Статия
Ред за топлофициране на сграда
Какъв е редът за топлофициране на сграда? Как се избира и сменя топлинния счетоводител? Как да изберем нови уреди за топлинно счетоводство?
Какъв е редът за топлофициране на сграда?
Редът за топлофициране на сграда е установен подробно от Закона за енергетиката и Наредба №16-334 за топлоснабдяването.
Накратко казано инвеститорът или собственика на сградата (собствениците на отделни имоти в сграда – етажна собственост) трябва да извървят следните стъпки:
- Инвеститорът/собственикът на сградата или упълномощен от Общото събрание на етажната собственост представител трябва да подаде заявление в топлофикационното дружество за проучване условията за присъединяване на новоизграждаща или съществуваща нетоплофицирана сграда. Когато сградата е етажна собственост, присъединяването й става с писмено съгласие на собствениците, притежаващи най-малко две трети от собствеността в сградата – етажна собственост, т.е. трябва да е налице решение за топлофицирането на сградата на Общото събрание на собствениците, притежаващи поне две трети от собствеността в сградата;
Общото събрание разглежда и решава също и въпросите за:
- избор на упълномощеното лице, което ще представлява собствениците пред топлофикационното дружество. За подписване на договорът за присъединяване е необходимо нотариално заверено пълномощно на лицето, представляващо собствениците или титулярите на вещното право на ползване на имоти в сградата-етажна собственост;
- реда за разпределение и начина на заплащане на топлинната енергия, отдадена от сградната инсталация, и разходите за отопление на общите части на сградата, в случаи на изключения от общите правила. Например Общото събрание може да вземе решение да се демонтират отоплителните тела в общите части на сградата.
- решение за безвъзмездно предоставяне на помещение за абонатна станция в сградата-етажна собственост, за ползване от топлопреносното предприятие;
2. Топлофикационното дружество извършва предварително проучване за присъединяване на сградата и определя техническите условия и начина на присъединяване. Проучването се извършва въз основа на попълнено заявление по образец на съответното топлофикационно дружество и заплатена цена за проучване за присъединяване. Цената за проучването за присъединяване се определя от всяко топлофикационно дружество. Предварителното проучването за присъединяване на потребител/и се извършва в едномесечен срок от подаване на заявлението.
- Между собственика/собствениците на сградата и топлофикационното дружества се сключва предварителен договор, в който се определят правата и задълженията на страните по присъединяването;
- След изпълнение на задълженията по предварителния договор се сключва окончателен договор за присъединяване.
След изграждане на съоръженията за присъединяване и заплащане на цената за присъединяване от собственика/собствениците на сградата, съоръженията се включват в експлоатация. Цената за присъединяване на нови потребители към топлопреносната мрежа, която се заплаща на топлофикационното дружество, се определя от ДКЕВР.
Актуални цени присъединяване на нови потребители към топлопреносната мрежа можете да намерите на сайта на ДКЕВР http://www.dker.bg
Собствениците на имотите в присъединена вече сграда – етажна собственост са длъжни да предоставят достъп на топлопреносното предприятие през собствените си съоръжения до други потребители. За този достъп топлопреносното предприятие е задължено да заплаща на собствениците на съоръженията цена за предоставен достъп, която се определя по методика, определена от ДКЕВР.
Топлофикационното дружество може да откаже присъединяването на сграда при:
- липса на топлопреносна мрежа;
- недостиг на производствена мощност;
- недостатъчна пропускливост на топлопреносната мрежа;
- когато инсталациите на потребителите в сграда-етажна собственост не са комплектовани със средствата за дялово разпределение (индивидуални разпределители или индивидуални топломери) и общ водомер и индивидуални водомери в отделните имоти в сградата;
Съвет:
При неправомерен отказ за присъединяване на потребител/и към топлопреносната мрежа, потребителите могат да се обърнат и да подадат жалба в ДКЕВР.
|
При присъединяване за битови нужди, присъединителния топлопровод, съоръженията към него и абонатната станция се изграждат от топлофикационното дружество за негова сметка и са негова собственост. Понякога, за по-бързо присъединяване на сградата, при липса на възможност на топлопреносното предприятие да изгради бързо тези съоръжения, те се изграждат от потребителите след съгласуване с топлопреносното предприятие. Собствеността върху тях трябва да се прехвърли срещу заплащане на пазарна цена на топлофикационното дружество в срок от три години и това се урежда в договора за присъединяване като до прехвърлянето им топлофикационното предприятие трябва да заплаща цена за ползването им.
При топлофицирането на сградата трябва да се реши и въпроса с определяне и ползване на подходящо помещение за абонатна станция. Това помещение се ползва безвъзмездно от топлопреносното предприятие, но в случай, че към тази абонатна станция се присъединят потребители от друга сграда, то те трябва да сключат договор със собствениците в сградата, в която се намира абонатната станция и да ползват помещението по възмезден или безвъзмезден начин според уговореното помежду им.
Как се избира и сменя топлинния счетоводител?
Фирмата, която извършва дяловото разпределение на топлинна енергия (ФДР или т.н. топлинен счетоводител) в определена сграда-етажна собственост се избира от Общото събрание на етажната собственост с писмено съгласие на собствениците, притежаващи най-малко две трети от собствеността в сградата-етажна собственост.
Важно
Топлинния счетоводител се избира сред фирмите, регистрирани в публичния регистър на Министерство на икономиката, енергетиката и туризма. Само регистрираните в този регистър фирми имат право да извършват дялово разпределение на топлинна енергия, тъй като те отговарят на всички законови изисквания за тази дейност. Освен това, ФДР следва да има сключен договор със съответното топлофикационно предприятие за извършване на дейността на неговата територия.
|
Дялово разпределение на топлинната енергия в сгради-етажна собственост може да извършва и топлофикационното дружество, при положение, че е то регистрирано в публичния регистър на МИЕТ на лица, имащи право да извършват дялово разпределение на топлинна енергия..
=======
Важно
Независимо коя фирма от регистъра на МИЕТ е избрана (включително ако е избрано за тази цел топлофикационното дружество) от собствениците в сградата-етажна собственост, дяловото разпределение на топлинната енергия в сградата ще се извършва по една и съща методика.
|
Общото събрание има също така правомощията с писмено съгласие на собствениците, притежаващи най-малко две трети от собствеността в сградата-етажна собственост да вземе решения за:
1. Избор на доставчик на топлинна енергия, в случай, че съществува и друг доставчик, който има право за извършване на такава дейност на територията на определено топлофикационното дружество. Законодателството не забранява на всеки желащ, който отговаря на определени законови изисквания, да упражнява дейност като доставчик на топлинна енергия. За целта, доставчикът може да закупува топлинна енергия директно от топлофикационното дружество, която да продава на крайните потребители. На практика обаче, подобна дейност все още не съществува, тъй като потенциалните доставчици се опасяват от трудности при събираемостта на сметките за топлинна енергия.
2. Избор на упълномощен представител, който да представлява собствениците в сграда-етажна собственост в отношенията с топлопреносното предприятие (или доставчика) по всички въпроси на топлоснабдяването и дяловото разпределение и в отношенията с топлинния счетоводител по въпросите с неговото избиране.
3. Отоплението на общите части на сградите – Общото събрание в сграда-етажна собственост може да реши например да се демонтират отоплителните тела в общите части на сградата, с което потребителите да намалят разходите си за отопление на общите части.
4. Избор на лице, което да бъде инструктирано и обучено от топлопреносното предприятие за допълване на сградната инсталация, за действия при аварийни ситуации и което да съхранява ключа от абонатната станция. Изборът на това лице е особено важен, тъй като от него зависи регулярното следене състоянието на абонатната станция и сградната инсталация, обезвъздушаването и контролът върху това да не се изпразва безразборно инсталацията с цел ремонти и други спирания на топлоподаването, което е предпоставка за разхищение на топлинна енергия, а понякога и за осъществяване на дейности с цел кражба на енергия вътре в сградата. Поради тази причина това лице трябва да има съответните технически познания и да се ползва с изключителното доверие на собствениците в сградата.
Важно
Изборът на изброените лица се удостоверява пред топлофикационното предприятие или доставчика на топлинна енергия с протокол на Общото събрание като присъствалите собственици или титуляри на вещно право на ползване в сградата-етажна собственост собственоръчно изписват в протокола трите си имена и се подписват.
|
Потребителите, чрез упълномощеното от тях лице, уведомяват писменно топлофикационното предприятие или доставчика на топлинна енергия за резултатите от избора на топлинен счетоводител.
Избраният топлинен счетоводител сключва два договора за да извършва дейността си в сградата:
1.Договор с потребителите в сградата-етажна собственост, било самостоятелно, било чрез упълномощено лице, представляващо тези потребители.
В този договор трябва да се уговори:
- какви са правата и задълженията на страните;
- чия е собствеността на уредите;
- условията и начинът на плащане на уредите;
- предоставянето на информация съгласно български държавни стандарти за средствата за дялово разпределение;
- методиката за разпределение на енергията;
- периодичността и редът на отчитане на показанията на средствата за дялово разпределение и за предоставяне на информацията за разпределената енергия;
- гаранционните срокове, гаранционната и извънгаранционната поддръжка на уредите;
- отговорност и неустойки при изпълнение на договора;
- редът за разглеждане на рекламации;
- условията и начинът на плащане на услугата дялово разпределение;
- условията за прекратяване на договора (чл.140, ал.5 от ЗЕ).
2.Договор с топлофикационното дружество - както вече отбелязахме, избраният топлинен счетоводител следва да има договор и с топлофикационното дружество, за да бъдат признати данните от извършваното дяловото разпределение на топлинната енергия в конкретната сграда.
На потребителите в сгради етажна собственост вече се налага да подменят уредите си за дялово разпределение на топлинната енергия, като причината за това е, че батериите на уредите се изчертпват. При някои от уредите за дялово разпределение се налага смяна на целия уред. Има и уреди, при които се подменя само батерията на уреда.
Важно
Моментът на смяна на уредите е удачен и за смяна на топлинния счетоводител, ако не сме доволни от неговата работа.
|
Редът за смяна на топлинния счетоводител е същият като при първоначалното избиране на топлинен счетоводител – със съгласие на собствениците на поне две трети от собствеността в сградата-етажна собственост (виж стр ....... по-горе от този справочник). В договора между собствениците в сградата-етажна собственост и първия топлинен счетоводител задължително са уговорени условията за прекратяването му и те трябва да се спазят при избора на нов топлинен счетоводител.
Какво е длъжен да извърши топлинния счетоводител, след като потребителите в сграда-етажна собственост са решили да прекратят договора си с него и са избрали нов топлинен счетоводител?
При прекратяване на договора и избор на нов топлинен счетоводител, предишния топлинен счетоводител е длъжен да отчете уредите и да изготви изравнителни сметки за консумираното количество топлинна енергия.
Важно
При прекратяване на договора или при заличаване на топлинния счетоводител от публичния регистър на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, потребителите са длъжни в срок от един месец от уведомяването им да изберат друг топлинен счетоводител от фирмите, вписани в публичния регистър.
|
Как да изберем нови уреди за топлинно счетоводство?
При смяна на уредите Ви съветваме:
Внимателно да се запознаете с техническите характеристики и предимствата на предлаганите уреди от всички фирми, които извършват услугата дялово разпределение на топлинна енергия (топлинно счетоводство) във Вашия град. Предлагат се както уреди, които след изтичане на определен срок се подменят изцяло, така и уреди, при които се подменя само батерията.
Запознайте се и сравнете предлаганите финансови условия, както и варианти на отчитане и изберете подходящите за Вас и Вашата сграда уреди и начин на отчитането им.
Не без значение за Вас е и обстоятелството дали избраните от Вас уреди позволяват, в случаи, че не сте доволни от топлинния си счетоводител, да го смените, без да се налага да закупувате нови уреди. Има уреди, които могат да се обслужват от няколко фирми. Опитайте се да проучите и какъв е опита и начина на работа с потребителите на избраната от Вас фирма. Според нас много важно е да се информирате ако уреда „изгасне” преди да бъде отчетен, могат ли да бъдат извлечени данните за потреблението до момента на изгасването му и как ще се отчита потреблението н такъв случай. Това е особено важно, когато отчитането е годишно.
Собствеността върху уредите може да е или на потребителите, или на топлинния счетоводител. Ето защо препоръчваме при избор или смяна на уреди и/или топлинния счетоводител, потребителите да се информират също за предлаганите варианти при уредите – дали се предлага да се закупят от потребителите или остават в
Важно
Топломерите и водомерите са уреди за търговско плащане, подлежат на метрологжичен контрол и трябва да отговарят на изискванията на Закона за измерванията. Потребителите имат право да получават информация от фирмите за дялово разпределение за съответствието на уредите на действащите изисквания. Индивидуалните радиаторни разпределители не подлежат на метрологична проверка, тъй като те не измерват пряко количества топлина.
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous