Статия
Кърменето и допълнителното хранене на детето
Като най-добър старт в живота Световната здравна организация (СЗО), УНИЦЕФ и здравните агенции по света препоръчват на майките да кърмят децата си изключително до 6 месеца и да продължат кърменето колкото е възможно по-дълго, като едновременно им дават други храни и напитки. Тези храни трябва да имат висока хранителна стойност, съответстваща консистенция и да се дават по подходящ начин. Ние разглеждаме въпроса как да направим успешен прехода от изключителното кърмене към обща храна, като кърменето продължава по начин, който да е израз на нежност и грижа.
Защо майчината кърмата продължава да бъде идеалната храна за децата до 6 месечна възраст?
Кърмата е висококачествена, питателна и енергийно богата храна, която е лесно смилаема. Кърмата съдържа елементи, които помагат за абсорбирането на хранителните вещества.
Бебе, което продължава да бъде кърмено, никога не остава гладно. Кърмените деца регулират количеството приета храна на ден – когато са гладни дават знак, плачат и желаят да бъдат накърмени. Когато намалят кърменето и продължат да приемат друга храна, бебетата продължават да контролират количеството храна. Ако не харесват определена храна или храната не им е достатъчна, те могат да приемат повече кърма.
Майчиното мляко осигурява защита. Антиинфекциозните елементи в майчиното мляко създават защита срещу болестите и спомагат за по-лекото им преболедуване. Тази защита продължава да бъде полезна и след шестия месец, защото приемът на допълнителни храни и напитки може да изложи децата на повече инфекции и патогени с хранителен произход във време, когато имунната им система все още се развива. Защита се осигурява дори когато кърменето е намалено на няколко пъти дневно.
Кърменето подпомага възстановяването след боледуване. Болните бебета не желаят да се хранят, но обикновено не отказват да бъдат кърмени. В отговор на пристъпите на болестта, майките могат да осигурят питателно, успокояващо и лековито майчино мляко. Факторите на растежа в майчиното мляко спомагат за възстановяването при диария. (Ако бебето е толкова зле, че не желае да бозае, трябва незабавно да бъде заведено в болница.)
Продължава специалната връзка между майката и бебето. Кърменето осигурява ценен емоционален контакт между майката и бебето.
След 6 месечна възраст децата се нуждаят от други храни като допълнение към майчиното мляко, които да посрещнат техните нараснали хранителни нужди. Терминът, употребяван за храните и напитките, които се дават, е „допълнително хранене”. Храните, които се дават трябва да „допълнят”, т.е да направят пълно осигуряването на енергия и хранителни вещества.
В повечето семейства по света по-големите бебета (6-12 месеца) и малките деца са хранени с храна, която се приема и от останалата част на семейството. Това, разбира се, не означава, че след 6-месечна възраст децата трябва веднага да преминат от изключително кърмене към храната на останалите членове на семейството. По-големите бебета и деца се нуждаят от по-питателна храна, „най-добрата част” от храната на семейството, приготвена по съответен начин (пасирана, нарязана, сварена и т.н.), за да отговаря на възможностите на детето да я приеме.
С началото на допълнителното хранене за кърменото бебе настъпва нова фаза в социалното, емоционалното и поведенческото развитие, особено когато освен майката в храненето се включат и други хора. Също така допълнителното хранене създава възможности за развитие на комуникацията, координацията и моторните умения, и може да постави основата на вкусови предпочитания, които да се запазят в по-късна възраст. Когато въвеждането на допълнителните храни става с внимание, грижа и търпение, връзката на майката и бебето не само няма да се прекъсне, а и още повече ще се засили чрез кърменето. СЗО и УНИЦЕФ препоръчват допълнителното хранене да бъде навременно, съответстващо на хранителните нужди на детето, сигурно и отговорно.
Кога да започнем?
Кърменето като единствен вариант на хранене е достатъчно, за да посрещне нарастващите хранителни нужди на повечето бебета до шестмесечна възраст. По това време няколко крайъгълни камъка в развитието на бебето са определящи за неговата готовност да се храни с нова храна (мека и полутвърда): децата трябва да се научат да седят, да контролират положението на главата си и да слагат храна в устата си. Също така се развива и тяхната храносмилателна и имунна система.
Хигиенни изисквания за приготвянето на храната
Даването на други храни на кърмените деца след 6-я месец ги излага на потенциални инфекции. Бебетата са особено уязвими към диария и инфекции на храносмилателния тракт. Най-честите причинители на диария са свързани с приема на замърсена храна. Добрите практики на приготвяне на храна при висока хигиена, са особено важни за малките деца.
Какви храни да даваме?
Между 6 и 24 месец децата израстват бързо и тогава енергия и потребността им от витамини и минерали нараства, но техния стомах е все още относително малък (30 мг/кг телесна маса – приблизително колкото е размерът на една чаша). През този период децата имат нужда от по-питателна храна, която доставя на организма достатъчно хранителни вещества в неголямо количество.
Сравнено с по-възрастните членове на семейството, децата се нуждаят от пропорционално повече месо, варива, млечни продукти и зеленчуци и по-малко от основния елемент на храната в даденото домакинство като ориз, царевица и др. Последните продукти трябва да бъдат сварени или пасирани с майчина кърма, преварена вода, кисело или прясно мляко. Малките деца се нуждаят от твърда или полутвърда храна, повече отколкото от течности или сосове, супи или задушени ястия. В някои случаи семействата могат да предпочетат да приготвят храната на децата на възраст между 6 и 24 месеца отделно.
Коя храна е по-добре избягваме?
Различните видове пакетиран чипс и снакс, който имат ниска хранителна стойност и са прекалено солени.
Вафли, бисквити, солети, газирани напитки и други – всички те осигуряват енергия, но нямат съществена хранителна стойност. Те запълват стомаха на детето и намаляват апетита му за по-хранителните ястия. Освен това почти всички подобни лакомства съдържат, и то в не съвсем безобидни дози, множество консерванти, оцветители, преработени мазнини. Също така могат да причинят разваляне на зъбите.
Чайовете и изкуствените сокове също запълват стомаха на детето. Жаждата му може да бъде удовлетворена от кърма или преварена вода.
Изкуствените смеси (infant formula)
В някои общности, първата „друга храна”, давана на кърмените бебета, е изкуствената смес, произведена от компаниите за детски храни. Често срещана заблуда е, че даването на изкуствени смеси („follow on formula”), които се препоръчват след шестия месец, е по-добра храна за детето от всяка друга. Надписите на кутиите като „За по-добър растеж и развитие” и „Обогатена с желязо и витамини” спомагат за създаването на това впечатление. Всъщност не е необходимо да се дават изкуствени храни на децата от 6 до 24 месец, които са кърмени. Изкуствените смеси просто заместват кърменето и излагат децата на ненужен риск от заболявания. Важно е обаче да се дават млечни продукти – кисело мляко, сирене, кашкавал – като добавка към другите храни, които приема детето, за да се осигури нужното количество калций. Това е особено важно, когато децата не консумират редовно храни от животински произход.
Фабрично произведени бебешки храни
Фабрично произведените бебешки храни, които са обогатени с витамини и минерали, са подходящи и могат да бъдат полезни, но за да сте сигурни в това четете внимателно етикетите! Те обикновено се приготвят бързо и лесно, но често са по-скъпи и понякога могат да съдържат не чак толкова подходящи добавки.
Продължаване на кърменето
Продължаването на кърменето е важно за храненето, развитието и общата грижа за детето и след шестия му месец. Средно бебетата между 6-я и 8-я месец добиват около 70% от енергийните си нужди от майчиното мляко, като този процент спада на 55% между 9-я и11-я месец, и на 40% след първата годинка на детето. Майчиното мляко е важен доставчик на протеини, витамини, минерали, мастни киселини и защитни елементи. То осигурява повече калории и хранителни вещества от другите храни – зърнени, оризови брашна и зеленчукови пюрета, с които обикновено започва захранването на детето с допълнителни храни. Предизвикателството се състои в това как да се въведат други храни, които да имат хранителен принос към кърменето без да го заместват.
Крие ли рискове изкуственото хранене?
Научните изследвания и клиничната практика показват, че изкуственото хранене е свързано със следните съществени рискове:
- Намалена устойчивост към инфекции и по-висока заболеваемост. Изкуствено хранените деца боледуват и по-тежко;
- По-голяма честота на анемии, рахит, затлъстяване;
- По-чести грешки при храненето. Освен количествени, грешките могат да бъдат и качествени;
- По-висока честота на хранителни алергии и алергични заболявания;
- Вероятност за бактериално замърсяване и свързаните с него хранителни отравяния;
- Опасност от натрупване на радиоактивен стронций-90 в костите на детето при радиоактивно замърсяване на околната среда (кравето мляко съдържа 6 пъти повече стронций от майчиното);
- Създаване на неправилни хранителни навици – предпочитание към по-сладки и солени храни.
Международният кодекс и допълнителното хранене:
- Резолюциите на Световната здравна асамблея (СЗА), които имат същия статут като Международния кодекс за маркетинг на заместителите на кърмата, дават ясно ръководство за рекламирането на допълнителни храни и напитки:
- Те не трябва да се употребяват или продават по начин, който да пречи на кърменето (СЗА 49.15 1996). Това е изискване за периода, за който е препоръчително кърменето да продължи.
- Те не трябва да са етикетирани, рекламирани или комерсиално предлагани като подходящи за деца по-малки от 6 месеца (СЗА 39.28, СЗА 54.2 2001).
- Инициативите да се подобри допълнителното хранене препоръчват възможно най-широка употреба на местни храни, богати на хранителни вещества (СЗА 54.2 2001).
В заключение можем да препоръчаме на родителите следното:
- давайте на детето разнообразна храна;
- отговаряйте на потребностите на детето;
- поднасяйте храната в естетичен вид;
- контролирайте реалното количество приета храна;
- направете приятно за прекарване времето за хранене.
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 1 общо )
iva.petrova
Две основни предпоставки да бъдем здрави са здравословното хранене и активното спортуване. За съжаление много често нито едното не се изпълнява. Тревожната тенденция по отношение на наднорменото тегло и затлъстяването сред българските деца продължава да се задълбочава. Според данни на Националния център по опазване на общественото здраве като цяло се регистрира снижаване нивото на физическа дееспособност сред децата. Много разпространени са свръхтеглото (средно 15%) и затлъстяването (средно 5%), като се установява тенденция за тяхното увеличаване. "Активни и здрави" е кампания на Фондация "Димитър Бербатов" и "Данон Сердика", която се ражда именно след осъзнаването на тази тъжна статистика. Целта й е създаване на трайни навици за здравословен начин на живот сред децата в училищна възраст чрез активен спорт и здравословно хранене. За повече информация за здравословното хранене, може да посетите сайта http://www.aktivniizdravi.bg/nutrition.php?id=6
Написан на: 25/05/2011 11:02 Докладвай този коментар
anonymous