Кампания
Седмичен бюлетин брой 45 (467)
Вярно – невярно: щурци в храната
„Поредното извращение и геноцид срещу човечеството е факт: Хората вече ще ядат насекоми, без да го знаят! От новата 2023 г. ЕС даде разрешение за добавяне на насекоми (домашни щурци) към печива, паста и други полуфабрикати „за широката публика.“ Това твърдение и множество подобни се разпространяват в социалните мрежи. Медии също публикуваха неточната информация, като сред заглавията са: „Официално! От днес вече ще ядем щурци и ларви на бръмбари, без да знаем“ („Флагман“), „В ЕС вече законно влагат щурци и ларви на бръмбар в храните“ (Bulgaria On Air), „Брюксел разреши насекомите в храната ни“ („Поглед.инфо“). Подвеждащи публикации по тази тема се появиха и в други държави, сред които Румъния, Австрия и Дания. Поводът е решение на ЕК от началото на януари да разреши използването на прах от домашен щурец при производството на определени храни. Factcheck.bg получи сигнал от няколко свои читатели и провери фактите по темата.
На 3 януари ЕК публикува решение, с което се допуска използването на частично обезмаслен прах от Acheta domesticus (домашен щурец), произвеждан от виетнамското дружество Cricket One. Разрешението касае само и единствено прилагането на този конкретен продукт. То не дава свобода на производителите на храни да използват за производството на своите продукти свободно отглеждани щурци, скакалци, гъсеници, буби и подобни. Публикуван е списък с позволените продукти, в които може да се съдържа „обезмаслен прах от домашен щурец“. Това са предимно тестени изделия, но не само. Сред тях са многозърнест хляб и хлебчета, крекери и гризини, зърнени блокчета, сухи премикси за печива, бисквити, сушени пълнени и непълнени продукти на основата на макаронени изделия, сосове, снаксове, бирени напитки и други.
Не е вярно твърдението, че „ще ядем щурци, а може и да не знаем“, както пише в публикацията на сайта „Флагман“, защото производителите са задължени да напишат на етикета на храната, че съдържа прах от домашен щурец. Съгласно европейските изисквания всеки алерген, каквато е и тази съставка, трябва да е подчертана в удебелен шрифт, подчертана и/или в курсив, подобно на млякото, пшеницата, яйцата, соята и други. В публикацията на сайта „Поглед.инфо“ се казва, че решението за употреба на продукта е взето без каквито и да е проучвания за неговата безопасност. В действителност обаче изследванията върху праха от домашен щурец започват още през 2020 г., когато ЕК иска от Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ) да направи оценка и да се произнесе преди да бъде дадена зелена светлина на производителите за пускане на пазара. Органът стига до извода, че продуктът на Cricket One „е безопасен при предложените условия на употреба и нива на употреба“.
Възможни са алергични реакции
Във Фейсбук се споделят десетки постове с опасения, че консумацията на Acheta domesticus ще предизвика алергична реакция у част от хората. Това е така, но възможността човек да получи алергичен шок при консумация на този продукт е същата, както при всеки друг. Ето защо наличието на прах от домашен щурец в дадено изделие ще бъде обозначено в списъка със съставки, а потребителите сами могат да преценят дали да купят артикул, в който той се съдържа или не. ЕОБХ препоръчва да се проведат допълнителни изследвания относно алергенността на Acheta domesticus. Според институцията продуктът „може да причини алергични реакции при лица, които са алергични към ракообразни, мекотели и акари“.
Това не е първата подобна храна, която получава одобрение за използване в рамките на ЕС. На 12 ноември 2021 г. разрешение за употреба беше издадено за Locusta migratoria (мигриращ скакалец) и на 8 февруари 2022 г. за Tenebrio molitor (жълт брашнен червей) – всички в замразена, изсушена и прахообразна форма. Разрешенията, също като това за Acheta domesticus, се отнасят само за определен продукт на конкретен производител.
Насекомите като храна
Според доклад на Организацията по прехрана и земеделие на ООН от 2013 г. по света съществуват повече от 1 900 вида ядливи насекоми. „Насекомите са високо питателна и здравословна храна с високо съдържание на мазнини, протеини, витамини, фибри и минерали. Хранителната стойност на ядливите насекоми е силно променлива поради широкия набор от ядливи видове насекоми“, пише в документа. Там се казва още, че насекомите биха могли да бъдат алтернативен източник на протеин, както и че фермите за насекоми са по-екологични от тези, които отглеждат животни. През 2015 г. Европейският орган за безопасност на храните също заявява, че използването на насекоми като източник на храна и фураж има важни екологични и икономически ползи и не представлява заплаха за продоволствената сигурност.
Изводи
- Не е вярно, че Европейският съюз „без изследвания и буквално силово“ налага на потребителите да ядат насекоми.
- Европейската комисия е разрешила използването на прах от домашен щурец, произвеждан от конкретна фирма.
- Възможни са алергични реакции сред част от хората при употреба на храна с прах от домашен щурец, както при всеки друг продукт.
Тема с продължение: Безопасност при почистване
Хигиенните почистващи препарати и дезинфекционните агенти като бензалкониев хлорид често причиняват повече вреда, отколкото полза. Експертите предупреждават, че употребата им може да предизвика контактни алергии и да помогне на микробите да развият резистентност.
Линк към статията
Лихвите ниски, кредитите растат
Европейската централна банка оставя основните лихвени проценти непроменени, но за пореден път дава индикация, че овладяването на инфлацията ще изисква запазването на лихвите на тези нива за продължителен период от време. Това вече дава отражение върху кредитирането и доходността по държавни и корпоративни облигации в еврозоната. В същото време банките в България продължават кредитната експанзия, спестителите получават нулев доход по депозитите си, а за пръв път в цялата съвременна история лихвите са по-ниски от тези в богатите страни от Западна Европа. Ето как изглежда ситуацията към момента, анализирана от финансистите на Института за пазарна икономика:
- Европейската централна банка повишава поетапно основните лихви с 4,5 процентни пункта, започвайки процеса в края на юли 2022 г. През изминалите 14 месеца лихвите по банковите кредити в еврозоната постепенно се повишават, съответно до 3,88% за ипотеките (с 1,9 пункта), до 7,91% за потребителските заеми (с 2,3 пункта) и до 4,99% за нефинансовите предприятия (с 3,2 пункта).
- В България се наблюдава практически замръзване на лихвите по ипотечните кредити за домакинствата на нива от около 2,5-2,6%, при потребителските има минимално покачване от около 0,5-0,6 пр. п, като единствени при бизнес кредитите промените на монетарната политика на ЕЦБ се пренасят по-осезаемо с увеличение от между 1,1 и 2 процентни пункта при кредитите в левове и около 3 процентни пункта при тези в евро.
- Още през октомври 2022 г. лихвите по ипотечните заеми в България вече са по-ниски от средните за еврозоната. В резултат, в момента българските банки финансират покупките на недвижими имоти от домакинствата при лихва от 2,6%, при 4% в Нидерландия, 4,14% в Германия и 4,29% в Италия, например.
- Ниската цена на финансирането прави кредита достъпен, а високата ликвидност в банковата система и активната стратегия за разширяване на сегмента на ипотечно кредитиране на поне част от големите банки означава продължаваща кредитна експанзия. От януари 2022 г. общият размер на ипотечните кредити в банковата система нараства с годишен темп от около и над 18%, като дори през последните месеци от май 2023 г. до септември темпът се ускорява.
- От момента, в който ЕЦБ „смени посоката“ на паричната политика и започна да повишава лихвите (юли 2022 г.), общият размер на жилищния кредит към домакинствата нараства с 3,4 млрд. лева, а на потребителския – с 2 милиарда лева. Новите жилищни кредити, договорени и отпуснати за тези 13 месеца, са на стойност 8,4 милиарда лева.
Няма как да знаем колко от длъжниците са подготвени за бъдещо повишаване на лихвите по кредитите си, как това ще се отрази на редовното обслужване и какво ще е въздействието на по-високите разходи за изплащане на вноските върху потреблението на други стоки и услуги. Остава обаче усещането, че всички участници на пазара се държат сякаш България ще остане изолирана от глобалното и европейското затягане на монетарната политика.
Личната финансова политика
Имайте предвид, че лихвените проценти на централните банки може да окажат въздействие върху вас. Централните банки често повишават лихвените проценти, за да противодействат на високата инфлация. Ако имате кредит с променлив лихвен процент, това ще доведе до увеличаване на лихвените плащания, които трябва да извършите. Следете съобщенията на централните банки. Така ще се подготвите за евентуални промени в погасяването на заема ви.
Думата на потребителите за енергийната бедност
Асоциация Активни потребители много пъти повдига въпроса за енергийната бедност, нейното определяне и значение за потребителите. Въпреки заявката на доста организации да решат този въпрос, той досега остава открит. А е изключително важен за всички домакинства, за да се определи кое от тях е енергийно бедно и как да му се помогне. Необходим е обществен консенсус за понятието „енергийна бедност“, тъй като то ще помогне:
- да могат да се предоставят услуги за енергийна ефективност, които са дългосрочна мярка за извеждане от енергийната бедност;
- за да могат да се предоставят енергийни компенсации, които са краткосрочно решение при кризи и ръст на цените на енергийните ресурси.
Кажете мнението си
Сега е моментът нашите потребители да кажат какво мислят. Министерството на енергетиката, съвместно с Министерството на труда и социалната политика и Министерството на регионалното развитие и благоустройството, предлагат за обществено обсъждане проект на Наредба за критериите, условията и реда за определяне на статут на домакинства в положение на енергийна бедност и на статут на уязвими клиенти за снабдяване с електрическа енергия. Проектът предвижда домакинства в положение на енергийна бедност да се определят на база разполагаемите средства на член от домакинството, намалени с разхода за типово потребление на енергия според енергийните характеристики на жилището. Тези разполагаеми средства се сравняват с официално обявената линия на бедност.
За определяне на статут на уязвим клиент са въведени критерии в зависимост от възраст, здравословно състояние, разполагаем средномесечен доход, намален с разходите за енергия, нужда от помощни средства за независим живот и/или медицински изделия за поддържане на живота, чието функциониране зависи от източник на електрическа енергия, получаване на месечни социални помощи и други.
Коментари, мнения и препоръки по предложения проект могат да се изпращат на имейл адреса: [email protected].
„Активни потребители“ и в медиите
Активни потребители: Могат да се пестят пари за ток с правилните навици - Общество (bnr.bg)
Полезни съвети за това как да пестим енергия през зимата - Животът (bnr.bg)
Предлагат промени в решаването на потребителски спорове - Потребители - www.pariteni.bg
Европейска жалба срещу фирми за надписа "100% рециклируема бутилка" - Кворум Силистра (kvorum-silistra.info)
Пазарът в цифри
- Евростат отчита, че медианният еквивалентен разполагаем доход в ЕС през 2022 г. е бил 18 706 стандарта на покупателна способност (СПС) на човек от населението, което е повишение спрямо 18 011 СПС, отчетени през 2021 г.
- "Стандарт на покупателна способност" е единна условна валута, която изравнява покупателната сила на различните национaлни валути. Това означава, че един СПС купува еднакво средно количество стоки и услуги във всички страни, докато, за да се купи същият обем стоки и услуги в зависимост от националното ценово равнище, ще бъде необходимо различно количество национална валута.
- На национално равнище страните от ЕС с най-висок медианен разполагаем доход през 2022 г. са били Люксембург (33 214 СПС), Нидерландия (25 437 СПС), Австрия (25 119 СПС), Белгия (24 142 СПС), Дания (23 244 СПС) и Германия (23 197 СПС).
- Показателят е бил най-нисък в България (9671 СПС), Словакия (9826 СПС), Румъния (10 033 СПС), Унгария (10 217 СПС) и Гърция (10 841 СПС).
Календар на потребителя
От 13 до 19 ноември ще се проведе Осмото издание на Седмицата на италианската кухня по света под надслов „Италианската кухня: здравословно и вкусно“.
На 18 и 19 ноември в Мега Мол София се организира Десерт фест – фестивал на сладките и тестени изкушения, на което ще се представят фирми – производители и търговци на сладкарски изделия или напитки. А посетителите ще могат да закупят вкусни и качествени изделия директно от производителя.
На 21 ноември в „Парк хотел Москва”, София Съюзът по хранителна промишленост ще проведе традиционния Ден на хранително-вкусовата промишленост в България, съпътстван от XX юбилейна Национална научно-практическа конференция с международно участие на тема: „Хранителната индустрия в България – настояще и бъдеще“ и Националния конкурс на СХП „Хранително-вкусовата промишленост – нови продукти и технологии 2023 година“.
На 29 ноември от 9.30 ч. в София, Бест Уестърн Плюс Бристол Хотел, Българска национална асоциация „Активни потребители“ ще проведе заключително събитие на проект CLEAR-X- Consumers Leading the EU’s Energy Ambition Response, Expansion, който е част от инициативата за повишаване на енергийната ефективност на домакинствата чрез закупуване на енергийно ефективни уреди. CLEAR-X се финансира от програмата на Европейския съюз за научни изследвания и иновации "Хоризонт 2020". По време на събитието ще се представят резултатите от извършените основни дейности по проекта, ще се дискутира актуална информация относно темата за енергийна ефективност и използването на възобновяеми енергийни източници от домакинствата.