Статия
Стъклени отпадъци в бяло, зелено и червено
Зеленото мислене е в основата на устойчивото потребление. Малко се изисква, за да може бързо да се премине към разумен начин на потребление на стоките. Например, стъклените отпадъци могат да се рециклират на 100%.
Стъклото се произвежда от леснодостъпни и сравнително евтини суровини - пясък, варовик и натриев карбонат, които се топят при около 1000°C. Съществуват два основни типа стъкло - плоско (за остъкляване) и стъкло, от което се произвеждат съдове.
Преди появата на пластмасите и някои други съвременни опаковъчни материали, стъклото е било един от най-широко използваните материали за опаковка на хранителни стоки и напитки. В домакинството съществуват три категории съдове, произведени от
стъкло: домакински съдове (чаши, купи и др.), които се използват многократно до тяхното увреждане, стъклени буркани и други видове стъклени опаковки, които могат да се използват повторно след изчерпване на оригиналното им съдържание (например за домашно приготвени компоти, сладка и консерви) и стъклени бутилки от различни видове напитки.
Съществуват данни, че в страните от северна Европа стъклото представлява около 8-10% от битовите отпадъци, в САЩ то е само около 5% (за сметка на хартия и пластмаси), а у нас количеството му варира от 2% до 14% в зависимост от големината и вида на населеното място.
Начини за намаляване и оползотворяване на стъклените отпадъци.
Повторно използване
Според така наречения коефициент на повторно използване, една стъклена бутилка за мляко, бира или сок би могла да се използва 50 пъти, но на практика е много по-малко.
За да бъде икономически изгодна, схемата за повторно използване на стъкления амбалаж трябва да е пригодена към местните условия. Съществуват някои трудности при повторното използване на стъкления амбалаж. Производители на хранителни стоки и напитки с известна търговска марка (например Кока-Кола, Пепси-Кола, някои видове бира у нас) често пъти използват стъклени опаковки с характерна форма. Това ограничава повторната употреба и налага необходимостта от вътрешна инфраструктура за събирането и повторното пълнене единствено със същия продукт.
Освен липсата на добре разработена система за многократно използване на стъкления амбалаж, много от домакинствата също не връщат бутилките при закупуване на нови количества от съответната напитка, въпреки че средностатистическият потребител пазарува от ограничен брой магазини в съседство с дома или работата му и на теория лесно би могъл да връща събраните празни бутилки от предходното пазаруване.
Друг начин за стимулиране на повторното използване на стъкления амбалаж е въвеждането на депозит за различните видове бутилки. Тази мярка обаче следва да бъде прилагана внимателно поради следните причини - от една страна депозитът трябва да е достатъчно висок, за да мотивира потребителя да върне използвания стъклен амбалаж, но сумата трябва да е такава, че да не предизвика обратния ефект - отблъскване на клиента от съответната стока и пренасочването му към алтернативна, за която не се изисква депозит.
Рециклиране на стъклените отпадъци
Въпреки че суровините, от които се произвежда стъкло са в изобилие, съществуват редица причини, които определят необходимостта от рециклиране на стъклените отпадъци:
- ограничава се въздействието върху околната среда при добива на суровини;
- икономисва се пространство в депата за смет;
- спестява се енергия в предприятията за стъкло, тъй като рециклираното стъкло се топи при по-ниска температура, отколкото изходните суровини. С всеки тон стъклени трошки се икономисват 136 л течно гориво;
- намаляват се емисиите на вредни и парникови газове с около 20%;
- с около 80% се намаляват отпадъците от добива на суровини за производството на стъкло;
- с около 50% се намалява количеството вода, използвана в производството.
През последните десетилетия съществува трайна тенденция към нарастване на рециклирането на стъкло. Разработени са и нови технологии за оползотворяване на нискокачествените цветни стъклени трошки, като заместители на някои строителни материали, което щади околната среда, като води до намаляване на експлоатацията на суровини от природата.
Бъдещи възможности за увеличаване на процента на рециклирано стъкло
- промени в начина на мислене на потребителите - да закупуват стоки в стъклени опаковки за многократна употреба, да ги връщат на указаните за това места или да ги събират разделно в специални контейнери;
- разработване на нови технологии за производство на цветно стъкло, при които цветът е във вид на повърхностен слой, който лесно се отстранява при преработката на стъклените отпадъци. Така би отпаднала необходимостта от сортиране на бутилките при тяхното събиране и ще се избегне рискът от случайно смесване на различните видове стъкло.
- стандартизиране на възможно най-много стъклени опаковки и пригаждането им за многократна употреба;
Проблеми при рециклирането
- Събраното за рециклиране стъкло трябва да бъде колкото е възможно по-чисто;
- В много страни съществува дисбаланс между цвета на произведеното и събраното стъкло, който се дължи на голямото количество внос на различни видове напитки в цветни бутилки.
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous