Кампания
Седмичен бюлетин брой 15 (541)

Предпразнично: Какво се случва на Великденския пазар
По-предвидливите потребители са започнали отрано подготовката си за Великденските празници. Направили са резервация, закупили са билети, съставили са план и бюджет на предстоящите покупки и разходи. Както сочи практиката, масовият български потребител обича да оставя всичко за последния момент. Не взема поука от миналите години, опашките по магазините и станалото традиционно за нас поскъпване на стоките и услугите. И все пак какво показва пазарът в оставащите до празника седмици?
Прочетете пълната статия
С вашите въпроси за еврото: Откъде да получа информация?
Продължаваме поредицата с отговори на ваши актуални въпроси за очакваното въвеждане на еврото и в нашата страна. Ако и вие имате въпроси, пишете ни! Бъдете сигурни, ще ви отговорят конкретно и разбираемо професионалисти в тази сфера.
Прочетете пълната статия
За личния портфейл: Облекчения с данъците върху доходите
Приключи първият важен период за облагането на данъците от доходи през 2024 г. Както ви информирахме преди време, всички, подали данъчните си декларации до 31 март, са ползвали 5% намаление на дължимата сума. Започва вторият важен период – до 30 април да се декларират всички доходи, получени през миналата година.
Но, обърнете внимание! Не декларирайте доходите си преди да видите на какви облекчения имате право по закон. Данъчното облекчение представлява намаление на дължимия данък. Може да ползвате следните облекчения (част втора, глава четвърта от ЗДДФЛ):
- Намалена работоспособност
- Доброволно осигуряване и застраховане
- Осигурителен стаж при пенсиониране
- Дарения
- Млади семейства
- Деца
- Деца с увреждания
- Безкасови плащания
- За подобрения и/или ремонт на недвижим жилищен имот
Данъчни облекчения ползвате само когато нямате подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към датата на подаване на годишната данъчна декларация.
Когато сте ползвали в пълен размер данъчните облекчения за дарения, деца и деца с увреждания през работодателя си по основното трудово правоотношение и сте представили нужните документи пред работодателя, документите не е необходимо да прилагатe отново към годишната данъчна декларация,
Намалена работоспособност
Данъчното облекчение за намалена работоспособност е за лица с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност (чл. 18 от ЗДДФЛ). Дава възможност да намалите данъчната си основа със 7920 лв. Данъчното облекчение може да ползвате включително за годината на настъпване на неработоспособността, както и за годината на изтичане срока на валидност на експертното решение, в което е определена намалената работоспособност.
Доброволно осигуряване и застраховане
Данъчното облекчение за лични вноски за доброволно осигуряване и застраховане е в размер до 10% от данъчната основа за внесени през годината лични вноски за допълнително доброволно осигуряване и до 10% от данъчната основа за внесени през годината лични вноски за доброволно здравно осигуряване и вноски за застраховки „Живот” (чл. 19 от ЗДДФЛ).
Облагаемите доходи от допълнително доброволно осигуряване, доброволно здравно осигуряване и застраховки „Живот“ се облагат с окончателен данък.
Осигурителен стаж при пенсиониране
Данъчното облекчение за лични вноски за осигурителен стаж при пенсиониране намалява данъчната ви основа с внесените през годината за ваша сметка осигурителни вноски за закупуване на осигурителен стаж при пенсиониране по реда на чл. 9а от Кодекса за социално осигуряване (чл. 20 от ЗДДФЛ).
Дарения
Данъчното облекчение за дарения позволява намаляване на данъчната основа с общо до 65% (чл. 22 от ЗДДФЛ).
До 5% за дарения за: здравни или лечебни заведения; социални услуги за резидентна грижа, съгласно Закона за социалните услуги, както и на Агенцията за социално подпомагане и на Фонд "Социална закрила" към министъра на труда и социалната политика; детски ясли, детски градини, училища, висши училища и академии; бюджетни предприятия, регистрираните в страната вероизповедания, специализирани предприятия или кооперации на хората с увреждания и Агенцията за хората с увреждания; Българския Червен кръст; културни институти, читалища, както и за целите на културния, образователния или научния обмен по международен договор, по който Република България е страна; юридически лица с нестопанска цел, регистрирани в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност; фонд „Енергийна ефективности и възобновяеми източници“; комуни за лечение на наркозависими; УНИЦЕФ.
До 15% за дарения за културата.
До 50% за дарения за НЗОК - за дейности във връзка с лечението на деца, финансирани с трансфери от бюджета на МЗ и „Център за асистирана репродукция”.
Млади семейства
Данъчното облекчение за млади семейства позволява намаляване на данъчната основа с лихвите, заплатени по първите 100 000 лева от ипотечен кредит за закупуване на жилище (чл. 22а от ЗДДФЛ). Трябва да отговаряте на следните условия, които декларирате с годишната данъчна декларация (Приложение № 10):
- договорът за ипотечен кредит е сключен от вас като данъчно задълженото лице и/или от съпруг/а, с който/която имате сключен граждански брак;
- поне един от двамата съпрузи не е навършил 35-годишна възраст към датата на сключване на договора за ипотечен кредит;
- ипотекираното жилище е единствено жилище за семейството ви през данъчната година;
Безкасови плащания
Данъчното облекчение за безкасови плащания позволява намаляване на дължимия данък с 1%, но не повече от 500 лева (чл. 22д от ЗДДФЛ). Може да ползвате облекчението ако сте физическо лице при следните условия:
- Имате през годината доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа;
- 100% от тези доходи сте получили по банков път;
- Извършили сте безкасови плащания в размер на 80% или повече от тези доходи.
Към годишната данъчна декларация не прилагате документи. Необходимо е единствено да направите отметки на съответното място в Приложение № 10 на годишната данъчна декларация.
Облекчението не може да се ползва за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец.
Данъчно облекчение за подобрения и/или ремонт на недвижим жилищен имот
- Данъчното облекчение позволява на местни и чуждестранни физически лица, установени за данъчни цели в държава членка на ЕС или страна от ЕИП да приспадат от данъчната основа направените през предходната година плащания за труд във връзка с подобрения и/или ремонт на един недвижим жилищен имот в общ размер до 2000 лв., при следните условия:
- недвижимият жилищен имот е на територията на България;
- физическото лице е собственик или съсобственик на недвижимия жилищен имот;
- подобренията и/или ремонтът са извършени от физически или юридически лица, местни на държава - членка на ЕС, или на друга страна от ЕИП;
- недвижимият жилищен имот не е включен в дейността на предприятието в случай, че лицето извършва стопанска дейност като търговец по смисъла на Търговския закон;
- физическото лице притежава документ за платения труд във връзка с извършването на подобренията и/или ремонта на жилищния имот.
- физическото лице не е свързано с лицето, извършило ремонта.
„Активни потребители“ и в медиите
Адвокат: Новите правила за обезщетения при закъснели полети драстично ще ощетят пътниците
"Аз, потребителят": Колко излиза великденският пазар в Гърция и по-скъпо ли е у нас?
Как да разпознаете фалшивия козунак и агнешко месо за Великден?
Пазарът в цифри
- По данни на Евростат през 2024 г. в ЕС са осъществени 854,1 милиона нощувки в места за краткосрочно настаняване, резервирани чрез платформите "Еърбиенби" (Airbnb), "Букинг" (Booking), "Експидиа груп" (Expedia Group) или "ТрипАдвайзър" (TripAdviser).
- Това е рекордно увеличение - с 18,8 на сто на сто спрямо 2023 г., когато тези нощувки са 719 милиона.
- С изключение на април, резервациите чрез тези платформи през 2024 г. надхвърлят тези през 2023 година.
- Най-голям ръст е отчетен през март 2024 г. спрямо същия месец на 2023 г. - с 48 на сто до 49,2 милиона нощувки.
- През май нощувките са били 73 милиона, което отговаря на ръст от 31,7 на сто спрямо същия месец на 2023 г., а през август - 152,1 милиона или ръст от 21,6 на сто.
- Необичайните данни за март, както и за април (спад с 1,8 на сто до 53,3 милиона нощувки), вероятно се дължат на факта, че през миналата година Великденските празници се празнуваха през март, докато през 2023 г. те бяха през април.
Календар на потребителя
На 24 април в Интер експо център ще се проведе Международната конференция на тема: Изкуствен интелект, киберсигурност и дигитално бъдеще с Еразъм+ .
На 29 април Обучителен център "Темида" организира онлайн обучение чрез платформата ZOOM на тема: Нови аспекти на правната рамка на ЕС относно достъпа и управлението на данните. Вътрешни правила, политики и процедури за защита на личните данни.
На 13 май в Интер експо център се организира Banking Today – конференция на банкови и финансови теми - финтех иновации, лихви, киберсигурност, еврозона, ESG, финансови регулации и др.
Министерството на външните работи съобщи по повод на въведеното от Великобритания електронно разрешение за транзитно преминаване и краткосрочно пребиваване за гражданите на всички държави на ЕС: Въпреки установения безвизов режим, българските граждани, които желаят да пътуват до Великобритания за краткосрочно пребиваване до 6 месеца с цел туризъм, частно посещение или бизнес пътуване, трябва предварително да са получили електронно разрешение за пътуване ЕТА, без което не са допускани до територията на страната от 2 април 2025 г. Разрешението е валидно за 2 години или до изтичане на паспорта на притежателя (което от двете настъпи по-рано), и ще дава право на многократни пътувания за период до 6 месеца. След издаването на нов паспорт ще бъде необходимо ново разрешение ЕТА, тъй като е обвързано със съответния документ за пътуване. Разрешението ЕТА е възможно да се получи само чрез официалната страница на британското правителство, на следния електронен адрес: https://www.gov.uk/guidance/apply-for-an-electronic-travel-authorisation-eta.
Регистърът на нелоялните търговски практики, воден от Комисията за защита на потребителите (КЗП), е публична база данни, в която се вписват търговци, извършващи нелоялни търговски практики на територията на България. Тези практики включват заблуждаваща реклама, подвеждаща информация, агресивни търговски тактики или други действия, които нарушават правата на потребителите. Целта на регистъра е да информира потребителите за рискови търговци и да осигури прозрачност в търговските отношения. КЗП извършва проверки и при установяване на нарушения включва съответните търговци в регистъра. Регистъра ще намерите на сайта на комисията https://kzp.bg/bg/registar-neloyalni-targovski-praktiki.