Статия
Рециклиране - какво, къде и как?
В следващите броеве започваме поредица, посветена на устойчивите практики на събиране и обработка на боклука, които ще ви дадат ценни насоки какво да правите с битовите и органичните отпадъци
С напредването на цивилизацията, боклукът се увеличава и се превръща във все по – голям проблем за хората, заплашвайки околната среда и изчерпаеми ресурси като например питейната вода. Натрупването на боклук оказва негативно влияние върху околната среда и съдейства за сериозното влошаване на качеството на живот.
Всяко едно производство и домакинство генерира определено количество отпадъци. Най-опасният вид са радиоактивните отпадъци, получавани от работата на атомни електрически централи. Следват биологичните и химичните, медицинските и битовите отпадъци. Отпадъците могат да бъдат разделени на четири основни групи.
Битови отпадъци са тези, които се получават в жизнената дейност на хората по домовете, в административни, социални и обществени сгради. Към тях спадат отпадъци и от търговски обекти, занаятчийски дейности, магазини, заведения и др. Те нямат характер на опасни отпадъци.
Втората група са т.нар. “производствени отпадъци”, които се получават в резултат на промишлена, производствена или обслужваща дейност.
Към третата група спадат т.нар. “опасни отпадъци”. Техният състав, количество и свойства представляват риск за човешкото здраве и околната среда. Регулират се от Базелската конвенция за контрол на трансграничното движение на опасни отпадъци и тяхното обезвреждане.
Четвъртата група са “строителните отпадъци”, които се получават в резултат на ремонти, строителна дейност, от разрушаване или реконструкция на сгради и съоръжения.
Част от отпадъците обаче, които нормално генерира всяко домакинство също подлежат на специален режим на събиране и не могат просто да бъдат изхвърляни в кофата за боклук. Ето някои от тях.
Батерии и акумулатори
Обикновените батерии за фотоапарати, детски играчки, дистанционни устройства и други имат високо съдържание на химикали. След като попаднат на сметищата, слънцето, вятъра и дъжда само им помагат да се разградят по-лесно и активните им и много токсични съставки да навлязат в почвата. Затова е много важно да ги изхвърляте на правилните места.
Къде да ги изхвърляте?
Според наредба на Министерството на околната среда и водите, негодните батерии и акумулатори трябва да се събират в специално предвидени за целта контейнери, като се забранява смесването им с другия боклук. В наредбата пише още, че производителите и вносителите на батерии и акумулатори трябва да осигурят разделното събиране и където е възможно преработване на пусканите на пазара от тях продукти.
По-големите магазини за техника, както и магазините на мобилните оператори са предвидили специални контейнери, където можете да изхвърлите опасните и вредни батерии. Просто попитайте къде можете да го сторите безопасно.
Освен това, различни общини и неправителствени организации провеждат периодично кампании, които имат за цел да ви отърват от старите и ненужни батерии и акумулатори.
Лекарства
Лекарства - във всяко домакинство в определен момент се събират лекарства, които са с изтекъл срок на годност. На повечето опаковки на медикаментите е описано какво трябва да се направи след като това се случи, а именно – да се предадат за унищожаване в аптеките. Изхвърлянето им при битовите отпадъци или в канализацията крие сериозни рискове за околната среда и здравето на хората.
Къде да изхвърляте старите лекарства?
В България все още задълженията на аптекарите да събират лекарствата с изтекъл срок на годност не са описани подробно в закона. От следващата година обаче, фармацевтите ще бъдат задължени да приемат лекарствата с изтекъл срок на годност. Те ще се съхраняват в отделен шкаф, със специален надпис - блокирано за продажба. До тогава хората, които мислят за здравето си и околната среда ще трябва да изчакат и да съберат още някоя и друга неизползваема опаковка.
Техника
Когато се налага изхвърлянето на старата техника, то трябва да става по екологичен начин. Практиката, наложила се успешно в чужди страни е работещата домакинска техника да бъде оставяна в близост до контейнерите за отпадъци, за да може всеки, който я хареса и се нуждае от нея, да си я вземе. У нас обаче подобна практика не съществува, или се среща спорадично.
Къде да изхвърляте старата техника?
Големите вериги за техника предлагат за много от артикулите си специална услуга – купувате си нова пералня, а служители на фирмата идват и прибират старата. Освен че това ви спестява много усилия и нерви, някои магазини предлагат и отстъпка в цената в подобни случаи. Големите вериги за техника, които разполагат със собствен паркинг, поставят на него големи контейнери, в които можете да изхвърлите стари и ненужни домакински уреди.
Електрически крушки
В новите енергоспестяващите крушки, които напоследък придобиха актуалност, както и луминесцентните тръби има сложна електроника, която е опасна за здравето. И двата типа осветление съдържат живак, който при счупване на осветителното тяло може да нанесе поражения на организма. И както останалите опасни продукти, и те не трябва да бъдат поставяни в кофите и контейнерите за битови отпадъци.
Къде могат да се изхвърлят?
Към електричеството и електронното оборудване и техника по закон спадат и този вид лампи и крушки, така че изхвърлянето им може да се осъществи на същите места, откъдето се купуват – магазини за осветление и техника.
Живачни термометри
Въпреки че на пазара вече има голямо разнообразие от електронни уреди за измерване на температурата, някои хора все още използват старите термометри с живака. Изхвърлянето им в общите отпадъци е забранено и много опасно, тъй като съдържат живак, въпреки, че те са забранени за продажба от Европейската комисия от 2009 г.
Как се постъпва със старите живачни термометри?
Оказва се, че в България няма специализиран център за събиране на подобни опасни отпадъци и хората, които искат да бъдат отговорни към себе си и околната среда няма как да го направят. Вариантът е да предадем термометрите в лицензирана фирма за събиране на опасни отпадъци срещу заплащане.
Видове отпадъци
- Битови
- Производствени
- Строителни
- Опасни
- Радиоактивни
- Отпадъчни газове, изпускани в атмосферния въздух
- Земя, включително неизкопана замърсена почва и трайно свързани със земята сгради;
- Излезли от употреба експлозиви
- Фекална материя
- Отпадъчни води
- Странични животински продукти
- Трупове на умрели животни, свързани с предотвратяването на болести
- Отпадъци свързани с минното дело
- Седименти, свързани с управлението на водите и водните обекти или предотвратяване на наводнения или намаляване на последствията от наводнения и засушаване или рекултивация на земи.
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 8 общо )
anonymous
миналата година в много новинарски сайтове имаше телефон на Софийска община, за безплатно предаване на опасни отпадъци. Ние им се обадихме, дойдоха и взеха лекарства, бои и разтворители, живачен термометър и т.н. освен това няколко пъти годишно се организират места за предаване на опасни отпадъщи ледващото е планирано за 23 до 25 октомври 2014 г. - обявяват от колко до колко часа на кой адрес ще бъдат и всеки може да отиде и да си предаде опасните отпадъци.
Написан на: 09/10/2014 16:46 Докладвай този коментар
anonymous
пропуснах да кажа, че приемат дори опаковки от препарати за баня, кухня и т,.н., които съдържат остатъци от силни и вредни за околната среда препарати.
Написан на: 09/10/2014 16:51 Докладвай този коментар
anonymous
utru7ioiuytgtttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttt
Написан на: 20/01/2015 19:11 Докладвай този коментар
anonymous
Къде да изхвърлям дребна електроника: мишка, рутер, портативно радио и други подобни ?
Написан на: 25/09/2017 19:21 Докладвай този коментар
anonymous
Това е дребна електроника, която може да се изхвърля в магазините които я продават. Виждал съм контейнери със стари телефони, часовници и т.н. в магазините на Vivacom, предполагам има и във веригите като Technopolis, Technomarket, Зора и т.н.
Написан на: 17/10/2017 21:10 Докладвай този коментар
anonymous
Има контейнери за стари електроуреди също в Billa и T-market.
Написан на: 10/11/2017 10:42 Докладвай този коментар
anonymous
Renal Coloboma Syndrome Papillorenal Syndrome, OMIM 120330 <a href=http://cialiss.quest>cialis generic online</a> Ditto for 2 p
Написан на: 17/10/2023 17:11 Докладвай този коментар
anonymous
Искам да изхвърля стара крушка която е с живак къде може
Написан на: 26/07/2024 12:54 Докладвай този коментар
anonymous