Статия
Годишно изравняване. Преизчисляване при рекламации.
За дяловото разпределение на топлинна енергия е важно да се знае, че осигуряването на достъп до уредите за дялово разпределение за отчет е от изключителна важност и е в интерес най-вече на самите потребители, защото колкото повече уреди са отчетени уреди, толкова по реални са сметките на потребителите.
В края на отоплителния сезон за изготвяне на изравнителна сметка трябва да бъде осигурен достъп до жилищата на всички потребители, независимо дали ползват топлинна енергия или са с демонтирани радиатори, независимо дали са заявили ползване/неползване на топлинна енергия за отопление или за подгряване на вода. При неосигурен достъп за отчет, топлинните счетоводители са задължени да начислят максимална мощност на радиаторите.
Осигуряване на достъп
Осигуряването на достъп до уредите за дялово разпределение за отчет е в интерес най-вече на самите потребители.
Всяка корекция на изравнителна сметка, дори на един потребител, води до промяна в изравнителните сметки на всички останали потребители в сградата. В тези случаи потребителите могат получават повече от една изравнителна сметка за един отоплителен сезон.
|
Защо сметката ми е по-голяма от тази на съседа ми, а жилището му е колкото моето?
Сумата за плащане зависи от потреблението на енергията, а не от големината на жилището. Едни потребители може да се ограничават и да пестят енергия, други не. В едни жилища живеят повече хора, в други по-малко. В едни жилища има постоянно потребление (когато целодневно в жилищата има възрастни хора или малки деца и радиаторите работят през целия ден), а в други през деня няма никой и не се ползва отопление и топла вода. Всичко това влияе на потреблението на топлинна енергия
Защо в различните сгради се получават различни разходи за подгряване на 1 м³ топла вода?
Количеството топлинна енергия за подгряване на 1 м³ топла вода се определя съгласно Методиката 1. Това количество включва и технологичните разходи в сградната инсталация. Те са предизвикани от естествения топлообмен между тръбопроводите за топла вода и околното пространство, който зависи от състоянието на инсталацията, изолирани ли са тръбите, работи ли системата за рециркулация, отопляват ли се общите части и др. подобни фактори – различни за всяка сграда. Ето защо в различни сгради се получава различно количество топлинна енергия за подгряване на 1 м³ топла вода.
От горното обяснение става ясно, че върху това количество оказва влияние и потреблението на топла вода в сградата. Когато потреблението е по-малко, технологичните разходи ”натежават” и това е една от причините за различни години в една и съща сграда да се получава различно количество топлинна енергия за подгряване на 1 м³ топла вода. Друга причина, водеща до такава промяна, може да е нерагламентираното ползване на топла вода.
Особено важно е да се разбере влиянието на системата за рециркулация, благодарение на която, топлата вода потича от крана без да се налага източване. Както вече отбелязахме, по нея се извършва един непрестанен кръговрат – от абонатната станция до крайните точки на потребление и обратно в абонатната станция, където се смесва със студената вода на входа на топлообменника. При този кръговрат, част от топлината неминуемо се губи в естествения топлообмен, за който вече стана дума. Иначе казано – известно количество вода в системата за битово горещо водоснабдяване на сградата се подгрява нееднократно и по тази причина точните инженерни сметки показват, че изразходваната топлина за подгряване на един кубически метър потребена топла вода в сградата е повече от физически необходимото.
Важно
При липса или повреда на водомер в жилището на отделен потребител или при неосигуряване на достъп за отчет, сметките се изготвят на база норма на разхода на гореща вода 140 литра на обитател на жилището за едно денонощие на потребление.
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous