Статия
Как да постигнем уют в дома с енергоспестяващи лампи част 1
Потребителите често не знаят, че енергоспестяващите лампи, които се предлагат в търговската мрежа, са с различен цвят на светлината. Има с топлобяла светлина, с неутрална, с бяла, с дневна и др.
Когато си купуваме електрически крушки, обикновено гледаме колко вата са и съобразяваме мощността им със съответното помещение. Тенденцията е в Европа постепенно енергоспестяващите лампи да заменят напълно тези с нажежаема жичка заради по-голямата им ефективност. В България обаче енергоспестяващите (компактни луминисцентни лампи) са на път да се компрометират. Първо, те са много по-скъпи - нажежаемата лампа струва стотинки, а енергоспестяващата е между 7 и 12 лева бройката. Второ, производителите обещават до 10 пъти повече живот за компактните лампи в сравнение с нажежаемите, но се оказва, че някои енергоспестяващи изгарят на първия месец. Друго разпространено оплакване е, че светлината от енергоспестяващата лампа е по-студена и лишава жилището от уют и комфорт.
Защо се получава това разминаване между очакванията на потребителите за енергоспестяващите лампи и реалността? „Дневната светлина има около 48% инфрачервени лъчи - казва проф. Ангел Пачаманов от катедра „Електроснабдяване, електрообзавеждане и електротранспорт" на Техническия университет - София. - Човек се чувства комфортно не само от светлината, а и от топлината, с която се облъчва от инфрачервените лъчи. Зимно време, ако в една стая имате нажежаема лампа, вие се чувствате много по-комфортно с нея, отколкото с компактна луминисцентна лампа, защото първата има от порядъка на 40% инфрачервени лъчи. Вие не ги виждате, но те ви действат. Човек е формиран под влияние на слънцето. Има изследвания, според които при ниски осветености човек се чувства комфортно при топла светлина. При високи осветености, студената светлина е за предпочитане. При положение, че не ви е достатъчна цветната температура, нормално е да се чувствате дискомфортно при компактна луминисцентна лампа".
Друга причина за недоверието на потребителите за ползата от енергоспестяващите лампи е липсата на информираност.
Как да придадем уют и комфорт на жилището си с енергоспестяващи лампи
Потребителите често не знаят, че енергоспестяващите лампи, които се предлагат в търговската мрежа, са с различен цвят на светлината. Има с топлобяла светлина, с неутрална, с бяла, с дневна и др. При избора на компактна лампа трябва да обърнем внимание в какъв цвят ще свети тя и да го съобразим с помещението, в което ще я използваме (а не само да гледаме колко вата е). Най-подходящи за жилището са лампите с топлобяла светлина (която е близка до тази на нажежаемите лампи).
Цветът на светлината се обозначава с келвини. Ако на опаковката не пише изрично „топлобяла светлина", синонимът е 2700-3000 келвина. „Тази препоръка не е задължителна, защото предпочитанията на хората са нещо субективно", казва проф. Николай Василев, ръководител на Лабораторията по осветителна техника към Техническия университет. Според него, ако човек иска да постигне по-голям уют, ще избере топлобялата светлина, а ако има нужда от по-активно, действено настроение, по-добре да се насочи към бялата светлина.
Други обозначения, които съответстват на топлобялата светлина, са числата 827 и 830, допълва доц. Захари Иванов от катедра „Електроснабдяване, електрообзавеждане и електротранспорт" на Техническия университет - София.Цифрата 8 е новият европейски стандарт за цветопредаване, а 27 и 30 означават съответно 2700 келвина (топъл цвят, близък до нажежаемата лампа) или 3000 келвина (по-неутрална светлина). Обозначението 840 значи бяла светлина (4000 келвина), а 865 е дневна светлина (6500 келвина).
В магазините се продават основно компактни лампи с дневна светлина от 6500 келвина (защото производството им излиза по-евтино). Потребителят трябва да внимава какво пише на етикетите и да търси лампа с топло-бяла светлина, ако иска с енергоспестяваща лампа да постигне в дома си ефекта на нажежаемата.
Каква лампа да изберем за офиса и за външни условия
Дори и в жилището, ако има помещения, които се използват за работа, може да се използва енергоспестяваща лампа с бяла светлина. На опаковката й пише: „бяла светлина", „3500-4000 келвина" или „840".
В обществените и офис сгради също се препоръчва бяла светлина, защото действа по-импулсиращо. Според проф. Пачаманов компактните луминисцентни лампи като цяло са подходящи за помещенията с голяма използваемост на осветлението, но инвестицията в тях не се оправдава за килери, мазета, коридори и др. Ето защо се препоръчва компактните и нажежаеми лампи да се комбинират, в зависимост от нуждите.
За външни условия - дворове, входове и др. - най-подходяща е бялата светлина. Тръбичките на енергоспестяващи лампи за външни условия са „облечени" със стъклен балон, който ги предпазва от дъжд и други атмосферни влияния.
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous