Тест
ТЕСТ кисело мляко (2011)
Тест на кисели млека
Кисело мляко за 9 ст. или за 1 лев и 9 ст.? Потребителят избира сам, но е важно да знае какво има в кофичката. Нашия тест може да ви даде отговора.
След като темата за качеството на българското кисело мляко беше във фокуса на обществения дебат в продължение на няколко години, през 2010 беше приет нов стандарт за българско кисело мляко (БДС 12:2010). Той замени остарелия БДС стандарт от 80-те години на миналия век. Трябва да отбележим, че прилагането на новия стандарт е доброволно. Фирмите могат да произвеждат кисело мляко както по стандарта, така и по собствени рецепти и технологии. Независимо дали отговарят на БДС или не, наличието му задава ясни минимални критерии за качество и предоставя добра възможност за по-лесно разграничаване на продуктите.
Пет години след като осъществихме първия сравнителен тест на кисели млека в България, решихме да проверим доколко качеството на пазара се е подобрило след въвеждането на БДС стандарта. За целта колектив от УНСС - София и АКТИВНИ ПОТРЕБИТЕЛИ по проект на тема „Устойчиво потребление в България – промяна на моделите” изследва 16 марки краве кисело мляко по основните показатели, които са заложени в българските нормативни документи за регламентиране на качеството. Действащият вече стандарт ни дава добра възможност за съпоставка на продуктите с неговите изисквания. Въз основа на получените резултати може да се даде оценка на хранителните качества на изследваните търговски марки кисело мляко.
Основните показатели, залегнали в БДС 12:2010, са водно съдържание, сухо вещество, масленост, киселинност, съдържанието на млечен белтък, на нишесте и на типичните млечнокисели бактерии. Извън изискванията на БДС изследвахме и мастнокиселинния състав на млечната мазнина - съдържание на наситени и ненаситени мастни киселини, за да отговорим на въпроса влага ли се палмово масло или други немлечни мазнини в продуктите. Важна роля в теста заема и проведеното сензорно изпитване, осъществено от експерти в областта на млекопреработването. Резултатите от изпитванията са представени в таблицата, където те са подредени по цена в низходящ ред. При този тест решихме да не правим класация на продуктите, тъй като личните вкусови предпочитания играят много съществена роля за избора на кисели млека и е трудно да се направи обективна класация. Нека всеки сам прецени кой продукт съответства неговите нужди и вкус.
Водно съдържание
Изследването за водното съдържание ни показва процента сухо вещество, което по стандарт трябва да е не по-малко от 11,8%. Колкото водното съдържание е по-високо, толкова сухото вещество е в по-малко количество и хранителната стойност на продукта се занижава. Съдържанието на вода в изследваните кисели млека варира от 86,7% (при „Боженци”) до 89,4% (при „Маркели”) и съответно сухото вещество е от 10,6% (при „Маркели”) до 13,3% (при „Боженци”). По-високо от минимално установеното в БДС съдържание на сухо вещество е установено при „Табу” (12,1%), „Елена” (12,2%), „Бор чвор” (12,4%) и „Боженци” (13,3%).
Хранителна стойност
Показателите, характеризиращи калоричността и хранителната стойност на млечните продукти, са съдържанието на мазнини и белтъци. Маслеността на киселите млека варира в много малки граници спрямо обявената масленост на етикетите - 3,6%. Единствено при „Боженци” маслеността, посочена на етикета, е „не по-малко от 4,0 %”.
Съдържанието на млечен белтък в краве кисело мляко, съгласно изискванията на БДС 12:2010, трябва да е не по-малко от 3,2%. При всички изследвани марки краве кисело мляко е установено белтъчно съдържание, по-високо от 3,2% - съответно то варира от 3,3% (при Био кисело мляко) до 4,1% (при кисело мляко „Боженци”).
По показателя киселинност изследваните марки кисело мляко отговарят на изискванията на БДС (киселинност от 90 до 150 0Т), с изключение на Био кисело мляко – Хармоника и „Маркели” (киселинност 80 0Т). С най–висока киселинност, но отговаряща на изискванията на стандарта, е кисело мляко „Герма” (146,5 0Т), следвано от „Боженци” (123,2 0Т) и „Домлян” (121,5 0Т).
Има ли добавки?
Едно от големите съмнения на потребителите през последното десетилетие е, че в продуктите се влагат немлечни добавки като нишесте или палмово масло. В нашия тест това съмнение се опровергава напълно. При всички изследвани марки кисело мляко от търговската мрежа не е установено наличие на нишесте или растителна мазнина.
При определяне на нормите за здравословно хранене от значение са освен количеството приета мазнина, така също и съдържанието на наситените мастни киселини, влизащи в състава й. Във връзка с това представлява интерес да се изследва и мастнокиселинния състав на млечната мазнина, изолирана от изследваните марки краве кисело мляко. Получените резултати за мастнокиселинния състав кореспондират с литературните данни за мастнокиселинния състав на краве мляко и може да се направи извод, че в състава на киселото мляко не е добавяна допълнително растителна мазнина.
Живи бактерии
В много голяма степен качеството на киселото мляко се определя от наличието на живи бактерии. Типичният вкус на българското кисело мляко зависи най-вече от Лактобацилус булгарикус /Lb. bulgaricus/ и Стрептококус термофилус /Str. Thermophiles/. Всички изпитани кисели млека съдържат Str. thermophilus над 1,0 х 108 CfU/g, както е изискването на БДС. В млеката „Пършевица, „На баба”, „Домлян” , „Полидей”, „Верея – ОМК”, „Ел-Би” – натурално”, „Меггле”, „Елена”, „Боженци” и „Родопея” съдържанието на Lb. Bulgaricus е над 1,0 х 107 CfU/g, т.е. над изискването на БДС.
Дегустация
Изследвани бяха и сензорните показатели - вкус и аромат, цвят, повърхност, вид на коагулума, строеж при разрез и консистенция след разбиване на коагулума Оценката бе извършена от панел от 7 експерти - специалисти в производството и оценката на млечни продукти. Максималният брой точки, с който можеше да бъде оценен продуктът, бе 48 (при максимална оценка 8 по всеки от 6-те показателя). Най-висока оценка на сензорните показатели получиха млеката „Домлян”, „Герма” и „Родопея”.
Нито едно мляко не съдържа нишесте или палмово масло
|
<< Кликнете на картинката, за да видите пълните резултати от теста!
НАШИЯТ СЪВЕТ
Ако не отчитаме личните вкусове и цената, при избора на мляко може се водим от следното:
Водно съдържание – най-ниско при „Боженци”, „Бор чвор”, „Елена” и „Табу”, а най-високо при „Маркели”.
Киселинност – повечето млека са с добри показатели. По-ниски са само при Био кисело мляко, „Хармоника” и „Маркели”.
Млечен белтък – всички продукти са с високи показатели като най-висок е резултатът на „Боженци”.
Живи бактерии
- Стрептококус термофилус /Str. Thermophiles/ - всички млека са с високо съдържание. Лактобацилус булгарикус /Lb. bulgaricus/ - най-високо съдържание при „Пършевица, „На баба”, „Домлян” , „Полидей”, „Верея – ОМК”, „Ел-Би” – натурално”, „Меггле”, „Елена”, „Боженци” и „Родопея”
Сензорни показатели – с най-високи показатели са млеката „Домлян”, „Герма” и „Родопея”. |
Любопитно
Какво трябва да бъде качественото кисело мляко?
Повърхност – трябва да е гладка, блестяща, без или със слабо забележим слой от млечна мазнина.
Цвят - бял с различни нюанси на кремав оттенък, в зависимост от вида на млякото.
Вид на коагулума - плътен, гладък, допуска се странично разкъсване при наклон на опаковката в зависимост от вида на млякото и маслеността.
Строеж при разрез - гладка повърхност, с изразен зърнест строеж, без или със слабо отделяне на млечен серум.
Консистенция след разбиване на коагулума - хомогенна, сметаноподобна.
Вкус и аромат - специфични, приятно млечнокисели, характерни за изготвяния вид мляко и ароматообразуващи свойства на закваската.
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 36 общо )
anonymous
Няма вече кисело мляко...всичко вони на лой, мас, рапично олио или ...Бог знае още на какво! Сирената също са пълно менте! Време е да почнете да продавате щипки за нос!
Написан на: 29/07/2013 13:26 Докладвай този коментар
anonymous
С удоволствие ям кисело мляко заквасено с моя си подкваска...Млякото на третияден става почти негодно за ядене но....от него се прави нова закваска и превъзходен айрян който те вади от всякаква алкохолна омая за няколко чадса особено ако ядеш ихубав мед ..Домашното мляко е най добро ....
Написан на: 30/07/2013 15:07 Докладвай този коментар
anonymous
Купешкото мляко въобще не може да се сравнява с домашното, което веки може сам да си направи.Тия за какви ни мислят?Омръзна ми вече да ни правят на идиоти.Нямало нишесте, нямало растителни мазнини...ауе яяяя...дедовия...кой ва знай колко сте си платили, за да пишат "независимите" експерти така за вас!!!!Да си ги ядат те шибаните млека, пълни с всякакви боклуци!!!
Написан на: 19/08/2013 22:03 Докладвай този коментар
anonymous
Вечните мрънкалници и тук се разписаха.
Написан на: 03/12/2013 20:48 Докладвай този коментар
anonymous
Въпросният тест казва, че във всички млека има живи бактерии.... Аз пък ще Ви кажа че вече 2 поредни дни се опитвам да сквася мляко - един път със закваска от мляко "Грошъ" и 2ри път със закваска от "Домлян" и резултата е НЕСКВАСЕНО. Живи бактерии в млякото НЯМА останали!
Написан на: 17/03/2014 20:20 Докладвай този коментар
anonymous
Не само не стават за квасене, но и издържат близо месец в хладилника. Особено недоволна съм от изкуствените плодови млека на Бор Чвор, които направо са отвратителни и бъкат от изкуствени подсладители и консерванти. Маркели също си развалиха продуктите. Понякога от малките производители се намират по-хубави млека - имат аромат, цвик, гъстота, вкус.
Написан на: 26/07/2014 15:30 Докладвай този коментар
anonymous
хареса м едно сравнително ново мляко в Т-маркет - Наборъ 3.6 % ;; нищо не чета за него - за съжаление ;; а аз го харесах, защото на третия ден , оставено върху масата , се прокисна
Написан на: 17/01/2015 20:39 Докладвай този коментар
anonymous
Аз на тези платени статиики невярвам... Това по БДС е измишльотина, която спомага за вдигнето цените на млека и меса ! Домашният кашкавал,сирене и мляко нямат нищо общо с тези в магазина...били те по БДС -МДС -ТКЗС и тем подобни простотии
Написан на: 13/03/2015 13:16 Докладвай този коментар
anonymous
Мисля, че след като са минали повече от 4 г. откогато са проведени тези тестове е крайно наложително да се направят нови. Според мен много от киселите млека с добри оценки вече драстично са свалили качеството.
Написан на: 10/05/2015 23:22 Докладвай този коментар
anonymous
Здравейте, не ми ясно какво изисква стандартът, но смятам че ни поднасят и то яко. Наскоро ядох кисело мляко направено от необработено мляко . То беше Ж Ъ Л Т О. А пък каймакът беше още по- Ж Ъ Л Т. Т. е. маслеността е близо 4- 4,5 %. А всички купешки са Б Е Л И. Как ни лъжат? Убеден съм. Не може 3,6 % млека да са бели. Кой спи? Да не говорим и за трайност: направих проба : през 2011 ядох от кофичка и го оставих на масата ; престоя 4 дни . Като го погледнах вътре имаше петно от МУХЪЛ.
Написан на: 22/05/2015 13:30 Докладвай този коментар
anonymous
Израснал съм на село /в Родопите/, изял съм тонове домашно кисело мляко и никога то не е било ЖЪЛТО. Естествено каймакът си е чисто жълт, но киселото мляко си е бяло.
Написан на: 17/07/2015 23:31 Докладвай този коментар
anonymous
От всички марки цитирани по горе ни едно нестава за ядене. Кравето мляко има жьлт отеньк особенно когато има паша, говорим за истински млека.
Написан на: 29/07/2015 14:42 Докладвай този коментар
vickfred
Единствената ми надежда е БДС 12:2010. Добре, че има вече 3 кисели млека с ясно написан знак, че го спазват. Маджаров се присъединиха наскоро. Верея и Боженци го правят от години. С това списъка се изчерпва. И пак добре, че има 3 такива производители.
Написан на: 12/09/2015 11:31 Докладвай този коментар
anonymous
Верея отдавна е само реклама. По-скоро Домлян...
Написан на: 20/09/2015 14:29 Докладвай този коментар
anonymous
направих тест с 10 млека от най масовите които се предлагат в нашите хипермаркети и магазини - за съжаление от тях 1 - единствено мляко се наду но с закъснение около 1 месец след като му изтече годноста и 3 млека се свиха след същия период а другите 6 не мръднаха което означава че най малкото са стерилизирани а и от там полезността се свежда до нула. РОДОПЕЯ, ПЪРШЕВИЦА И МАДЖАРОВ са тези които се свиха което означава че в тях има някакви бактерии но какви?????????? и накрая ДОМЛЯН е моя фаворит за сега макар и да закъсня надуването близо един месец но все пак се наду което означава че все пак там има бактерии които произвеждат нещо което което надува члякото. киселите млека са държани на стайна температура на едно и също място върху хладилника. ако някой е правил подобни тестове и киселото мляко се надува по-бързо от 1 месец моля да сподели
Написан на: 14/10/2015 21:47 Докладвай този коментар
anonymous
Киселото мляко на "Ормани" се надува и прокисва за 1 ден - сутринта го забравяш на масата и вечерта като се прибереш вече не става за ядене. Тествано и пробвано! Дори в хладилник не издържа повече от седмица! Лошото е, че големите вериги не го зареждат /по разбираеми причини :) / и освен в Благоевград и региона, май другаде не може да се купи.
Написан на: 01/11/2015 17:52 Докладвай този коментар
Каримона
............Купих от млякото на Хармоника, оставих го няколко дни на масата до парното, изобщо не вкисна........:)))...Статийката или е платена, или стандартите куцат. Всички знаят, че истинското кисело мляко 1. Става кисело за 2-3 дни, 2. Когато се вземе с лъжицата, на мястото веднага започва отделяне на течност.
Написан на: 16/12/2015 10:54 Докладвай този коментар
anonymous
То и в теста на Активни потребители от 2011 г. Това био кисело мляко Хармоника не е съвсем добре.
Написан на: 16/12/2015 13:05 Докладвай този коментар
anonymous
shto ne piche ko ie platil za isledvaneto kato neste namerili dobavki a?
Написан на: 16/01/2016 21:26 Докладвай този коментар
anonymous
От скоро си купувам прясно, кисело мляко, сирене и масло от едно помаче от село близо до Бургас!Нищо общо с боклуците от магазина!Направих си един експеримент- оставих една лъжичка кисело мляко от помачето в кухнята лятото!Влизам сутринта- не се диша от миризма на вкиснато!Оставих една лъжичка "Домлян" седя 3 дена и нищо, все едно сега си го купил от магазина- мъртво!Няма ни една млечно- кисела бактерия, че да ферментира!Сиренето му- същото- жълто, твърдо- с брадва да го режеш!А боклуците в магазина- меки, лигави и хладилника ми вонеше на мас!
Написан на: 20/01/2016 02:28 Докладвай този коментар
anonymous
Е, хубава работа, отговаряли били млеката! А за сухото мляко в Боженци нищо не се споменва. А го пише на етикета!
Написан на: 16/03/2016 16:18 Докладвай този коментар
anonymous
ХААХАХАХАХАХАХА по-голяма платена статия не съм виждал!!!!
Най-лесният тест, който всеки може да си направи в тях е да пробва да вземе закваска и да си направи кисело мляко със закваска от купешко (любимата му марка)! Е, повярвайте ми, в много от случаите няма да стане нищо!
По мое мнение базирано на опита, най-нормално мляко правят ЕЛЕНА!
Написан на: 06/04/2016 07:55 Докладвай този коментар
anonymous
И моят опит!
Кисело мляко "Герзовица", произвежда се и се продава в Смолян. От печата на капачката се вижда, че има трайност 15 дена, но след седмица в хладилник се наду много. Когато го отворих отгоре имаше плътен жълт каймак и доста кисел вкус. Но въпреки това се ядеше. От всички млека това най-ми прилича на млеката от соц. време. Преди време бях направил опит с мляко "Верея" по БДС (оранжево) като го оставих 1 (една) година на стайна температура!!! Изобщо не се наду и когато го отворих на повърхността имаше само малки петънца от мухъл.
Написан на: 20/04/2016 14:57 Докладвай този коментар
anonymous
"наборь" е бившето БМ - хасковско пеоизводство,и е по БДС. става и за подквасване, чисто мляко си е. и понеже сеопакова още в найлонояи пликове, е и по-евтино. но си е истниско.
Написан на: 01/05/2016 08:11 Докладвай този коментар
anonymous
не се лъжете само ЕЛЕНА е кисело мляко и то не всяка партида.Другите нямят нищо кисело в тях. :)
Написан на: 15/05/2016 15:28 Докладвай този коментар
anonymous
Явно никой не помни как изглеждаше истинското кисело мляко. А то изглеждаше така - отгоре имаше тънък жълтеникав слой с малки шупли. А не гладко, бяло ... Ако си подквасите у вас прясно мляко, ще се уверите, че и вашето ще стане така отгоре. Колкото до цвета на самото мляко - зависи какво е - овче, краве, биволско.
Написан на: 17/05/2016 15:39 Докладвай този коментар
anonymous
Здравейте, днес открих че са ми продали кисело мляко със срок на годност изтекъл седмица преди датата на покупката.Пазя си касовата бележка. Към кого да се обърна? Това е недопустимо! Работила съм в хранителен магазин и знам мн добре как стоят нещата и колко усилия се изискват,за да е всичко в срок,но това не е оправдание особено когато става дума за цяла седмица!
Написан на: 09/06/2016 13:51 Докладвай този коментар
anonymous
Това ми се случи скоро, след като се появи киселото мляко"Верея по БДС". Случайно забравих
в хладилник при температура плюс 4 гр. по Целзиус една кофичка за около 100(сто) дни, т. е. три
месеца след като бе изтекъл срока на годност. За моето голямо учудване се оказа, че млякото
е годно за консумация, малко по-кисело от обичайното. Писах на фирмата с молба да ми
разяснят, след като е по БДС, как, аджеба, не се е развалило. Още чакам отговора...
Написан на: 06/12/2016 20:51 Докладвай този коментар
anonymous
Здравейте, любители на киселото мляко!
1. Ако при заквасването е спазена хигиена, киселото мляко е годно 20 дни и повече; "надуване" на кофичката има при заразяване с дрожди.
2. Не се увличайте по нискомаслените кисели млека - техните мазнини не са вредни, напротив.
3. Добре е киселото мляко да престои 12 часа след заквасване, то се самоочиства, това му е най-голямото качество.
4. Ако се дава на кърмачета е добре да престои 24 часа.
5. Чул съм, че деца, хранени с кисело мляко, не развоват глисти.
6. Препоръка на специалисите: киселото мляко от дребни производители има повече жива култура. Не че другите нямат, но при изискване примерно десет на тринадесета степен бактерии в пробата, те имат 10 на десета..
Серги
Написан на: 31/03/2017 09:55 Докладвай този коментар
anonymous
Бихте ли ми пояснили ролята на Вашата неправителствена, непредставителна ....извадкова асоциация? Нейната мисия?
Нейната позиция? Ролята на регулатор на общественото мнение?
Чесането на езиците?
Неправомерните коментари?
Нулевият правен статус на коментарите?
Нулевата защита? Нулевата проверка?
Каква ли е връзката с КЗП?
Колко ли получават за мизерния си офис и визия?
Това ли е лицето на активният потребител?
Написан на: 23/05/2017 15:20 Докладвай този коментар
anonymous
Как бихте коментирали факта, че от всичките изредени от вас кисели млека с високо съдържание на живи бактерии - нито едно от тях не прокисва. Много от тях дори не стават и за закваска. Не малко от киселите млека хвашат мухъл типичен за брашната(сред тях са: Млякото ма Баба/само дето Баба си е оставила ръцете; Домлян, а има и други).
LB - на моменти смърди на обор(не само киселото мляко, но и прясното).
За Данон да не говорим - ТОВА ВЪОБЩЕ НЕ Е МЛЯКО, А НЕЩО, КОЕТО НИКОЙ НЕ ЗНАЕ КАКВО Е? Мисля, че и производителя не знае!!!
В началото на 90-те години, голямите млекопроизводители се събраха на оперативна среща - да обсъдят КОНСЕРВАНТИТЕ В МЛЕЧНИТЕ ПРОДУКТИ. Да кажете нещо по този въпрос?
П.С. - Между другото, Вие на кой господар се кланяте, та пишете простотии???
Написан на: 30/06/2017 00:42 Докладвай този коментар
anonymous
Малко останаха истинските БЪЛГАРСКИ кисели млека - Домлян, Божинци, Елена са по разпространените, а има едни други, които се пишат за Български - Верея и Олимпус, малко хора знаят, че "гърците са го измислили" както се казва в една реклама за друго нещо;).
Написан на: 18/07/2017 05:50 Докладвай този коментар
anonymous
Опитайте кисело мляко Мила на Милкком Лом. Става и за квас , само него ползваме !
Написан на: 20/10/2017 21:21 Докладвай този коментар
relaxa
Има ли актуален тест от 2018/9?
Написан на: 02/04/2019 16:55 Докладвай този коментар
anonymous
Как сте правили изследвания не знам.От мляко Домлян никакви колонии не се появиха, Кофичка оставена 14 дни на стайна температура не прокисна! Същото е и с "На баба"Защо лъжете хората?
Написан на: 17/09/2019 14:19 Докладвай този коментар
anonymous
Бор Чвор, и Тонус май вкисват
Написан на: 14/02/2024 23:24 Докладвай този коментар
anonymous