Статия
Просрочени задължения за топлинна енергия
В този материал ще ви запознаем с просрочените задължения при покупко-продажба на имот и от наемател.
При покупко-продажба на имот в топлофицирана сграда-етажна собственост е напълно възможно да възникнат нежелани усложнения като:
- купувачът да се окаже задължен за неплатени сметки за периоди преди датата на покупката на имота;
- продавачът да получава сметки за отопление за продадения имот след датата на продажбата.
В много случаи стария и новия собственик не информират своевременно топлофикационното дружество за промяната в собствеността на имота. Топлофикационното дружество нито има задължение, нито има възможност да извършва непрекъснати проверки относно промяна собствеността върху имотите. Проявата на подобна небрежност може да доведе до това, че новия собственик да спре да заплаща дължимите суми, а те да продължат да бъдат начислявани и за тях да бъде осъден стария собственик, тъй като партидата в топлофикационното дружество още се води на негово име.
За да се избегне подобен риск от усложнения, страните трябва да проявят взаимна коректност.
Продавачът трябва доброволно да предостави последните платени сметки за отопление и топла вода и добросъвестно да информира купувача, ако има заведено съдебно дело за натрупани просрочени задължения за топлинна енергия или не е заведено дело, но все пак има натрупани стари задължения.
Купувачът също може да направи справка в топлофикационното дружество дали са платени сметките за отопление и топла вода в съответния имот и дали няма заведени съдебни дела срещу продавача за просрочени суми.
Потребителите трябва да знаят, че задълженията за потребената топлинна енергия, натрупани от стария собственик преди продажбата на имота не стават автоматично задължения на новия собственик на жилището и не следват собствеността върху имота като ипотеката например, т.е. не са вещни тежести за имота. Единствения случай на преминаване на задължения на предишния собственик към новия е, ако продажбата се извърши по време на отоплителния сезон и не е налице споразумение между стария и новия собственик относно годишната изравнителна сметка за текущия отоплителен сезон, то ангажимента за заплащане на тази сметка ще е изцяло на новия собственик на имота. Независимо от това редно е партидата да бъде прехвърлена от стария на новия собственик на новия собственик. Ако не бъде направено това, стария собственик поради особеността на съдебната процедура, прилагана от топлофикационното дружество, може без да разбере да ес окаже осъден за задължения за топлинна енергия на новия собственик. Старият собственик ще разбере за тази съдебна процедура и затова, че е осъден едва, когато бъде издирен от съдията-изпълнител и срещу него са предприети принудителни мерки за събиране на вземанията. В този момент защитата правата на стария собственик на имота е вече много трудна, а понякога и невъзможна.
Нашият съвет!
Препоръчваме при закупуване на жилище да се направи предварително проверка в топлофикационното дружество какви задължения за топлинна енергия са натрупани за този имот и при покупко-продажбата на имота изрично в договора страните да се споразумеят кой и по какъв начин ще заплати тези суми.
|
Просрочени задължения за топлинна енергия от наемател?
Когато собственика на един топлофициран имот го отдава под наем, в негов интерес и да следи дали наемателят заплаща редовно разходите си за топлинна енергия. Независимо от това, че топлинната енергия е ползвана от наемателя, то задълженията за заплащане на тази енергия към топлофикация са на собственика на имота. Общите условия за продажба на топлинна енергия позволяват партидата да бъде прехвърлена на наемателя (понякога това е наложително за счетоводни или други цели), но собственика на имота остава солидарно задължен за сумите за топлинна енергия. Това означава, че топлофикационното дружество може да осъди и да си събере всички дължими суми само от собственика ако по негова преценка това ще е по-лесно осъществимо. В последствие собственикът ще има право да си потърси платените суми от наемателя, включително по съдебен ред, но ако договорът за наем и другите документи по наемното правоотношение са изрядни и защитават тези права на собственика – наемодател.
Нашият съвет
Препоръчваме при отдаване под наем на имот в топлофицирана сграда – етажна собственост, собственикът да следи редовното плащане на консумативите за имота – ток, парно и студена вода и за да се гарантира от неплащане да изисква депозит, който да се използва в такива случаи за заплащане на консумативи.
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 1 общо )
anonymous
Здравейте,декември 2012 продадох жилище,след 4 години новия собственик ме търси за някаква изравнителна сметка за 2013,задължен ли съм да я плащам?
Написан на: 26/11/2016 20:07 Докладвай този коментар
anonymous