни индексът на потребителските цени у нас се понижава с 0,4% на месечна основа.
- На годишна база инфлацията спада до 8,7%, като това е първото забавяне на общия индекс до едноцифрено число от почти две години.
- В НСИ изчисляват, че инфлацията от началото на годината (юни 2023 г. спрямо декември 2022 г.) е 2,4%, а средногодишната инфлация за периода юли 2022 - юни 2023 г. спрямо периода юли 2021 - юни 2022 г. е 15%.
- Забавянето на инфлацията започна от октомври 2022 г., след като достигна връх от 18,7% през септември на годишна база.
- През март 2023 г. годишната инфлация е 14,0%, а през февруари – 16%.
- През април годишната инфлация се забавя до 11,6% (най-ниското ниво от февруари 2022 г.), а през май НСИ регистрира ниво от 10,1%, и за първи път дефлация на месечна основа от 0,1%.
Календар на потребителя
БНБ отчита, че под влияние на високата ликвидност на банковата система и текущите силно отрицателни стойности на реалните лихвени проценти кредитната активност в страната се запазва висока, особено в сегмента на кредитите за домакинства. През следващите тримесечия затягането на паричната политика в еврозоната ще започне да ограничава кредитната активност, като пренасянето му върху лихвените проценти по кредитите в България ще се ускори, включително под влияние на обявеното от БНБ увеличение на задължителните минимални резерви от средата на 2023 г., прогнозират от банката.
15 кубика ще бъде максималното количество евтини дърва, които може да ползва домакинство за зимата. Количествата се осигуряват от държавни или общински гори, но не могат да се продават. В момента има задължение горските стопанства и общините ежегодно до 31 януари да публикуват на интернет страниците си информация откъде ще се добива дървесина и определените количества. Този срок се удължава с месец - до края на февруари.
Европейската комисия одобри включването на „Българско кисело мляко“ като защитено наименование за произход (ЗНП) от България. Това ново наименование ще бъде добавено към списъка от 1 641 вече защитени селскостопански продукти. Списъкът на всички защитени географски наименования може да бъде намерен в базата данни на правния регистър на наименованията на селскостопански продукти eAmbrosia.