Статия
Електронните фактури
Напоследък все повече банки, мобилни оператори, фирми за комунални услуги и др. предлагат на клиентите си да заменят хартиените фактури и извлечения, които получават по пощата си, с електронни. Асоциация «Активни потребители» подкрепя тази инициатива, защото изпращането на фактури по имейла оказва положителен ефект върху околната среда, пести време, пари, човешки ресурси и е по-сигурно. Така се намалява потреблението на хартия и съответно - дърводобивът за целите на производството на хартия. Тоест, колкото по-малко (излишна) хартия, толкова повече дървета и съответно повече кислород. Много фактури се озовават в кофата за боклук веднага след получаването им. Други се губят по пътя или попадат в ръцете на любопитни или недоброжелателни съседи. Фактурата, която човек получава по имейла си, спестява тези неудобства.
Трудно е да се определи точно колко дърветата се използват за направата на дадено количество хартия. Това зависи от големината, сорта и възрастта на дърветата, които се използват, както и от вида и качеството на хартията, която се произвежда. Все пак най-често срещаното и стандартно изчисление на съотношението между използваните дървета и количеството произведена хартия е цитирано в книгата на Клаудия Томпсън „Рециклираната хартия: Основен пътеводител” (Кеймбридж, 1992). Там се казва - ако приемем, че „средностатистическото” дърво е смес от мека дървесина и твърд дървен материал, високо е 12,19 м и е с диаметър 15-20 см, значи са необходими 24 дървета за производството на 1 тон хартия за писане и принтиране.
Изчислено е, че всеки 1% ръст на употребата на електронни фактури за сметка на хартиените може да доведе до намаляване на годишната употреба на дървета за фактури с приблизително 800 000 дървета в световен мащаб. Спад може да се очаква и при отделените въглеродни емисии.
Статистиката сочи, че всяка година само на Европейския пазар се издават 30 милиарда фактури. Това значи, че при 100% замяна на хартиените фактури с електронни, могат да бъдат спасени близо 12 милиона дървета годишно, като се има предвид, че част от фактурите се издават на повече от една страница. В световен мащаб близо 4 милиарда дървета се изсичат за производство на хартия всяка година, което е около 35% от целия дърводобив.
Изчислено е, че производството на всяка хартиена фактура оставя в атмосферата 100 гр. въглероден отпечатък. По този начин средно голяма компания, която изпраща 12 000 фактури месечно, би могла за една година да „спести” на природата 14,4 тона въглерод, 57,6 дървета, 180 000 литра вода и 1872 кг твърди отпадъци.
Електронните фактури в ЕС
В повечето държави от ЕС има инициативи или твърда подкрепа за въвеждане на електронното фактуриране, а в някои държави като Дания и Швеция то е задължително. През април 2010 г. Европейската комисия организира конференция на тема "Електронно фактуриране в Европа", за да се обсъдят с широк кръг от заинтересовани страни препоръките на експертната група по електронно фактуриране. През 2008 г. Комисията създаде група от експерти, която да подготви законова рамка за европейското електронно фактуриране. Тази рамка включва най-добрите юридически практики, търговски и оперативни правила за електронно фактуриране, както и технически стандарти. Целта е да се подпомогне навлизането на сигурни, висококачествени и съвместими услуги за електронно фактуриране в Европа. През ноември 2009 г. експертната група излезе с окончателен доклад за изискванията към бизнеса при предоставяне на електронни фактури.
|
Любопитни факти за производството на хартия
- Един тон вестникарска хартия „струва” на планетата 12 дървета.
- От едно дърво могат да се произведат 8333,3 листа хартия.
- Един тон от използваните за производство на списания и каталози видове хартия унищожава между 8 и 15 дървета.
- Днес консумацията на хартия в световен мащаб е 300 милиона тона годишно.
- Производството на хартия е една от индустриите, най-големи замърсители на атмосферата. Във въздуха и водата се освобождават големи количества силно токсични химикали като толуол, метанол, хлорен диоксид, солна киселина и формалдехид.
- Най-големият консуматор на хартия в света е САЩ. Годишната консумация на хартия в САЩ е средно 333 кг на човек.
- Консумацията на хартия в световен мащаб е нараснала с 400% за последните 40 години.
- Първата хартия е произведена в Египет преди 6000 години от растението папирус. Хартията, такава, каквато я познаваме, се появява през 105 г. в Китай.
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous