Кампания
Седмичен бюлетин брой 31 (453)
Българското кисело мляко и сирене със защитени наименования за произход
В миналия брой ви съобщихме, че Европейската комисия одобри включването на „Българско кисело мляко“ като защитено наименование за произход (ЗНП) от България. Това ново наименование ще бъде добавено към списъка от 1 641 вече защитени селскостопански продукти в ЕС. Какво означава това за нас и имат ли потребителите изгода от новото означение?
Към статията
Капанът „Детски играчки“
Многократно асоциация „Активни потребители“ е подхващала темата за качеството на детските играчки у нас и нередностите при продажбата им. Масово ни се предлагат играчки с неизяснен произход и състав на вложените суровини, липса на гаранция, на етикети, на касови бележки – все нарушения в ущърб на потребителите. Покрай празници и особено по ваканционно време се появяват десетки, ако не и стотици, сергии и сергийки, на които се продават стоки не с едно или две нарушения, а с всички накуп.
Припомняме ви едно изследване на асоциация Активни потребители от 2019г. на детски играчки тип желе, слуз или каша (известни на английски като "slime"), продавани в страната, което показа, че шест от общо девет тествани продукта са опасни за децата. В 6 от играчките е намерено количество на химичния елемент Бор, което е над лимита от 300 мг/кг, като в някои от случаите нивото е с едва 4 мг/кг повече от допустимото, а в други с цели 707 мг/кг повече. Анализ на етикетите показва, че участвалите в изследването продукти не отговарят на изискванията. Най-сериозното отклонение е отсъствие на информация за съдържанието и компонентния състав, което е установено при 7 от 9-те марки. При почти всички играчки, текстът на етикетите е прикрит и/или изписан с много дребен шрифт и на практика е нечетлив за потребителите. В няколко от продуктите липсва предупреждение срещу поглъщане, което е особено актуално точно за този тип играчки, които лесно могат да бъдат объркани с храна/дъвка от децата.
Ами сега?
На 28 юли ЕК предложи Регламент относно безопасността на детските играчки, с който се преразглеждат действащите правила за защита на децата от свързаните с играчките потенциални опасности. Пуснатите на пазара на ЕС детски играчки вече са сред най-безопасните в света. С предложените правила ще се подобри тази защита, по-специално от вредните химикали. Те също така имат за цел да се намали големият брой опасни детски играчки, които все още се продават в ЕС, особено онлайн, като допълнително се уеднаквяват условията на конкуренция между тези, които се произвеждат в ЕС, и тези, които се внасят. Едновременно с това чрез предложените правила се запазва свободното движение на детските играчки в рамките на единния пазар.
Въз основа на съществуващите правила с новото предложение се актуализират изискванията за безопасност, на които трябва да отговарят детските играчки, за да бъдат предлагани в ЕС, независимо дали са произведени в ЕС. По-конкретно се предвижда:
- ще се увеличи защитата от вредни химикали: предложението не само запазва настоящата забрана на веществата, които са канцерогенни, мутагенни и токсични за репродукцията (CMR), но и с него се забранява използването на други вредни химикали в детските играчки. Предложението е насочено към химикалите, които са особено вредни за децата. Например, с него ще бъде забранена употребата в детските играчки на химикалите, които засягат ендокринната система (ендокринните нарушители), и химикалите, които засягат дихателната система или са токсични за конкретен орган;
- ще се подобри правоприлагането: ще се изисква всички детски играчки да имат цифров продуктов паспорт, който ще включва информация за съответствието с предложения регламент. Вносителите ще трябва да представят цифрови продуктови паспорти за всички детски играчки на границите на ЕС, включително за продаваните онлайн. Нова ИТ система ще проверява всички цифрови продуктови паспорти по външните граници и ще идентифицира пратките, които се нуждаят от подробен митнически контрол. Националните инспектори ще продължават да отговарят за извършването на проверки на детските играчки. Освен това, ако има опасни детски играчки, представляващи рискове, които не са непосредствено предвидени в Регламента, с предложението се гарантира, че ЕК има правомощието да изисква изтеглянето от пазара на тези играчки.
Детските играчки са регламентирани с Директива 2009/48/ЕО относно безопасността на детските играчки. С нея са определени изискванията за безопасност, на които трябва да отговарят детските играчки, за да бъдат пускани на пазара в ЕС, независимо дали са произведени в ЕС. След оценка обаче Комисията е установила редица слабости в практическото прилагане на Директивата и се установява, че тя трябва да се прилага по-ефикасно, по-специално във връзка с онлайн продажбите и се призовава за подобряване на защитата на потребителите и уязвимите групи от най-вредните химикали.
Как ще отговорят на новите изисквания нашите производители, вносители, търговци и контролни органи? Ще успеят ли те този път да изпълнят изискванията и да решат веднъж завинаги този повтарящ се и сериозен проблем с детските играчки?
Мисия ,,Незабравимо лято“
Два пъти провери, един път запази. Една добре планирана лятна ваканция може да бъде вълшебно време, изпълнено с радост, спокойствие и наслада. Добрата подготовка е предпоставка за успех. И обратното – недобре планираната почивка може да се превърне в кошмар. Европейски потребителски център – България разработи Мисия „Незабравимо лято“ – полезни съвети за подготовката на лятната почивка, нейното планиране, някои проблеми, които възникват по времето й и правата на потребителите при нередности на пазара.
Пътуване със самолет
Летенето е вълнуващ и удобен начин за пътуване, но в същото време може да се превърне в източник на стрес при липса на достатъчна подготовка.
- Колкото по-рано, толкова по-добре. Бъдете на летището по възможност колкото се може по-рано, за да сте сигурни, че дори при изненадваща опашка пред някое от гишетата за проверка, няма да изпуснете полета си. Всички авиокомпании препоръчват да сте на летището поне 2 часа преди полета. За най-големите летища, може да се наложи и повече. Проверете на сайта на аеропорта, особено, като ще пътувате в разгара на сезона.
- Не гледайте бордната си карта само през телефона. Понякога датите и цифрите могат да бъдат с прекалено малък шрифт или да не се виждат целите и това може да ви обърка. При желание може да принтирате бордната си карта.
- Ако полетът ви закъснява, вие сте отговорен да следите таблата за допълнителна информация и да стоите близо до гейта. Имайте предвид обаче, че е възможно на дисплея да пише по-голямо закъснение, а самолетът вече да е готов за излитане. Проверявайте и имейла и телефона си за актуални данни от страна на превозвача.
- По-подробна информация за вашите потребителски права при пътуване може да намерите тук.
Документи
Документ за самоличност, бордна карта, самолетен билет, застраховка, медицински удостоверения, пълномощни.
- Преди да резервирате мястото си в самолета, проверете до кога са валидни паспортът или личната ви карта. За да пътувате с един от двата, е нужно те да важат още поне 6 месеца.
- Шофьорска книжка, банкови карти, пощенски или данъчни документи не се приемат като валидни пътни документи или доказателство за самоличност.
- Ако вие в ролята си на родител ще пътувате извън страната заедно с непълнолетното си дете/деца е нужно да имате нотариално заверено пълномощно от другия родител.
- В случай че сте под 18 годишна възраст, за да пътувате извън страната се нуждаете от нотариално заверено пълномощно от родителите или настойниците ви. Не забравяйте да вземете оригинала със себе си!
Багаж
Ръчен, чекиран или не – какъвто и да е, важното е да бъде опакован правилно.
- Ако ще пътувате със самолет, нямате право да слагате течности в ръчния си багаж в разфасовки от над 100 мл. Всички те пък трябва да бъдат в прозрачен плик и ще се наложи да ги вадите при проверката за сигурност.
- Проверете правилата за багаж на авиокомпанията, с която ще летите и се уверете, че сте в рамките на ограниченията за тегло и размер.
- Сложете в ръчния си багаж най-важните неща като дрехи за преобличане, тоалетни принадлежности, лекарства и електронни устройства. Ценните предмети, паспортът, портфейлът и телефонът ви също трябва да са прибрани там.
- Сложете етикети на багажа си за чекиране с вашето име и данни за контакт, за да бъде намерен по-бързо, в случай че бъде изгубен.
- За да си осигурите ваканция без стрес, опаковайте багажа си разумно. Проверете прогнозата за времето и пригответе най-подходящото облекло. Не забравяйте да вземете основни неща като слънцезащитен крем, шапка, слънчеви очила и репелент против насекоми.
- Всички остри предмети, които могат да бъдат използвани като оръжие, не се допускат на борда на самолета. Това могат да са предмети като тирбушон, нож и ножица с определен размер, които трябва да поставите в регистрирания или чекирания си багаж.
- Не слагайте ценни вещи в чекирания ви багаж. Ако чекираният ви багаж бъде забавен или изгубен би било добре да сведете загубите до минимум. Ако все пак ще оставите много скъпи и важни предмети там, помислете за застраховка.
Какви проблеми можете да срещнете по време на престоя ви и как да реагирате, за да защитите правата си – вижте в следващия ни брой.
„Активни потребители“ и в медиите
"И на всяка страница договорът ми беше подписан. Това не е моят подпис." Проверка по сигнал за мобилен оператор - Истории (bnr.bg)
Мамят потребители с нови схеми - Потребители - www.pariteni.bg
Какви са таксите, ако плащаме с карта в чужбина - Пари - www.pariteni.bg
Нулевите банкови такси за заплати и пенсии ще важат за несъществуващи сметки - Mediapool.bg
Пазарът в цифри
- По данни на БНБ през юни 2023 г. средният лихвен процент по кредитите за потребление в левове намалява с 0.47 пр. п. до 8.19%, а годишният процент на разходите (ГПР) по тези кредити – с 0.48 пр. п. до 8.69%.
- При жилищните кредити в левове средният лихвен процент се понижава с 0.02 пр. п. до 2.57%, а ГПР по тези кредити – с 0.03 пр. п. до 2.85%.
- Нараства обаче лихвата по другите кредити в левове с 0.48 пр. п. до 3.89%.
- През юни т.г. средният лихвен процент по овърдрафта в левове се увеличава с 0.04 пр. п. до 14.76%, а при кредитите по кредитни карти, извън безлихвен гратисен период, в левове – с 0.07 пр. п. до 20.84%.
- По-ниските лихви очаквано водят и до повече изтеглени кредити. Обемът на новия бизнес по кредитите за потребление в левове се повишава с 11.2% (83.5 млн. лв.) до 830.7 млн. лв., а този на предоговорените кредити и кредитите за рефинансиране – с 22.6% (26.1 млн. лв.) до 141.7 млн. лв.
- При жилищните кредити в левове обемът на новия бизнес нараства с 23.2% (138.5 млн. лв.) до 736.7 млн. лв., а този на предоговорените кредити и кредитите за рефинансиране – с 8.2% (13.2 млн. лв.) до 173.6 млн. лв.
- Лихвите по депозитите обаче вървят нагоре, като средният лихвен процент се повишава с 0.13 пр. п. до 0.70%, а по тези в евро – с 0.55 пр. п. до 1.25%. По овърнайт-депозитите в левове и в евро остават на нива от 0.01%, както и по депозитите, договорени за ползване след предизвестие в левове и в евро - съответно от 0.11% и 0.16%.
Календар на потребителя
От 11 до 13 септември в Дома на техниката, гр. София, Съюзът по хранителна промишленост организира курс "Вътрешни одитори на НАССР. Етикетиране, определяне енергийната стойност на храните"
От 15 до 17 септември в Стара Загора ще се проведе традиционният Фестивал на виното и културното наследство Августиада 2023. И този път изложението се организира на открито на Античната улица в центъра на града и то ще бъде съпроводено с разнообразна културна програма с участието на Държавна опера Стара Загора и други музикални състави.
Годишният доклад "Икономическо развитие и политики в България: оценки и очаквания" на Института за икономически изследвания при БАН се фокусира върху ползите и предизвикателствата от присъединяването на България към еврозоната.
Министерството на енергетиката предлага за обществено обсъждане промени в Закона за енергетиката. Предвижда се пълна либерализация на пазара на едро на електроенергия до края на 2023 г. при запазване на битовите потребители на регулиран пазар до 2026 г.