Кампания
Седмичен бюлетин брой 20 (546)

Обезщетенията по застраховка „Гражданска отговорност“
Задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ (ГО) е от изключително значение за всеки шофьор, тъй като тя трябва обезпечава финансово вреди при произшествия. Потребители обаче, все по-често ни сигнализират, че застрахователите не изплащат в пълен размер дължимите обезщетения. Това поражда нуждата да се направи преглед на практиката и да се съпостави с изискванията на Кодекса за застраховането, както и да се информират потърпевшите как да защитят интересите си в такива случаи.
Към проучването
На дневен ред: Енергийните общности
Още през 2022 г. асоциация Активни потребители започна да публикува информации и да насърчава българските потребители да се сдружават, за да ползват евтина електроенергия и печелят от съвместните си инициативи.
Повод да се върнем години назад станаха нови публикации в медиите за активната работа в Община Габрово за създаването и действието на енергийни общности, за да си припомним как се създават и функционират те и каква е ползата за тях.
Енергийната общност е група лица, които се обединяват и съвместно финансират проект за възобновяема енергия, или под формата на гражданска инициатива със
структура „от долу нагоре“, или в партньорство с местните общини. Съгласно европейските директиви правната форма на енергийните общности може да бъде много различна, например асоциация, кооперация, партньорство, организация с нестопанска цел или малко/средно предприятие. Тя следва да улесни гражданите и участниците в енергийния пазар в това да се обединяват и инвестират съвместно в енергийни активи, които да допринесат за постигането на декарбонизирана и гъвкава енергийна система. Енергийните общности действат като едно цяло и позволяват на гражданите да имат равни условия с другите участници в енергийния пазар.
Добрите примери
Полша е известна с въглищната зависимост на своята енергийна система. Въпреки това и тук идеята за енергийните общности намира почва. Spółdzielnia Nasza Energia, първият енергиен кооператив в Полша, е учреден през 2014 г. Той има 300 членове и основната му дейност е производството на възобновяема топлинна и електрическа енергия от местни биогазови инсталации. Кооперативът е основан, за да се реши проблемът с енергийната сигурност и високите цени на електроенергията, като се използва потенциалът на мрежа от селскостопански биогазови инсталации. Той представлява държавна публично-частна инициатива, създадена с цел да доставя електричество и отопление за нуждите на обществени сгради, както и на домакинствата от общността.
Един от първите проекти в България, наподобяващи енергийна общност, е покривната фотоволтаична инсталация на жилищен блок в ж. к. „Христо Смирненски“ в София. Собствениците на 117 апартамента са обединили ресурсите си през 2010 година и са инвестирали в покривна фотоволтаична инсталация с мощност от 28 kW. Проектът е организиран чрез сдружението на собствениците на етажна собственост (юридическо лице, което е задължително за всеки жилищен блок в страната) и успешното му осъществяване е отнело 3 години. Фотоволтаичната инсталация, която е обща собственост, носи редовни месечни приходи на юридическото лице, които се използват за плащане на общите сметки и разноските по поддръжката на сградата. За разлика от „истинските“ енергийни общности обаче, където произведената енергия се използва за задоволяване на нуждите на общността, в този случай цялата произведена енергия се подава към мрежата по схемата с преференциални тарифи за изкупуване.
Моделът на общността
Моделът за дялово участие на потребителите (Consumer Stock Ownership Plans) представлява инвестиционен модел, в чийто център са потребителите и който осигурява както финансово участие, така и роля във вземането на решения. Той налага създаване на междинно дружество, което се учредява, за да инвестира в нови или съществуващи проекти за енергия от ВЕИ и действа от името на съсобствениците. Този модел има няколко привлекателни характеристики:
- Прагът за включване е нисък, което улеснява участието на семейства с ниски доходи и уязвими групи;
- Лесно се разширява и може да нараства с увеличаването на финансовите ресурси;
- Предлага на участниците сигурни доставки на достъпна по цени енергия и надеждна възвръщаемост на инвестицията;
- Позволява на участниците да избегнат личната отговорност;
- Моделът е отворен за съвместно инвестиране от страна на общини, МСП и други
местни заинтересовани лица.
Енергийните общности се отличават с няколко ключови характеристики в контекста на устойчивото развитие. На първо място, те са базирани на принципа на децентрализация, което означава, че производството и потреблението на енергия се осъществяват локално, близо до възобновяем източник на енергия. Това води до намаляване на загубите при пренос и повишаване на енергийната ефективност. В допълнение, енергийните общности често функционират на кооперативен принцип, като членовете им активно участват в управлението и вземането на решения, свързани с енергийните проекти. Тази форма на управление насърчава прозрачността и ангажираността на местното население. Всички тези характеристики правят енергийните общности ключов елемент в прехода към по-чиста и устойчива енергийна система.
Производство. Енергийните общности произвеждат електроенергия, обикновено за собствените си нужди, използвайки налични възобновяеми източници в региона. Това позволява на членовете на общността да бъдат независими от външни влияния и да намалят вредните емисии в региона.
Съвместно потребление. Членовете на общността могат да споделят произведената енергия помежду си. Това намалява разходите за енергия и прави снабдяването по-устойчиво. Енергията може да бъде продавана и на външни за общността потребители, като това също спомага за намаляване на разходите в общността. Някои енергийни общности инвестират в технологии за съхранение на енергия. Това гарантира, че енергията е налична по всяко време, дори когато производството е ниско, например през нощта или при облачно време.
Предимства на общностите
Членовете на енергийната общност обикновено участват активно в управлението и вземането на решения. Това стимулира прозрачността и прави процесите по-справедливи и полезни за всички.
Намаляване на разходите за енергия. Споделянето на ресурси и технологии намалява разходите за енергия на членовете. Вместо да плащат високи сметки на големите енергийни производители, членовете на общността могат да се възползват от напредъка в развитието на ВЕИ технологиите и да постигнат по-ниска цена на енергията.
Повишена енергийна сигурност. Локалното производство на енергия намалява зависимостта от външни доставчици и уязвимостта към прекъсвания на доставките. Това прави общността по-сигурна и устойчива.
Околна среда. Увеличеното използване на възобновяеми източници на енергия намалява емисиите на въглероден диоксид и други замърсители. Това спомага за подобряване на въздуха и опазване на околната среда, като спомага за по-добро качество на живот.
Социални и икономически ползи. Енергийните общности създават работни места и стимулират местната икономика. Те насърчават социалната свързаност и сътрудничеството между членовете на общността.
Енергийните общности представляват важна стъпка към устойчиво и екологично бъдеще. Те предоставят възможности за активна ангажираност на гражданите в енергийния преход и показват как местните инициативи могат да имат глобално въздействие. Енергийните общности предлагат модел за устойчиво развитие, в който се намаляват разходите и се подобрява независимостта и качеството на живот за членовете.
Проверено за вас: Стационарен или мобилен климатик
Пролетта настъпва, въпреки непостоянството на климата. Прогнозите са за горещо лято, по подобие на миналогодишното. Сега е моментът да проверим пазара и се ориентираме за подходящ и достъпен климатик, защото, бъдете сигурни, когато температурата скочи, ще скочи и цената му.
Казус
Много преди първа пролет мрежите и медиите бяха залети от агресивни и примамливи реклами на климатици, които обещават: край на външното тяло, на разбиването на стени, на тръби и маркучи, на високите сметки за ток. Сами закачате климатика на стената и той тръгва! И то – на цена най-много до 200 лева! Истинска революция на пазара! Ето какво ни предлага едно такова устройство, написано в рекламата му: „Единственото устройство 2 в 1, което отоплява и охлажда, спестявайки 80% от сметки за комунални услуги. Благодарение на новата технология, той намалява разходите за сметки, харчейки само 0,47лв на ден (по-малко от 16 лв. на месец), ако го използвате цял ден на максимална мощност. Потреблението е намалено с 80%. Ниска консумация на енергия A+++. Отопление/охлаждане на стаи от 120 m² за кратко време. Двойна функция: отопление или охлаждане. Вграден интелигентен термостат. До 2000 вата мощност. Няма мотор, така че е безшумен. Може лесно да се монтира на стена или плоска основа“.
Още при първия поглед на експерти на тази „революция“, те бяха категорични: „Това е просто един нагревател“. За да ви улесним при избора на климатик, ви предлагаме резултатите от проучването на белгийски потребителски организации, което включва наличните на пазара основни два вида устройства – стационарни и мобилни, без участието на „революционните“ модели.
Какви са основните разлики между стационарните и мобилните климатици?
Преносими климатици. Мобилният климатик включва цялото оборудване в едно цяло (моноблок), към което е добавен гъвкав маркуч с диаметър от 12 до 15 см. Тази тръба се използва за отвеждане на топлината и влагата, събрани в дома, чрез въздушен поток и обикновено преминава през полуотворен прозорец. Това представлява основна слабост в системата. Кондензираната вода се събира в резервоар, който трябва да се изпразни, когато устройството го сигнализира.
Фиксирани /сплит/ климатици. Фиксираният климатик се състои от две части (сплит): една за вътрешната част и една за външната част. Хладилният агент циркулира между тях. Този фитинг, преминаващ през стена, е значително по-тънък от тръбата на едноблоков уред и така създаденият отвор може лесно да се запечата. Трябва да се осигури дренаж за кондензирана вода от вътрешния модул.
Разходите
Преносими климатици.Цените на преносимите климатици, оценени в последния направен тест от 2024 г., варират от по-малко от 200 евро до над 800 евро
Фиксирани климатици.Комплект с външно и вътрешно тяло струва между 1000 и 2500 евро без ДДС. Очаквайте да платите от 300 до 600 евро, ако искате да добавите вътрешно тяло. Към това се добавя и цената на инвестицията, което довежда общата сума до диапазон между 1500 и 3000 евро, включително ДДС и инвестицията.
Инсталацията
Преносими климатици. Няма нужда да викате монтажник тук, няма никаква работа за вършене. Просто включете устройството във всеки електрически контакт и го дръжте, както е указано от производителя, на +/- 40 см от стените. Някои уреди имат аксесоари, които се опитват да запечатат процепа на прозореца, използван за преминаване на тръбата за отвеждане на горещия въздух.
Фиксирани климатици. Външното тяло трябва да бъде фиксирано върху опора, която предотвратява предаването на вибрации (демпфериращо устройство); поправете вътрешния(ите) модул(и); направете електрическите връзки; прекарайте тръбата през външна стена и професионалист ще я напълни с хладилен агент; Изведете тръбата(ите) за кондензната вода навън или я свържете към канализацията.
Изпълненията
Преносими климатици. Охлаждащата мощност на мобилните климатици варира от 2 до 3,5 kW. Но коефициентът на енергийна ефективност (EER) дава най-добрата представа за ефективността на уредите. Той показва отношението на преобразуване на електрическата енергия в топлинна охлаждаща мощност и варира според модела климатик от най-често между 2 и 3. Това е много малко в сравнение с фиксираните климатици. С други думи, за да охладите помещението до желаната температура ще ви трябва много повече ток, отколкото с фиксиран климатик.
Фиксирани климатици. Охлаждащата мощност на стационарните климатици варира от 1,5 до 7 kW и повече. Техните EER варират в зависимост от необходимите мощности, между 5 и 12. Обърнете внимание също, че EER е стойност за фиксирани условия и че за фиксираните климатици е по-лесно да говорим за SEER (сезонен), който представлява среднопретеглена стойност за няколко температурни условия. SEER (сезонен) рейтинг на фиксираните климатици най-често е около 7. Което показва колко по-добра е производителността на фиксираните климатици от мобилните им аналози.
Консумация
Преносими климатици.Ако приемем, че устройството ви охлажда прегрята стая около 25 пъти годишно и работи 250 часа годишно, това ще ви струва около 60 евро (за 200 kWh електроенергия).
Фиксирани климатици.За да свършите същата работа, ще ви струва наполовина по-малко с фиксиран климатик, около 30 евро. Затова не разчитайте твърде много на етикетите. Имайте предвид обаче, че изкушението да пускате стационарния си климатик по-често може да намали ползата от по-ниската консумация на енергия.
Шумът
Преносими климатици. Компресорът, най-шумният елемент на системата, е интегриран в устройството, което самото то е поставено в помещението, което ще се охлажда. Никога не е акустично приятно да си там, особено след като трябва леко да отвориш прозорец, за да може да премине каналът за отвеждане на горещия въздух. Което също внася шум отвън. Някои устройства обаче имат нощна програма, която постепенно забавя работата и шума им.
Фиксирани климатици. Докато вътрешното тяло е дискретно, външното тяло, от друга страна, може да бъде източник на вибрации и неприятен шум за вас и съседите. Особено ако съседите ви нямат климатик и спят с отворени прозорци в горещо време. Така че трябва да се опитате да изберете място, което е най-малко смущаващо за всички. Има и пликове за ограничаване на шума.
В режим на отопление
Преносими климатици. Някои имат функция за отопление. Коефициентите на преобразуване (COP) - 2 до 3 kW отопление за 1 kW електрическа мощност - посочени от производителите обаче, отново са определени при нереалистични условия. (20°C отвън и отвътре). Срещате и същите недостатъци, както през лятото: трябва леко да отворите прозорец и да пуснете въздуха, засмукан от климатика, за да се отървете от студа.
Фиксирани климатици. Във всеки случай, вашият климатик може да осигурява и топлина, и това не е най-малкото от предимствата му. Независимо от нуждата от охлаждане на дома ви, закупуването на климатик е особено рентабилно, ако отоплявате дома си с електричество. Използването на климатик вместо електрически отоплителни уреди ще намали сметката ви три-четири пъти.
Изводите
Предимства на стационарния климатик:
- По-ефективно
- По-малко шумно
- По-евтино за употреба
- Ефективен режим на отопление.
Предимства на преносимия климатик:
Какви критерии трябва да се използват, за да се избере едната или другата опция?
Изберете фиксиран климатик, ако: вие притежавате жилището; проблемът с прегряването продължава седмици наред, въпреки че са използвани всички пасивни мерки; няколко стаи са засегнати от прегряване и трябва да се охлаждат едновременно; отварянето на прозорец причинява твърде много шум; здравословното ви състояние изисква контролиране на температурата в помещенията; отоплявате се с електричество и често можете да използвате сплит системата за отопление.
Изберете преносим климатик, ако: не притежавате жилището; много е трудно да се инсталира външен модул и тръбопроводи през стените; трябва да охлаждаме само една стая за няколко часа през горещите дни; отварянето на прозореца не причинява непоносими проблеми с шума.
Съвети на потребителските организации: Не сме привърженици на използването на мобилни климатици с единични блокове, които обикновено имат лоша производителност. Те не са нито финансово, нито екологично изгодни. Мислете за тях по-скоро като за големи, подобрени вентилатори, които ще ви помогнат за няколко часа или дни в годината да охладите спалня, студентско общежитие или работилница. По отношение на производителността, фиксираните климатици ги превъзхождат. Монтажът им е по-скъп и, вярно е, изисква повече работа. Но ако искате да охлаждате големи пространства (няколко стаи) често и за дълъг период от време, това вероятно е решението, от което се нуждаете.
„Активни потребители“ и в медиите
Сезонът на ягодите е тук – но какво още „берем“ с тях?
10 000 ЕВРО ЗАПЛАТА за трол!
Изпълнителенят директор на асоциация „Активни потребители“ Богомил Николов пред "Телеграф": Застраховката „Живот“ е алтернативна пенсия - Общество - Телеграф
Истината за Дубайския шоколад: Какво съдържа
Пазарът в цифри
- Кредитите за Домакинства и НТООД са 48.372 млрд. лв. (22.6% от БВП) в края на март 2025 година.
- Спрямо същия месец на 2024 г. те се увеличават с 20.7% (20.7% годишно повишение през февруари 2025 година).
- В края на март 2025 г. жилищните кредити са 27.031 млрд. лв. и нарастват на годишна база с 26.4% (26.2% годишно увеличение през февруари 2025 година).
- Потребителските кредити възлизат на 19.454 млрд. лв. и се увеличават с 14.6% спрямо март 2024 г. (14.7% годишно повишение през февруари 2025 година).
- На годишна база другите кредити нарастват с 25.2% (26.7% годишно повишение през февруари 2025 г.), като достигат 513.4 млн. лева.
- Кредитите за Работодатели и самонаети лица се увеличават със 17.1% на годишна база през март 2025 г. (19.2% годишно повишение през февруари 2025 г.) и в края на месеца са 552.7 млн. лева.
Календар на потребителя
На 20 май в град Пазарджик Асоциация Активни потребители ще проведе обучение от поредицата ConsumerLawReady за представители на Малки и средни предприятия. Курсът е безплатен. Основни теми на обучението: преддоговорна информация, право на отказ, нелоялни търговски практики, неравноправни клаузи, извънсъдебно решаване на спорове.
Обучителният екип ще обърне специално внимание на последните промени в ЗЗП и Закона за предоставяне на цифрово съдържание и цифрови услуги и за продажба на стоки.
Записвания за участие: https://forms.office.com/e/2r1vw8cFKh
На 2 юни Обучителен център "Темида" организира онлайн семинар на тема: „Въвеждането на еврото в България и специфичните задължения по ЗВЕРБ за бизнеса. Последни промени в Наредба № Н-18/2006 г. Изменения в ЗДДС“.
До 2026 г. всички водомери, достигнали максималния срок за употреба от 10 години, трябва да бъдат заменени с електронни. Голяма част от българските домакинства ще преминат на водомери с дистанционно отчитане , което се счита за по-точно и неподатливо на манипулации, свързани с дължимите за вода сметки. Наредбата гласи, че смяната се отнася най-вече за топлите водомери, като за студените не е задължително. Въпреки това, препоръките са за монтаж и на двата вида в рамките на установения срок, за да се постигне по-голяма точност по време на месечното отчитане. Ако в сградата има няколко потребители, всяко едно домакинство трябва да извърши монтаж на индивидуален водомерен възел, който показва какво количеството вода е използвано на месечна база – нужно е да е монтиран по начин, по който да се осигурява безпроблемен достъп на длъжностното лице, което всеки месец ще посещава обекта, за да засече потреблението. Законът гласи, че ако отчитането е електронно, физическото присъствие на отчетник отпада. Изразходваната вода включва потреблението, което реализираме, използвайки чешмите у дома, бойлер, тоалетно казанче и други. За потребителите е важно да знаят, че за изправността на водомерите следят от Института по метрология, които правят метрологични проверка при поискване от страна на ползвателите – според Наредбата, диагностиката и/или смяната на водомерните възли би могла да бъде извършена след ремонт, регулярно, при нарушения, свързани с пломбата, както и при молба на оператора. Изправността на водомерните възли гарантира получаването на акуратни сметки за вода всеки месец. В случай, че уредът е използван 10 години, той трябва да бъде проверен за неизправности, като услугата се извършва от оправомощените за целта лица и съгласно Закона, както и за сметка на потребителя. Възможно е да се наложи и смяната им. Наредбата за използване на устройствата за отчитане на вода гласи, че всеки потребител е длъжен да осигурява на упълномощените лица достъп до апаратите. Освен това е нужно уредите да се използват само със знак за одобрен тип, да са технически изправни и да се пази целостта на пломбите. Когато са налице предписания от страна на оператора, свързани с реконструкцията или монтаж на нов водомерен възел, същите е важно да бъдат изпълнени в срок. Към днешна дата, ВиК уредите на стотици абонати са с изтичащ срок на ползване. Когато настъпи времето за смяната на уреда с нов (около 10 години), същият трябва да бъде подменен в срок от 90 (за студените) и в срок от 30 дни (за топлите) според Наредбата. Когато му е извършена само метрологична проверка, върху оловната пломба се отбелязва датата, на която се е случило това.
Европейската комисия прие стратегия за Съюза на спестяванията и инвестициите — инициатива за подобряване на начина, по който европейската финансовата система насочва спестяванията към продуктивни инвестиции. Тя има за цел да предложи на гражданите на ЕС по-широк достъп до капиталовите пазари и по-добри възможности за финансиране за бизнеса. Това може да насърчи благосъстоянието на гражданите, като същевременно стимулира икономическия растеж и конкурентоспособността на ЕС. Изграждането на Съюз на спестяванията и инвестициите е споделена отговорност на институциите на ЕС, държавите членки и всички заинтересовани страни, което изисква съгласувани усилия и сътрудничество в четири направления: Граждани и спестявания: Вложителите на дребно вече играят централна роля за финансирането на икономиката на ЕС чрез банкови депозити, но те следва да имат възможност, ако желаят, да държат повече от спестяванията си в инструменти на капиталовия пазар с високи доходи, включително с оглед на пенсионирането. Инвестиции и финансиране: За да стимулира инвестициите и по-специално тези в секторите от критично значение, Комисията ще въведе инициативи, насочени към подобряване на наличността на капитал и достъпа за всички предприятия, включително малките и средните. Интеграция и мащаб: Намаляването на неефективността, произтичаща от разпокъсаността, ще изисква усилия за премахване на всички регулаторни или надзорни пречки пред трансграничните операции, управлението на активи и разпределението на фондове. Това ще даде възможност на предприятията да се разрастват ефективно. Ефикасен надзор на единния пазар: Комисията ще предложи мерки, за да гарантира, че всички участници на финансовите пазари получават сходно третиране, независимо от местоположението им в ЕС. Това ще доведе до преразпределяне на надзорните правомощия на национално и европейско равнище.
КЗП идентифицира нови нелоялни търговски практики, свързани с предоставянето на потребителски кредити от небанкови финансови институции. След извършена проверка на сайт е установено, че дружество представя кредитните си продукти по начин, който прикрива основни елементи от „цената“ на кредита – липсват данни за годишния процент на разходите , лихвени проценти, погасителни планове и такси. Търговската практика се изразява в използване на подвеждаща информация и маркетингови послания с акцент върху лекота, бързина и предимства на услугата, без реално да се предоставя необходимата преддоговорна информация съгласно изискванията на закона. В други случаи, след подадени жалби , КЗП установи агресивни търговски практики. Служители на дружества са упражнявали системен вербален натиск чрез съобщения със заплашително съдържание, включително с изявления за бъдещи посещения на адрес, запори върху доходи от майчинство и други действия, с цел принуда за погасяване на задължения или сключване на нов договор за кредит (рефинансиране). КЗП счита, че подобно поведение нарушава добросъвестността и професионалната компетентност, която се очаква от търговците в отношенията им с потребителите. Проектът за нов Закон за потребителския кредит , предложен от министъра на икономиката и индустрията, чрез който ще се въведат разпоредбите на Директива (ЕС) 2023/2225 относно договорите за потребителски кредит, цели засилване на потребителската защита чрез по-строги изисквания за яснота и сравнимост на кредитните оферти, ограничаване на агресивните рекламни и други практики по събиране на дългове, както и по-добро регулиране на цифровите платформи, чрез които се предлагат кредити. Предвижда се задължение за кредиторите да правят задълбочена оценка на кредитоспособността на потребителите. Новият законопроект предвижда и значително по-високи изисквания към прозрачността и достъпността на информацията още преди сключването на договор, включително чрез задължително използване на стандартния европейски формуляр, както и защита на уязвими групи потребители. С тези мерки се цели премахване на установените нелоялни практики и постигане на по-справедлив и прозрачен кредитен пазар в България