Кампания
Седмичен бюлетин брой 11 (537)

Какви застраховки „Живот“ се предлагат на пазара?
Освен че предлагат покритие за определени рискове, застраховките „Живот“ също така може да се комбинират с допълнителни пакети, както и да имат допълнителни функции - да ни помогнат да спестяваме, да ни осигурят сигурност в някои по-особени ситуации, както и да ни позволят да инвестираме в един бъдещ допълнителен доход. Най-често животозастраховките мога да бъдат разделени рискови застраховки и застраховки с допълнителна компонента – спестовна или инвестиционна.
Рисковите застраховки, наричани още стандартни застраховки „Живот“, предлагат набор от покрити рискове (смърт, постоянна или временна нетрудоспособност) в замяна на платена застрахователна премия. Вноските по рискови застраховки зависят от размера на потенциалното обезщетение, което бихме получили при реализиране на покрит риск. По размер на вноските това са най-достъпните застраховки.
Рисковите застраховки заемат около 20% от пазара - 18 застраховки са рискови от общо 87 разгледани, като от разгледаните 10 застрахователи, 8 предлагат този вид застраховки. Застрахователите, които не предлагат за момента рискови застраховки, са „ГРАВЕ България Животозастраховане“ ЕАД и „Групама животозастраховане“ ЕАД.
Част от разгледаните рискови застраховки имат и спестовна компонента - това означава, че освен застрахователна премия за предоставяне на покритие заплащаме еднократно или периодично и сума пари, която се трупа в спестовен фонд. При прекратяване на застраховката се приспадат разходите и потребителят получава акумулираната сума. Подобен тип застраховки са изключително полезни, когато желаем да ги сключим в полза на трето лице. Така при реализиране на някой риск спрямо застраховащия или застрахования, или и двамата - зависи как се уговори в договора - лицето, в чиято полза е сключена, ще получи събраната сума. Възможно е сключването на застраховка „Живот“ със спестовна компонента или под условие - навършване на определена възраст на ползващото лице, сключване на брак от него или прием в учебно заведение.
Рисковата застраховка предоставя известна финансова сигурност при настъпване на житейски рискове като трайна нетрудоспособност или смърт на всеки член от семейството, който внася приходи в семейния бюджет.
Значително по-популярни сред застрахователите са застраховките „Живот“, свързани с инвестиционен фонд. При тях застрахованият носи риска от инвестицията в избрани от него активи, свързани със стойността на дялове в предприятия за колективно инвестиране, в т.ч. активи от вътрешен фонд на застрахователя. При прекратяване на застраховката застрахованият получава натрупаната сума по време на договора.
Важно е да знаем, че застрахователят не гарантира нарастване на сумата в срока на договора, но може да предостави финансова прогноза. Финансовата прогноза включва няколко сценария - кризисен, песимистичен, умерен и позитивен сценарий. Всеки от тези сценарий е примерен и реалната сума може да варира. Този вид застраховки имат и препоръчителен период на държане.
При инвестиционните застраховки застрахованият носи риска от инвестицията в избрани от него активи, свързани със стойността на дялове в предприятия за колективно инвестиране, в т.ч. активи от вътрешен фонд на застрахователя. При прекратяване на застраховката застрахованият получава натрупаната сума по време на договора, след като бъдат приспаднати всички разходи. Това става чрез откуп, а условията за откуп варират при различните застрахователи, затова е добре да се запознаете с тях преди да подпишете полицата.
Инвестиционните застраховки заемат по-голямата част от пазара. От 87 застраховки „Живот“, включени в проучването, 59 са инвестиционни застраховки - около 67%. Това се дължи, както на огромното разнообразие от фондове, в които застрахователите инвестират, но при някои продукти зависи и от стратегията на инвестиране на средствата. За да поддържа своята застраховка „Живот“ с инвестиционен елемент, потребителят следва да заплати не само премията, но и вноската си по фонда. Също като при рисковите застраховки, и тук някои застрахователи дават възможност да изберем еднократни или периодични вноски.
На пазара са налични и застраховки „Живот“ с по-специфично покритие. ЗЕАД „ЦКБ Живот“ ЕАД, ЖЗК „Съгласие“ АД, „Животозастрахователен институт“ АД, ЗД „Евроинс Живот“ ЕАД предлагат застраховка „Живот“ за кредитополучател, ЗК „УНИКА Живот“ АД предлагат детска рискова застраховка, застраховки „Живот“, свързани със структурирани инвестиционни продукти. Повечето застрахователи предлагат възможност за комбиниране на рискова застраховка „Живот“ или инвестиционна такава с допълнителни пакети, които да увеличат покритите рискове или модифицират някаква част от условията в застрахователната полица.
Продължава и в следващия брой.
Нашите съвети: За спокойни празници
„Пукна“ пролет и от всички страни ни атакуват с оферти от хотели, къщи за гости, туристически комплекси и агенции. Това е знак, че трябва да се замислим къде и как ще прекараме наближаващите Великденски и Майски празници, лятната почивка и ваканция.
Бърз „прелет“ над пазара
Обикновено, още в средата на март повечето места за организирани пътувания около Великден вече са изчерпани. Традиционно много български потребители обичат да прекарат празниците освен у нас, и в някоя от съседните страни, но има и кандидати за далечни маршрути. За тези, които отрано планират летните почивки, масово се предлагат ранни записвания с по-изгодни цени.
В същото време на туристическия пазар са се появили десетки нови агенции и агенти, непознати на масовия потребител. Много от тях ползват имена и производни на тях на реномирани туристически фирми, което може да обърка клиентите им.
Факти в подкрепа
Проверките на държавните органи на организирани екскурзии през миналото лято разкриха фирми без необходимия лиценз, без застраховки и с други нарушения.
От КЗП съобщиха, че след последните проверки е установено, че туристическа фирма е предлагала пакетни пътувания без да притежава необходимата регистрация за туристически агент. Поради нарушаването на Закона за туризма, се спира дейността на тази компания.
Тези дни НАП обяви, че през зимния туристически сезон са разкрити 479 нарушения в търговски обекти. Основно за: неиздаване на касови бележки, погрешно начисляване на ДДС и др. 57 обекта ще бъдат запечатани.
Прави впечатление също, че повечето туристически агенции предлагат услугите си от разстояние, което е облекчение за потребителите, но липсата на пряк контакт в туризма може да бъде и риск за тях. Например, през миналата година от КЗП са забранени 269 различни нелоялни търговски практики, които са прилагани от традиционни и онлайн търговци в различни пазарни сектори - туристически услуги, хранителни и нехранителни стоки, електронни съобщителни услуги, при продажби от разстояние и извън търговски обекти. От Европейския потребителски център – България също съобщават за множество сигнали и жалби при пътувания в страни от ЕС.
Какво трябва да знаем и да направим, за да не съсипем очакваните празници и почивки?
Внимание при избора на туристическа фирма
Преди да се ангажирате с резервация на туристически услуги, е от съществено значение да проверите в Националния туристически регистър, поддържан от Министерството на туризма, дали компанията притежава задължителната регистрация за туроператорска или турагентска дейност. Липсата на такава регистрация означава, че фирмата не отговаря на изискванията за дейността, което може да доведе до проваляне на почивката – напълно или частично, включително и до финансови загуби за клиентите.
Ето съветите на КЗП:
Проверявайте туристическия регистър – Преди да направите резервация, посетете Националния туристически регистър (https://ntr.tourism.government.bg/) и проверете дали фирмата има валидна регистрация.
Проучете подробностите – Проверете внимателно наименованието на компанията, тъй като има случаи, в които се срещат фирми със сходни имена.
Искайте пълна информация – Винаги изисквайте подробна информация за предлагания пакет, включително условията на договора, застраховките, както и правото на отказ и възстановяване на средства.
Внимавайте за ниски цени – Ако предложението изглежда твърде добро, за да е вярно, най-вероятно има риск от измама. Фирмите с изключително ниски цени могат да са нелегитимни.
Туроператорите и турагентите са задължени по закон да имат задължителната регистрация, за да гарантират безопасността и правата на потребителите. Те трябва: Първо, Да спазват регламентите – Всички фирми, които предлагат пакетни пътувания, трябва да бъдат регистрирани и да поддържат актуален статут. Второ, Да информират клиентите си – Прозрачността е ключова. Предоставянето на ясни и пълни условия за пътуване, както и насочване към проверка на регистрацията, е показател за надеждна компания. Трето, Да осигурят застраховка „Отговорност на туроператора“– Това е задължително изискване, което покрива щети в случай на несъстоятелност на компанията.
Внимание при настаняването
Местата за настаняване трябва да имат удостоверение за категоризация на мястото за настаняване, поставено на видно място. При неспазване законът предвижда санкция. Отделна санкция съществува за лице, което допусне предлагане на туристически услуги в електронна платформа относно некатегоризиран или нерегистриран туристически обект.
Не е допустимо да се въвеждат потребителите в заблуждение относно вида и категорията на мястото за настаняване. Пример за това е, ако се представя обектът като хотел, докато той е категоризиран като къща за гости или ако се твърди, че е с по-висока категория, отколкото в действителност е. Такива практики са неприемливи и подлежат на санкции.
Ценоразписът на предлаганите услуги трябва да бъде поставен на видно място, за да може потребителите лесно да се ориентират в цените и услугите, които им се предлагат.
Ако срещнете проблеми при пътуване и настаняване, неизпълнение на клаузи от договора, нарушения на Закона за туризма или вашите права, можете да потърсите съдействие от Комисията за защита на потребителите и Европейския потребителски център – България – при пътуване в държави от ЕС. За да защитите правата си, трябва да знаете:
- Когато пътувате, задължително уведомявайте туроператора за всяко несъответствие, установено при изпълнението на туристическа услуга, включена в договора за туристически пакет – проблеми със стаята при настаняване, проблеми по повод допълнително платени услуги, места в превозните средства.
- При констатации, че туроператорът не е изпълнил свои ангажименти по договора, осигурете доказателства, които да потвърдят това – подписване на протокол на място, документи, доказващи направени промени.
- Важно е, ако ви се наложи да направите някакви допълнителни плащания, да пазите всички платежни документи.
- При невъзможност за решаване на проблема на място /по време на почивката или екскурзията/, може да предявите рекламация пред туроператора в срок до 14 дни от откриване на несъответствието на услугата с договореното.
С вашите въпроси за еврото: Какво ще стане с лихвата по ипотечния ми кредит?
По информация от търговските банки, през 2024 г. е отбелязан рекорден ръст в жилищното кредитиране, като портфейлът на жилищните кредити в банковата система е нараснал до близо 25,7 млрд. лв. За сравнение, в края на 2023 г. той е 19,9 млрд. лв. Ръстът е с 29% на годишна база. Миналата година 44% от сделките с имоти в страната са осъществени с ипотечен кредит, по данни на Агенцията по вписванията. В София това се отнася за 73% от сделките поради по-високите цени на жилищата, а в останалите големи градове около половината от покупките са били подпомогнати с кредит. При ваканционните имоти делът на сделките със собствено финансиране все още е по-голям.
Брокери на имотния пазар съобщават, че жилищният пазар е започнал активно и 2025 г., като запитванията от купувачите са нараснали с 30-40%, а търсенията им обхващат цялата страна.
Много потребители – клиенти на банките, обаче, се притесняват какво ще се случи с лихвите по кредитите след очакваното ни приемане в еврозоната. Ще имат ли те корекция, банките ще предоговарят ли условията си по тях?
Ето разясненията на БНБ по тези въпроси:
Как ще се превалутират кредитите от левове в евро?
От деня на въвеждането на еврото всички заеми, първоначално отпуснати в левове, или заеми с валутна клауза в евро ще се считат за заеми в евро. Не се допуска превалутирането да се използва като условие за предоговаряне на клаузи по вече сключени договори между банките и техните клиенти или като основание за други подобни действия от банките по отношение на техните клиенти, които биха ги поставили в по-неблагоприятна финансова позиция спрямо позицията им преди превалутирането. Същото ще важи и за небанковите финансови институции, които предоставят кредити на клиенти.
Въвеждането на еврото не изисква промени в съществуващите договори за заеми, независимо дали те са заеми в левове или заеми с валутна клауза в евро, тъй като въпросът за тяхното преобразуване е регламентиран от еврозакона. По-конкретно той предвижда, че договорите за кредит остават в сила и сумите, деноминирани в левове в тези споразумения, ще се считат за суми в евро, като те се превалутират по официалния фиксиран курс, изразен до пети знак след десетичната запетая, и се закръглят по правилата, разписани в Закона за въвеждане на еврото.
Ще се отрази ли превалутирането на лихвения процент на кредитите?
Ако договореният лихвен процент по заема е фиксиран, банката следва да продължи да прилага фиксиран лихвен процент и след въвеждането на еврото. Механизмът за прехвърляне от фиксиран лихвен процент в лева към фиксиран лихвен процент в евро не следва да води до по-неблагоприятни условия или резултати за страните по трансакцията – както за клиента, така и за банката. В тази връзка преминаването от фиксиран лихвен процент в левове към фиксиран лихвен процент в евро следва да бъде определен по методика на банката, гарантираща, че резултатното лихвено плащане в евро е еквивалентно на това в левове към датата на извършване на конверсията.
Ако заемът е договорен с променлив лихвен процент, този параметър ще бъде модифициран по начин, регламентиран от разпоредбите на еврозакона. Преминаването от променлив лихвен процент в левове към променлив лихвен процент в евро следва да бъде определен по методика на банката, гарантираща, че резултатното лихвено плащане в евро е еквивалентно на лихвеното плащане в левове към датата на извършване на превалутирането.
В тази връзка финансовото състояние на длъжника не трябва да бъде причина за влошаване на лихвените параметри по договора. Промяната на референтните лихвени проценти от левове към евро следва да бъде извършена по достатъчно обоснован и прозрачен начин, който не утежнява финансовото състояние на клиентите и не води до допълнителни разходи спрямо лихвените разходи, които клиентът би направил в левова равностойност на своето задължение.
Банките и другите финансови институции трябва предварително да информират клиентите си за предстоящите промени (например три месеца) преди официалното преминаване към еврото, вкл. и чрез оповестяването на страниците си на алгоритъма за преизчисления на лихвения процент.
Какво се случва с обезпеченията при превалутиране от левове в евро?
Промяната в номиналната стойност на обезпеченията, заложени/ипотекирани в полза на банките и финансовите институции, следва да бъде автоматично отразена посредством регистъра на особените залози и/или имотния регистър. С цел защита на интересите на лицата, учредили обезпечението, не се допускат други промени в стойността на заложеното/ипотекираното имущество вследствие от автоматичното конвертиране от левове в евро – т.е. замяната на лев с евро не следва да се използва като основание за промяна (както в посока увеличение, така и в посока намаление) в стойността на обезпечението.
Отговорът на търговските банки
Трябва ли да се притеснява нашенецът, че лихвата по кредита му ще се увеличи, ако България влезе в еврозоната? Експертите от Creditland.bg отговарят: „Не!“. И коментират.
Лихвите по ипотечен кредит у нас продължават да са много ниски и все повече домакинства финансират покупката на имоти със заеми. Броят на жилищни кредити в банковата система за последните 5 години се е увеличил с около 46 хиляди. Лихвите по кредитите у нас постепенно ще растат, заради увеличението на лихвите по депозитите. Това е очакван процес, който вече започна, макар и да е много плавен и не всеки длъжник да го е усетил. Потенциалното влизане в еврозоната нито ще ускори процеса на увеличение на лихвите, нито ще го обърне. Българинът от години предпочита левовите заеми заради по-ниските им лихви и удобството да ги изплаща във валутата на доходите си. Почти всеки ипотечен кредит (около 96% от всички ипотечни кредити на домакинства) е деноминиран в български левове. Огромната част от кредитите в системата са с променливи лихвени проценти, като само няколко банки предлагат фиксирана лихва, и то с около 1.0-1.5 пункта по-високи лихвени нива спрямо предложенията с плаваща лихва на пазара. Лихвеният процент по тези договори обичайно е фиксиран само за първите 3 или 5 години и след това започва да плава. Масовият кредитополучател е изтеглил левов кредит и е изложен на лихвен риск от увеличение на променливия му лихвeн процент.
„Активни потребители“ и в медиите
Новите държавни промени за храните: Дузина регулации, тонове рискове
Богомил Николов: Съмнявам се, че у нас могат да съществуват държавни магазини
Богомил Николов: Цените в големите вериги магазини и бойкотът. Какво и как да се прави
Пазарът в цифри
- НСИ отчете, че през февруари месечната инфлация, измерена с индекса на потребителските цени (ИПЦ), е 0.6% спрямо предходния месец.
- Годишната инфлация за февруари 2025 г. спрямо февруари 2024 г. е 4.0%.
- През февруари 2025 г. спрямо предходния месец най-голямо е увеличението на цените в групите: „Съобщения“ (+2.3%), „Алкохолни напитки и тютюневи изделия“ (+1.0%), „Ресторанти и хотели“ (+0.9%), „Развлечения и култура“ (+0.9%) и „Хранителни продукти и безалкохолни напитки“ (+0.8%).
- Намаление е регистрирано в групите „Облекло и обувки“ (-2.1%) и „Жилищно обзавеждане, стоки и услуги за домакинството и за поддържане на дома“ (-0.1%).
- Месечната инфлация, измерена с хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), е 0.4%, а годишната инфлация е 3.9%.
Календар на потребителя
На 29 март в хотел Санкт Петербург в Пловдив ще се проведе ЕКСПО Моите пари. Ще бъдат включени следните теми: Резултати от проучването „Как управляваме личните си финанси“; Какво трябва да знаем за инвестициите с фиксиран доход? Добра доходност при нисък риск. Поглед към облигациите; Пенсионна система, доходност при пенсионните фондове. Доброволно пенсионно осигуряване; Актуално състояние на пазара за недвижими имоти в Пловдив; Доходност от инвестиции в недвижими имоти; Отвъд цената на имота – финансиране на допълнителните разходи; Специфики при оценяването на имоти в строеж – какво трябва да знаят клиентите.
На 7 април от 17 часа в иновационен форум “Джон Атанасов” на София Тех Парк ще се състои петото издание на поредицата за технологии, бизнес и наука Dr. AI: The Age of Intelligent Medicine, което ще постави на фокус темата за технологиите и изкуствения интелект в помощ на медицината. Събитието ще събере лекари и водещи експерти, които ще обсъдят как иновациите трансформират диагностицирането, лечението и вземането на информирани медицински решения в условията на дигитализация.
На 10 април Семинари.бг организира онлайн, в Zoom, интензивен курс, в края на който всеки ще има основните познания как да направи и менажира базисен Уеб сайт за онлайн търговия, базиран на WooCommerce. В допълнение ще получи запис на видео урок "Финансово-счетоводни аспекти в онлайн търговията".
НСИ има на сайта си разработен Калкулатор на личната инфлация и с него можем да изчислим колко е нашата лична инфлация. (https://nsi.bg/bg/node/188/). Всеки може да въведе разходите си за месеца и да разбере колко е личната му инфлация, която малко или много се различава от националния показател, отчетен от НСИ и зависи изключително от личните ни разходи. НСИ изчислява два индекса на инфлацията – национален и хармонизиран, като вторият е съобразен с особеностите на потреблението не само на българските граждани, но и на чужденците, живеещи в България. Той е съпоставим с инфлацията в останалите европейски страни. През последните години нарастването на доходите на домакинствата изпреварва инфлацията.
Енергията играе решаваща роля в нашето ежедневие, от осветлението и отоплението на домовете ни до захранването на индустрията и транспорта. Но откъде идва и какви видове енергия използваме в ЕС? Как напредваме към възприемането на ВЕИ? Изданието за 2025 г. на „Хвърляне на светлина върху енергията в Европа“ на Евростат разглежда тези и много други въпроси. Интерактивната публикация, включваща динамични визуализации и кратки текстове, е разделена на 3 основни раздела: енергийни източници, потребление на енергия и енергия и околна среда. Публикацията консолидира ключови енергийни показатели, публикувани за 2023 г., заедно с последните цени на електроенергията и газа за първата половина на 2024 г. и показателите за емисиите на парникови газове за 2022 г. Започнете да изследвате тази интерактивна публикация, например като разгледате разпространението на енергийни продукти в България.
“Финанси под Ctrl“ е образователна кампания за повишаване на дигиталната финансова грамотност в страната на Пощенска банка. Проектът има за цел да напътства потребителите във виртуалното пространство и света на електронните плащания, така че пребиваването им онлайн да бъде максимално безопасно, удобно и приятно, като им покаже как да се грижат за сигурността на личните си данни и средства, както и да ги научи да разпознават различни онлайн измами. В дигиталната платформа www.finansipodctrl.bg потребителите имат достъп до полезна информация и практични съвети, поднесени под формата на интерактивна игра, която придава допълнителна стойност на изживяването и начина, по който се усвоява материята. След като преминат през разнообразни ключови теми, потребителите могат да измерят и нивото на своята дигитална финансова грамотност чрез финалната секция “Измери своето fIQ“ (Financial Intelligence Quotient). Тя представлява тест, който има за цел както да провери конкретни знания и умения чрез различни по трудност въпроси, така и да награди онези потребители, които покажат високи резултати. Всички те ще получат дигитален сертификат, както и възможност да участват в томбола с награди.
НАП съобщи, че започва наблюдение на извършващите се домашни ремонти. Анализ на риска от укриване на печалби и доходи в този бранш показва, че в над 60% от ремонтите и подобренията на дома майсторите не предоставят финансов документ при получено заплащане за труда си. В общия случай те са длъжни да издават касови бележки, когато плащането за извършените от тях услуги е в брой, с дебитна/кредитна карта, ваучер и др. Немалка част от този бранш не декларират доходите си в пълен размер или пропускат да подадат годишна данъчна декларация. В закона са предвидени санкции за: неиздаване на платежен документ, недеклариране на пълния размер на получения доход и/или за неподаване на данъчна декларация. Освен това тези лица подлежат на контролни действия от страна на НАП.
Според анализаторите на риска, често причина за заобикаляне на нормативните изисквания е тяхното незнание или неразбиране. По тази причина в разгара на Данъчната кампания 2025, която стартира на 10 януари, НАП напомня на майсторите, които извършват ремонти, че е необходимо да декларират доходите си от тази дейност. В случай че извършват професионална дейност за своя сметка и са регистрирани като самоосигуряващи се лица те трябва да отразят доходите си в Приложение № 3 – „Доходи от друга стопанска дейност“ в годишната данъчна декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физически лица (ЗДДФЛ). Срокът за деклариране и плащане на дължимите данъци за майстори, упражняващи дейността като свободна професия, е 30 април 2025 г. Когато лицата действат като търговци, облагането е с данък върху годишната данъчна основа за доход от дейност като едноличен търговец и доходите се декларират в Приложение №2 „Доходи от стопанска дейност като ЕТ“ на годишната данъчна декларация. Те трябва да внесат дължимите данъци до 30 юни 2025 г.
Дейността на домашните майстори, извършващи ремонт на електро- и водопроводни инсталации, се облага с патентен данък. Доходите им не се облагат по ЗДДФЛ, но въпреки това се декларират в Приложение № 7 на декларацията. Тези майстори подават данъчни декларации по образец до 31 януари на текущата година в общината, на чиято територията се намира обектът им. В брошурата Данъци и осигуряване на домашните майстори“ от НАП дават насоки как представителите на тази професия да декларират и платят данъците си и да се осигуряват. Повече за отчитането на приходите от извършване на ремонти може да се види и в подкаста на приходната агенция, публикуван в YouTube и Фейсбук страницата на НАП. Физическите лица, които са правили ремонт в дома си и са взели документ от майстора за направените през 2024 г. плащания за труда му в общ размер до 2000 лв., и тази година могат да се възползват от данъчно облекчение за ремонт и/или подобрения на собствено жилище. Те могат да си възстановят до 200 лв. като подадат годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ с попълнено Приложение № 10 към нея до 30 април 2025 г. Условията, на които трябва да отговарят гражданите, за да се възползват от данъчното облекчение, са: жилището да е собствено или в съсобственост; да се намира в България; ремонтът да е извършен от физическо лице или фирма, регистрирани у нас или в ЕС, с които ползвателят на облекчението не е свързан; да има документи за платения труд и извършеното плащане; жилището да не е включено в предприятието на собственика, ако той извършва стопанска дейност като търговец по смисъла на Търговския закон, както и да няма задължения, подлежащи на принудително изпълнение, към датата на подаване на декларацията. Условията за ползване на данъчното облекчение за подобрения у дома са подробно описани в сайта на приходната агенция, а консултация може да се направи с Информационния център на НАП на телефони: 0700 18 700 или 02 9859 6801 (според тарифата на съответния оператор), и имейл: [email protected].
Новата директива на ЕС е част от пакета за пътна безопасност — набор от три законодателни предложения, които имат за цел да намалят броя на катастрофите и ненужната тежест за гражданите и органите, свързана с административните процедури. За постигането на тези цели директивата въвежда цифрови свидетелства за управление на МПС в ЕС, достъпни на мобилни телефони и други устройства в целия ЕС. Освен това ще бъде въведена общоевропейска схема за шофиране с придружител за 17-годишните водачи — мярка, за която е доказано, че значително подобрява пътната безопасност. Новата директива включва и общоевропейски изпитателен срок за новите водачи — мярка, насочена към намаляване на риска от катастрофи сред новите водачи. Като се има предвид, че 2 от 5 смъртоносни сблъсъка включват водачи под 30, тази мярка е особено важна. Освен това с директивата ще бъдат въведени нови изисквания относно физическата и психическата годност за управление. Безопасността на пешеходците, велосипедистите, скутерите и другите ползватели на микромобилност също е приоритет в новата директива. Водачите ще трябва да докажат своята осведоменост относно риска за тези уязвими участници в пътното движение, когато полагат теоретични и практически изпити. Новите правила също така ще позволят признаването на свидетелства, издадени в конкретни трети държави, които имат рамка за пътна безопасност, подобна на тази на ЕС.