Статия
Да спестим енергия
На какви изисквания трябва да отговарят уредите, които работят с ток?
Продължение от Брой 4, 2011
В Брой 4 ви запознахме с мерките, които според кампанията Coolproducts for a cool planet (www.coolproducts.eu), подкрепена от Асоциация „Активни потребители”, трябва да се вземат, за да се намали потреблението на енергия от климатици, котли и бойлери. Ето какви цели си поставя кампанията за други от най-често използваните уреди.
Компютри, монитори, принтери
Бързото разпространение на интернет и на електронните услуги доведе до увеличаване на енергийното потребление и на количеството високотехнологични отпадъци. Очаква се използването на електроенергия в сектора да се увеличава с по 20 TWh годишно до 2020 г., затова кампанията coolproducts настоява:
• От 2012 година сертификатът Energy Star да се превърне в минимално изискване за компютрите в Европа.
• Да се въведат стандарти за енергийна ефективност за компонентите, които харчат допълнителна енергия (като мощни графични карти).
• Енергийна ефективност и в производството, не само във фазата на използване (производството на чипове и електронни схеми гълта много енергия и материали, което често се подценява в проучванията).
• По-малко токсични материали, повече рециклиране, по-дълъг живот на модулите, възможности за надграждане.
Телевизори
Телевизорите допринасят най-малко за 10% от потреблението на европейските домакинства. Производителите вече имат технология за производство на 50% по- ефективни модели. Важно е също да се вземат мерки и за свеждане до минимум на използването на опасни материали и подобряване на екологичните показатели.
Coolproducts иска:
• Строго ограничаване на консумацията на електроенергия от телевизорите предвид бързото технологично развитие.
• Допълнителен енергиен етикет, който информира потребителите и ги възпира да купуват най-големите модели.
• Екологични изисквания, които правят телевизорите по-лесни за рециклиране.
Електроджигатели
Електродвигателите са на трето място по потенциал за пестене на енергия след котлите и бойлерите. Чрез премахване на най-неефективни промишлени двигатели от пазара може да се постигнат големи икономии. Според coolproducts двигателите на бъдещето трябва да съчетават супер ефективни технологии с адекватна променлива скорост и контрол. Трябва да отпаднат по-големите, стари двигатели, чието потребление не може да се оптимизира спрямо нуждите на потребителя.
Хладилници и фризери
Хладилниците са сред най-големите консуматори на електричество в домовете ни. Въпреки подобряването на енергийната ефективност в последното десетилетие, европейците все още използват 122 TWh електроенергия годишно за захранване на хладилници и фризери. Какво иска кампанията coolproducts:
• Промяната на остарялото енергийно етикетиране за хладилници (тъй като клас А вече не отговаря на най-ефективните хладилници на пазара).
• Забрана от 2013 г. нататък да се произвеждат хладилници от енергиен клас А и А+.
• Забрана на охладителни течности, които вредят на околната среда.
Електрически крушки
Годишно европейците консумират 340 TWh електроенергия за осветление (еквивалент на жилищното потребление на Франция, Великобритания и Италия, взети заедно). С LED технологиите старата концепция за осветление чрез неефективни крушки е на път да се промени за добро. Осветлението ще бъде вграждано в стени и мебели, и ще трае десетилетия. Това е напълно различен подход и бизнес модел за производителите. Затова кампанията coolproducts иска:
• Забрана на старите неефективни лампи с нажежаема жичка и на халогенните крушки в края на 2012.
• Строги правила за екологичните характеристики на компактните флуоресцентни лампи (КЛЛ).
• Мащабна подкрепа за LED (светодиоди), така че те да се превърнат в основен начин за осветление до 2015 г.
Режим на готовност ( Standby)
Когато един компютър, телевизор или радио е в режим на готовност, той продължава да консумира енергия, при това - изненадващо голямо количество, като се има предвид, че уредът не е в употреба. Лоша практика е режимът на готовност да харчи десетки ватове, докато устройството не върши нищо. Добрата практика е да консумира почти 0 вата, а най-добрата – уредът да се изключва напълно, когато не се използва. \
ТВ декодери
Заради масовото преминаване към цифрова телевизия, в повечето европейски домове вече има TV декодер. Затова се налага:
• Бързо и строго ограничаване на консумацията на енергия от тези устройства.
• Задължително автоматично намаляване на консумираната мощност, когато устройството не се използва.
• Да се продават само устройства, които подлежат на рециклиране.
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous