Статия
Регулиране на топлоподаването през зимния сезон
Как става регулирането на подаваната топлинна енергия към нашите жилища?
Топлофикационните дружества извършват постоянно регулиране на топлоподаването към сградите, съобразно метеорологичната прогноза и при спазване на нормативните разпоредби и технологичните изисквания.
Регулирането се извършва на две места – на изхода от топлоизточника (централата), в абонатната станция на сградата и в отделното жилище.
Регулирането на изхода от топлоизточника се извършва от диспечерската служба в топлофикационното дружество или така неречения оперативен контрол на топлоподаването. При това регулиране топлофикационното дружество се съобразява с моментните метеорологични условия и метеорологичната прогноза за съответното населено място – температура, валежи, скорост и посока на вятъра. На базата на тази информация се променят и параметрите на топлоподаването към потребителите.
Второто ниво на регулиране се осъществява в абонатните станции на топлофицираните сгради. Във всички нови и в преобладаващата част от старите абонатни станции вече има монтирана автоматика, чрез която топлоподаването се регулира съобразно външната температура.
Регулирането в отделното жилище се осъществява от самия потребител, като най-ефективно това става чрез използването на т.нар. термостатични радиаторни вентили, които осигуряват поддържане на зададената температура в помещенията при минимално потребление на топлина от всеки радиатор.
Битуват мнения, че подавайки към потребителите по-голямо количество енергия, топлофикационните предприятия ”надуват сметките”, като по този начин се обогатяват незаконно. Такова твърдение не отразява действителното положение. Защо?
По-голямото количество подадена към мрежата топлинна енергия означава по-големи разходи за нейното производство и пренос до абонатните станции. Потреблението там зависи от външните условия – респективно, от положението на термостатичните радиаторни вентили. Ако и абонатната станция не е добре настроена, излишната енергия поема по ”обратната” тръба към топлоцентралата, без да бъде отчетена от сградния топломер – т.е. без да бъде заплатена. Това означава, че разходите по преноса ще бъдат повече от признатите в цената на топлинната енергия и топлофикационното предприятие няма да получи незаконна печалба, а напротив - в крайна сметка ще реализира загуба.
Поддръжка на общите части
Добрата поддръжка на общите части на сградите-етажна собственост, включително и в частност на сградната отоплителна инсталация намалява разхода на енергия за отопление на тези общи части, а оттам и сметките за отопление на индивидуалните потребители.
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 1 общо )
anonymous
Битуват мнения, "а те са истина" и точно така надуват сметките. Като УЖ вече клиенти - имаме право да определяме - какво количество топлинна енергия да ни продават. И ДА - по този начин топлофикационните предприятия ”надуват сметките”, и се обогатяват НЕЗАКОННО.
"По-голямото количество подадена към мрежата топлинна енергия означава по-големи разходи" - сами разбирате, че по връщащия се контур, може да се разбере - дали се потребява енергия, или не. И да бъде регулирана, което Топлофикациите не правят. Така загубите са нейна отговорност и респективно вина.
Друг е въпроса, че продават излишно количество енергия, чрез повишаване дебита на циркулационната помпа, на вътрешната инсталация за битово горещо водоснабдяване.
Защо ли пишете глупости, след като го знаете?
Написан на: 17/05/2015 20:26 Докладвай този коментар
anonymous