Статия
Съвети за топлофициран имот
За какво да внимаваме при покупка на топлофицирано жилище?
Промяна на титуляр на партидата
Новият собственик на имот в сграда-етежна собственост, в която енергията се потребява за битови нужди, е задължен в 30–дневен срок да уведоми топлофикационното дружеството за настъпилата промяна на собствеността. За тази цел новият собственик трябва да се обърне към съответното топлофикационно дружество, да подаде молба по образец на дружеството, копие от нотариалния акт /или удостоверението за наследници/.
В публично известните си Общи условия за продажба на топлинна енергия за битови нужди, топлофикационните дружества са предвидили ред, по който се уреждат отношенията по отношение задълженията за топлинна енергия между бившия и новия собственик и топлофикационното дружество при прехвърляне собствеността върху имота по време на отоплителния сезон, в случаите, когато уредите не се отчитат ежемесечно.
В някои Общи условия е залегнала възможността бившия и настоящия собственик да подпишат нотариално заверено споразумение, в което да уговорят помежду си кой трябва да заплати годишната изравнителна сметка. В случай, че не се постигне такова споразумение, новия собственик се задължава за всички сметки за топлинна енергия след промяна на собствеността. Общите условия на някои топлофикационни дружества предвиждат също така, срещу заплащане новия собственик да поиска междинен отчет на средствата за дялово разпределение и изравнителната сметка да се изготви по периоди въз основа междинния отчет на уредите. В този случай новият собственик заплаща дължимата сума само за периода след междинния отчет от изравнителната сметка за имота. Заплащането на тази сума става след отчитането на средствата за дялово разпределение в цялата сграда-етажна собственост.
Без договор, но с фактура
Много хора често си задават въпроса, защо след като не няма подписан лично договор с топлофикационното дружество, все пак се считат за негов клиент?
Тъй като отношенията по продажба на топлинна енергия са по-особени в сгради-етажна собственост, то Закона за енергетика ги урежда отделно и подробно. Топлофикационните предприятия работят в сгради-етажна собственост по наречените публично известни Общи условия. Тези Общи условия се предлагат от топлофикационното дружество, одобряват се от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране /ДКЕВР/ и се публикуват в един централен и в един местен всекидневник в града, в който съответната Топлофикация извършва топлоснабдяване. Общите условия влизат в сила 30 дни след първото им публикуване, без да е необходимо изрично писмено приемане от потребителите.. Важно е да разясним, че Законът за енергетиката не изисква всеки потребител отделно да подписва договор с топлофикационното дружество.
Полезно
Съвети
При покупка винаги изисквайте справка за дължимите суми за топлоенергия на жилището.
В договора за покупко-продажба включете текст, който да ограничава отговорността на купувача за скрити тежести преди датата на покупката.
Запознайте се със срока на годност на индивидуалните разпределители, монтирани в жилището ви. Ако той е изтекъл, може да ви бъде начислена максимална мощност на ползване.
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous