Статия
Хартиените отпадъци
Хартиените отпадъци се оползотворяват повторно от много години. През последните две десетилетия позабравихме познатото в миналото предаване на вторични суровини.
Производството на хартия се основава на свързването нацелулозни влакна във водна среда и последващо изсушаване и пресоване. За целта се ползва основно дървесен чипс и растителни остатъци от дървообработката, като в редки случай се ползва и нискокачествена дървесина. В тази индустрия, смятана за една от най-енергоемките, доминират компании от САЩ, Финландия, Швеция и Япония.
При производството на рециклирана хартия технологията е същата, но суровината е различна. Все още дървесината е основната суровина за производството на хартия, но започват да се използват и влакна от лен, юта, коноп, бамбук, агаве, както и селскостопански отпадъци, като слама и сухи остатъци от захарна тръстика. Твърди се, че при рециклирането на хартия се спестяват между 40% и 64% от енергията нужна за производството на хартия от нерециклирана дървесина.
Защо рециклираме?
Всеки потребител чрез своя избор може да оказва съществено влияние върху производството на хартия и картон от рециклирани материали, като избира .
За получаването на един тон хартия обикновено са необходими 10-17 дървета. Много често за производство на хартия се използват и дървесни отпадъци, които са непригодни за други цели. За страните без собствени източници на дървесен пулп, увеличаването на процента на рециклирана хартия води до значително намаляване на необходимостта от внасяне на такъв. Във Великобритания например през 1970 г. едва 35% от произведената хартия е била резултат от рециклиране, докато през 1996 г. този процент нараства до 70%. В страни като Дания, Испания и Холандия до 80% от суровината, необходима за хартиената промишленост се получава след рециклиране на хартиени отпадъци. През 2004 г. нивото на рециклиране на хартия в ЕС е било 54.6% или 41.3 милиона тона хартия, докато през 2007 г. достига 64.5%. Тези данни предполагат, че поставените цели на ЕС за ниво на рециклиране на хартията от 66% през 2010 г. ще бъдат постигнати.
Освен намаляването на вноса на дървесен пулп, рециклирането на хартия води до значително намаляване на потреблението на вода - до 60% и на енергия - около 40%. Замърсяването на въздуха и водата също намалява значително - съответно с около 70% и 35%.
Какво се прави у нас?
У нас фирмите, които събират отпадъци, обслужват всички сектори - търговска мрежа, население и индустрия. В около 20 от тях се извършва сортиране на отпадъците. В пунктовете за вторични суровини сортираната хартия се заплаща по-скъпо от несортираната. От рециклирана хартия се произвеждат велпапе, многослойни картони, лят амбалаж, хартии и торби за обвиване, санитарно хигиенни хартии. Българският потребител може да стимулира активно рециклирането на хартия, като купува с предпочитание стоки носещи знака на такъв тип хартия.
Разделното събиране на отпадъци в България се практикува от около две години. Изхвърлянето на хартиените отпадъци в определените за това места също спомага за тяхното преработване и повторна употреба. У нас паралелно се прилагат две системи за разделно събиране - с два или три контейнера. Това често създава предпоставки за объркване на потребителите къде и как да се събират разделно отпадъците. Предлагаме ви информация как се събират те в единия и другия случай:
- При наличие на два контейнера - жълт и зелен.
В жълтия контейнер се изхвърлят отпадъците от хартия, пластмаси и метали.
В зеления контейнер се изхвърлят отпадъците от стъкло.
- При наличие на три контейнера - син, жълт и зелен.
В синия контейнер се изхвърлят отпадъците от хартия.
В жълтия контейнер се изхвърлят отпадъците от пластмаси и метали.
В зеления контейнер се изхвърлят отпадъците от стъкло.
КАРЕ
Внимание!
Не е възможно да бъде рециклирана хартия, която е замърсена с продукти опасни за човешкото здраве! Поради това, събираните за рециклиране хартия и картон трябва да се съхраняват чисти и отделно от други типове отпадъци.
Любопитно!
Преработката на 1 тон хартиени вторични суровини осигурява икономия на :
3.5 куб.м. дървесина;
810kW/h електроенергия;
0.8 тона целулоза;
200 куб. м. вода
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous