Кампания
Седмичен бюлетин брой 13 (539)

Правата на пътниците са застрашени!
Преразглеждането на Европейския Регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт предлага да реши проблемите с прилагането му по почина на другаря Сталин – ако няма права, няма и проблеми.
Ще се изненада ли някой, че авиокомпаниите не харесват съществуващите права на пътниците от 2004г. Ако полетът закъснее, авиокомпанията трябва да изплати обезщетение между 250 и 600 евро. Ако полетът бъде отменен, авиокомпанията следва да премаршрутира с минимално закъснение. В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.
Но докога?
Процесът на преразглеждане на Регламентът от 2004г. за правата на пътниците със самолет продължава вече над 10 години. Европейската комисия започна това преразглеждане през 2013 г., но се забави заради Брекзит, COVID-19 и т.н. Междувременно пътниците се сблъскват с множество проблеми (виж карето по-долу) при упражняването на своите права, а на пазара се появиха нови нерегулирани участници, например уебсайтове посредници при закупуване на самолетни билети онлайн.
Резултатът от този дълъг процес обаче ще се окаже реформа, която поставя авиокомпаниите на първо място, а пътниците - на последно.
Авиокомпаниите отчитат рекордни печалби, но правителствата на държавите членки на ЕС парадоксално обмислят отслабване на пътническите права, вместо да ги укрепят.
Какво предвижда проекта?
Съгласно действащите правила пътниците имат право на фиксирано обезщетение в зависимост от разстоянието, ако полетът им закъснее с повече от 3 часа. Според предложените промени този праг се вдига на 5 часа. Проучвания на LENNOC (Европейска компания за наблюдение на полети) показват, че 85 % от пътниците, получили обезщетение, са претендирали такова за закъснение от 3-4 часа.
Дори и сега само един на трима пътници, които имат право на обезщетение, действително го получава. Процесът умишлено е усложнен и утежнен от авиокомпаниите, а голяма част от потребителите дори не знаят за тази възможност. Появиха се редица агенции, които прибират средно 30% комисиона от обезщетенията на потребителите, за да предяват от тяхно име искането, както и до загуба на публични средства, тъй като съдилищата разглеждат хиляди дела на разочаровани пътници. И така всички губят. Вместо да поправят този хаос, представителите на държавите-членки обмислят ограничаване правото на обезщетение.
Ами при отмяна? В такава ситуация за пътниците е важно да бъдат пренасочени възможно най-бързо. Според проекта засегнатият ще трябва да изчака 8 часа за премаршрутиране от авиокомпанията анулирала полета или да го направи сам и за собствена сметка. Пътниците плащат средно по 1516 лева (770 евро), за да резервират нови полети или настаняване в последния момент, когато превозвачите не изпълняват задълженията си за премаршрутиране или грижа и помощ. Кой от нас ще се съгласи, че пътниците не трябва да бъдат пренасочвани възможно най-бързо, в т.ч. и чрез полети на конкуренти.
Скрити такси, съмнителни практики и липса на отчетност
Авиокомпаниите продължават да налагат съмнителни такси въпреки съдебните решения на ЕС, които обявяват подобни практики за незаконни. Съдът на Европейския съюз (СЕС) поясни, че ръчният багаж не трябва да се таксува допълнително, но авиокомпаниите продължават да искат пари за това. Пример: Наскоро Ryanair задължи пътник да плати 60 евро, защото е носил бутилка за вода за многократна употреба, която е направила чантата му по-обемна. Испанските власти санкционираха пет авиокомпании за нелоялни практики, което доказва, че спешно са необходими по-ясни правила и по-ефективно правоприлагане. Потребителите трябва да се допускат на борда с чанта и малък куфар без допълнително заплащане.
Права без прилагане са безполезни
Авиокомпаниите редовно пренебрегват съществуващите правила. Това показва пропуски в правоприлагането, а в текущите преговори не се предоставят нови правомощия за разследване и сътрудничество между националните регулатори, не се предвиждат по-строги санкции или възпиращи мерки.
Сега всичко е в ръцете на националните правителства – в случая на България – в Министерството на транспорта, както и на нашите представители в Европейския парламент и най-вече на докладчика по проекта за регламент - българският евродепутат Андрей Новаков.
Факти в подкрепа
- За фискалната 2024 година печалбата на Раянеър възлизат на приблизително 1.9 милиарда евро, а на Луфтханза - 1.38 милиарда евро.
- Според проучване на Европейската комисия само 38% от пътниците, покриващи условията за компенсация, успяват да упражнят правата си. Данните относно пътнически искове разкриват, че дори още по-малко пътници, които отговарят на условията, в крайна сметка получават дължимото (22%).
- Нараства броя на агенциите, които предявяват претенции за компенсация от името на пътниците, и това е ясен знак за системни проблеми в правоприлагането. Очаква се до 2028 г. 25% от пътниците с право на обезщетение да разчитат на техните услуги.
- Проучване на Европейската комисията за 2020 г. показва, че 10-25 % от отменените полети се дължат на недостатъчен екипаж или на проблеми, свързани с персонала. Според същото проучване 30-50 % от отменените полети са в следствие от технически проблеми.
- Според проучване на Комисията за 2020 г. от 2011 до 2019 г. са регистрирани 87 фалита на авиокомпании, които са засегнали 5,6 милиона потребители. Пътниците са понесли загуби в среден размер от 850 лева (431 евро), 87 % от които не могат да бъдат възстановени, тъй като няма въведен механизъм за защита.
- Холандската потребителска организация Consumentenbond проведе през 2024 г. проучване сред своите последователи относно очакванията на пътниците по отношение на ръчния багаж: Резултатите са, че 78% от тях искат ясни правила за ръчния багаж. 86 % от хората, пътували със самолет през последните 3 години, смятат, че: малък куфар и чанта трябва да са абсолютният минимум, който да бъде включен в цената на всеки билет.
|
От какво се нуждаят потребителите?
1. Да се прилагат ефективно разпоредбите на Регламент (ЕО) № 261/2004.
2. Да останат непроменени настоящите критерии за допустимост и размер на компенсациите в случай на отмяна и закъснение на полети.
3. Да се въведе неизчерпателен списък на извънредните обстоятелства (резултат от непреодолима сила), който да бъде съобразен със съдебната практика на Съда на Европейския съюз.
4. Премаршрутирането следва да става при първа възможност и при необходимост чрез конкуренти! Въвеждането на срок за изчакване на премаршрутиране от 8 или 12 часа ощетява потребителите.
5. Приложното поле на Регламента за правата на пътниците във въздушния транспорт следва да се разшири и да обхване всички пътувания до и от ЕС.
6. Не следва да се допуска прилагането на клаузи за „неявяване“ на пътник за полет!
7. В настоящия регламент следва да се установят единни правила за ръчния багаж, които да потвърждават, че в цената на билета следва да бъдат включени една малка вещ и един ръчен багаж. Подчертаваме, че този принцип вече е установен в съдебната практика на Съда на Европейския съюз.
|
С вашите въпроси за еврото: Какво ще се случи с моите спестявания?
С наближаването на времето за получаване на конвергентния доклад за приемането на България в еврозоната не намалява, дори се и увеличава, кампанията срещу този най-важен факт за нашата страна след приемането ни в ЕС. Прави впечатление, че медиите не публикуват охотно информации за предимствата от него и полезни съвети към потребителите какво да знаят, как да се подготвят и как да реагират след евентуалната дата 1 януари 2026 г. А предварителната подготовка е гаранция за правилното им поведение след това на пазара.
Преди повече от година асоциация Активни потребители въведе на сайта си рубриката „Евро“, в която се публикуват най-важните и проверени факти за кандидатстването, приемането и поведението ни след него. Рубриката ни продължава да се „пълни“ и ние ще продължим да ви предоставяме надеждна и достоверна информация за тези важни процеси. Ще я намирате редовно на https://aktivnipotrebiteli.bg.
Както ви информирахме, БНБ и Министерството на финансите активираха информационен сайт с десетки въпроси на потребители и отговорите им от финансови експерти. Всеки потребител може да ги следи на https://evroto.bg/#.
Миналата седмица в нашия бюлетин отговорихме на въпроси на много потребители с банкови кредити, които се вълнуват какво ще се случи с тях след въвеждане на еврото у нас. Днес продължаваме с въпросите за спестяванията на гражданите и домакинствата.
Какво ще стане със спестяванията ми в банката, които са в левове?
От датата на членство на България в еврозоната всички сметки – разплащателни, депозитни, спестовни и други сметки в местни банки, ще бъдат еднократно, автоматично и безплатно превалутирани в евро. За тези сметки няма да действа преходен период. Това означава, че още от първия ден на приемане на еврото титулярите на сметки ще могат да теглят от левовите си сметки само евро, независимо дали тегленето ще става чрез АТМ/ПОС устройство или в офиса на банка, платежна институция или дружество за електронни пари.
Това е един бърз и изключително удобен начин за смяна на левовете с евро без специален ангажимент за самия титуляр на сметката. От първия ден на въвеждането на еврото безкасовите плащания ще се извършват единствено в евро.
Как ще се превалутират депозитите от левове в евро?
Превалутирането на левове в евро по сметки при банки и други доставчици на платежни услуги ще се извърши на датата на въвеждане на еврото. Всички средства в левове по текущи, спестовни, попечителски и други сметки в местни банки и други доставчици на платежни услуги ще бъдат превалутирани в евро еднократно и безплатно в деня на въвеждането на еврото.
Ще се отрази ли превалутирането на лихвения процент на депозитите?
Ако договореният лихвен процент по депозита е фиксиран, банката следва да продължи да прилага фиксиран лихвен процент и след въвеждането на еврото. Механизмът за прехвърляне от фиксиран лихвен процент в левове към фиксиран лихвен процент в евро не следва да води до по-неблагоприятни условия или резултати за страните по трансакцията – както за клиента, така и за банката. В тази връзка преминаването от фиксиран лихвен процент в левове към фиксиран лихвен процент в евро следва да бъде определен по методика на банката, гарантираща, че резултатното лихвено плащане в евро е еквивалентно на това в левове към датата на извършване на превалутирането.
Ако депозитът е договорен с променлив лихвен процент, този параметър ще бъде модифициран по начин, регламентиран в разпоредбите на Закона за въвеждане на еврото. Преминаването от променлив лихвен процент в левове към променлив лихвен процент в евро следва да бъде определен по методика на банката, гарантираща, че резултатното лихвено плащане в евро е еквивалентно на това в левове към датата на извършване на конверсията. За разлика от парите в брой, чието преобразуване е сравнително трудоемка и логистично по-трудна задача, парите, държани в банкови сметки и по платежни сметки при други доставчици на платежни услуги, ще се преобразуват в евро веднага, без да е необходим преходен период. В месеците преди въвеждането на еврото гражданите ще бъдат поканени да депозират възможно най-много левови банкноти и монети в банкови сметки. Като се има предвид, че всички средства в левове по сметките ще бъдат превалутирани в евро в деня на въвеждането на еврото, считано от този ден, трансакциите за безкасово плащане ще се извършват изключително в евро.
Ако имам спестени над 10 000 лв. и те не са в банка, как мога да ги обменя в евро след въвеждането му?
В месеците преди въвеждането на еврото гражданите ще бъдат насърчавани да депозират възможно най-много левови банкноти и монети в банкови сметки. Като се има предвид, че всички средства в левове по сметките ще бъдат превалутирани безплатно в евро на датата на въвеждане на еврото, считано от този ден, трансакциите за безкасово плащане ще се извършват само в евро.
От датата на въвеждане на еврото Българската народна банка ще обменя безплатно, в неограничено количество и без ограничение във времето банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс 1,95583 лв. зa 1 eвpo. През първите шест месеца от датата на въвеждане на еврото в България банките и „Български пощи“ ЕАД ще обменят безплатно на каса банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс.
През следващите шест месеца банките ще продължат да обменят банкноти и монети от левове в евро, но ще имат право да налагат такса за тази услуга. След изтичането на първите 12 месеца от въвеждане на еврото банките и „Български пощи“ ЕАД могат да преустановят услугата за обмяна на банкноти и монети от левове в евро в брой.
Как ще се извършва превалутиране на ценни книжа и други финансови инструменти?
От датата на въвеждане на еврото всички държавни ценни книжа, оригинално деноминирани в левове, автоматично се конвертират в евро. Въпреки преобладаващите обеми на държавния дълг в балансите на банките и финансовите институции, съществуват и други форми на дългови инвестиции, деноминирани в левове – най-вече инвестиции в първостепенни и подчинени дългове (облигации), издадени от финансови и нефинансови компании на българския пазар, както и инвестиции в акции на български компании, регистрирани в Централния депозитар. Стойността на инвестициите в такива ценни книжа следва също да бъде конвертирана в евро, включително натрупаните до момента резерви от преоценка на справедливата стойност и от амортизация на дълговите инструменти. Промяната на номиналната стойност на дълговите ценни книжа и акциите в централния регистър на ценните книжа се извършва от Централния депозитар.
Ако договореният лихвен процент по ценните книжа или други финансови инструменти е фиксиран, емитентът следва да продължи да прилага фиксиран лихвен процент и след въвеждането на еврото.
Механизмът за прехвърляне от фиксиран лихвен процент в левове към фиксиран лихвен процент в евро не следва да води до по-неблагоприятни условия или резултати за страните по трансакцията. В тази връзка преминаването от фиксиран лихвен процент в левове към фиксиран лихвен процент в евро следва да бъде определен по методика на емитента на инструмента, гарантираща, че резултатното лихвено плащане в евро е еквивалентно на това в левове към датата на извършване на конверсията.
Ако ценните книжа или други финансови инструменти са договорени с променлив лихвен процент, този параметър ще бъде модифициран по начин, регламентиран от разпоредбите на еврозакона. Преминаването от променлив лихвен процент в левове към променлив лихвен процент в евро следва да бъде определен по методика на емитента, гарантираща, че резултатното лихвено плащане в евро е еквивалентно на лихвеното плащане в левове към датата на извършване на конверсията.
Проверено за вас: „Нежни“ убийци
В центровете на градовете у нас вече има красиви и подредени добре магазини за цветя. Но наред с тях ги предлагат десетки нерегламентирани сергии, маси, кашони и кофи. Дали са разрешени, с „тапия“ от общината, регистрирани в НАП и т.н., това е друг въпрос. Сега ни занимава тежък проблем, установен и проверяван в продължение на години от френски потребителски организации – безопасността на тези нежни иначе стоки.
Тревожното начало
През март 2022 г. 11-годишната Еми почива от левкемия. На следващата година Фондът за обезщетение на жертвите на пестициди във Франция признава връзката между болестта на това дете и професионалното излагане на майка й на тези токсини по време на бременността й, когато тя е работила като представител на цветя за търговец на едро. Тази трагедия, разкрита първоначално от разследване на журналисти от Le Monde и France Info, предизвиква множество реакции. И има защо.
Въпреки, че вече е широко известно, че пръскането на продукти за растителна защита причинява рак, болест на Паркинсон и респираторни заболявания при фермерите (и много вероятно също така в техните семейства и съседи), възможността части от тях, останали само по цветята, да причинят сериозни заболявания, досега е до голяма степен пренебрегвана. И ако е така, как могат да бъдат ограничени рисковете? За да отговорят на тези въпроси, разследващите изпращат в лабораторията 15 букета цветя от различни видове и произход, закупени от няколко вида магазини. Резултатите са зашеметяващи: във всеки букет са идентифицирани от 7 до 46 различни остатъци от пестициди, сред които средно 12 вероятно или със сигурност представляват опасност за здравето. И докато концентрациите изглеждат малко по-ниски средно при герберите, отколкото при розите и хризантемите, остава фактът, че нито един от трите вида не е пощаден. Нито дори френският букет, който показва общо 14 остатъка от пестициди, 7 от които представляват доказана или предполагаема опасност за здравето (ендокринен разрушител, канцероген или дори вредни за плодовитостта или плода). Във всеки случай това замърсяване остава много по-високо от това на храните: при разследването е направен анализ на 18 вида плодове и зеленчуци, при който е установено средно по-малко от 2 остатъка от пестициди на проба. Това е десет пъти по-малко, отколкото при цветята. Значи те съдържат десет пъти повече пестициди, отколкото в храната. Петнадесет години след трагедията с Еми, има ли все още причина да се тревожим за цветарите и техните неродени деца, или дори за техните клиенти? Питат журналистите.
А потребителите? Трябва ли и те да се притесняват?
„От научна гледна точка не можем напълно да изключим риска за потребителите, особено хората, които купуват букети всяка седмица, за да украсят домовете си“ – коментират експерти по време на разследването. Нидерландската асоциация за борба с пестицидите PAN-NL, която е особено ангажирана с въпроса за цветарството поради значението на тази дейност в страната, води кампания за установяване на "законови стандарти за остатъците от пестициди в цветята и отрязаните растения". С други думи, определяне на количествени ограничения за всяко вещество, което може да се намери върху цветята, по същия начин, както се прави за храната. Тя налага „нулева толерантност към остатъците от пестициди, забранени в ЕС“. Надеждите за бърза промяна обаче изглеждат слаби. „Забраните за пестициди, които са в сила във Франция, трябва да се прилагат и в страните, от които се внасят цветя, заявява Хелен Таке, съосновател на Collectif de la fleur française. Има много инерция по тази тема“.
Потребителите все още могат да предприемат действия на свое ниво. Преди всичко, като предпочитат органичните цветя. Това сертифициране поддържа същите изисквания за декоративните растения, както и за храните, независимо дали продуктите са отгледани в Европа или внесени от други страни. А именно, сред много други ограничения, забраната на всички химически пестициди. Метод на култивиране, който до голяма степен е показал своя интерес, но който за съжаление остава много маргинален в цветарството. Освен това, някои особено крехки цветя, като герберите или много видове луковици (лалета, зюмбюли, далии и т.н.) не се предлагат със сертификат или много рядко. Все пак ще трябва да се доверите на вашия доставчик на цветя, тъй като показването на произхода не е задължително за цветята. Пазете се от маркетингови имена, съветват френските експерти: само защото даден уебсайт се казва Francefleur, например, не означава, че неговите рози не идват от Кения... Всъщност 80% от рязаните цветя, продавани във Франция, се внасят от страни извън ЕС (Колумбия, Еквадор, Кения и др.). В тези държави има проблем: много опасни пестициди, забранени в Европа, все още се използват там. Така в две трети от анализираните букети (три от рози, пет от хризантеми и два от гербери) са открити 33 различни остатъци от пестициди, забранени поради неприемливи рискове за здравето или околната среда. Изборът на сортове, които предварително са по-малко взискателни към пестициди, също изглежда интересен вариант за защита на потребителите. И накрая, като предпочитате сезонните цветя, вие също намалявате техния въглероден отпечатък, който иначе може да бъде много значителен.
Незададените въпроси
- Какви цветя се продават у нас – български или вносни? И ако са внос, откъде? От ЕС или извън него?
- Защо те са изключение от правилата за етикетиране на стоките – с произход, производител, вносител, съдържание, рискове, цена и т.н.?
- Произвеждат ли се у нас органични цветя и къде да ги открием?
- Кой и как контролира този пазар в България? Какви са резултатите и изводите от проверките?
Очакваме отговорите им от компетентните органи.
„Активни потребители“ и в медиите
Богомил Николов: Безпочвен мит е, че Еврозоната ще удвои цените
Притеснително проучване: Тези неща в дома са високорискови за децата
Новите държавни промени за храните: Дузина регулации, тонове рискове
Производители казаха какво оскъпява българското сирене
Пазарът в цифри
- Най-новото проучване на Евробарометър сочи, че 74% от гражданите на ЕС смятат, че тяхната страна има полза от членството в ЕС.
- 62% биха искали Европейският парламент да играе по-важна роля.
- 66% от гражданите искат ЕС да играе по-голяма роля в защитата от глобални кризи и рискове за сигурността.
- Отбраната и сигурността (36%), както и конкурентоспособността (32%) се считат за основни приоритети на политиката.
- Девет от всеки десет (89%) граждани заявяват, че държавите членки трябва да действат по-обединено, за да се справят с настоящите глобални предизвикателства.
- На национално равнище резултатите за по-силна роля на ЕС варират от 87% в Швеция до 47% в Румъния и 44 % в Полша, като българските резултати са близо до средното ниво – 62%, заедно с тези на Хърватия (63%), Италия (63%), Унгария (63), Словакия (63%) и Франция (61%).
- За анкетираните българи от първостепенно значение са мирът (50%), свободата на движение (34%), върховенството на правото (24%) и демокрацията (23%).
Календар на потребителя
На 10 април Семинари.бг ще проведе обучение по: Работа с WordPress, WooCommerce и подходяща тема и плъгин за ИИ генериране на дизайн на сайт, Ключови фактори за разработването на успешен онлайн магазин и необходими елементи, Какво е Уеб сайт и къде се съхранява? Какво е хостинг и домейн? Какво е CMS?
На 11 април Diteramb Consult организира обучение на тема: Продажби и преговори с ключови клиенти, дистрибутори и търговски вериги.
|
|
|
На 29 и 30 април в Арена София ще се проведе Balkan eCommerce Summit 2025. Това е възможност за всеки бизнес в сферата на електронната търговия да получи най-актуалните знания, да създаде значими контакти и да издигне дейността си на следващо ниво. Събитието обещава да бъде най-голямото и влиятелно в областта на е-търговията на Балканите, като ще привлече над 4000 участници, световно признати лектори и над 200 изложители. Лидери в индустрията ще споделят стратегиите си за растеж и адаптация в електронната търговия. Лекциите ще предложат практични съвети и визионерски идеи за всеки бизнес. Успешни лектори ще разкажат за предизвикателствата и възможностите в бизнеса и ще предложат насоки за устойчив растеж.
Икономическият и социален съвет /ИСС/ прие Резолюция относно необходимостта от механизъм за преодоляване на дисбаланса на европейския пазар на електроенергия и постоянните свръхвисоки цени в Югоизточна Европа. Тя е в подкрепа на индустрията и домакинствата в България, анализирайки процесите на либерализация, системна и пазарна интеграция, в които страната ни участва. Една от целите на изграждането на единен пазар на електроенергия в Европа е ограничаването на ценовите различия. Въпреки усилията за постигане на тази цел, все още виждаме значителни разлики в цените на регионално ниво, се посочва в акта на консултативния орган. Сред мерките, които ИСС предлага, са българското правителство да въведе постоянно действащ механизъм за компенсация от свръхвисоки цени и да преоцени плановете за либерализация на пазара на електрическа енергия за домакинствата, както и да бъдат въведени национални мерки за пазар с дългосрочни продукти, в който ефективно да участват местните производители и местните потребители на електрическа енергия. Високият дял на енергийно уязвими домакинства у нас добавя допълнителна тежест върху възможностите на националната икономика да ги компенсира в условията на продължаващи периоди със свръхвисоки цени на електрическата енергия. През 2023 г. средният дял на домакинствата в невъзможност да поддържат нормална температура в дома в Европа е 10.6%, докато в България същата година този дял е 20.7%. У нас домакинствата имат значително по-ниско крайно енергийно потребление на човек. Въпреки това делът на разходите за жилище, енергия и горива от разполагаемия доход продължава да е висок - приблизително 15%, докато в ЕС е под 10% по данни от 2022 г. Това са коренните причини, поради които България не може да приложи в пълен размер реформите на пазара на електрическа енергия чрез извеждане на домакинствата на свободен пазар, като ценовите дисбаланси на пазарите на едро допълнително затрудняват този процес.
Помощ за застраховане. МЗХ стартира прием на заявления за подпомагане по „Инструменти за управление на риска – финансов принос за премиите по застрахователните схеми“. Тя се прилага за първи път в рамките на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г. Схемата е позната на земеделските стопани, които до момента са се възползвали от нея под формата на държавна помощ. Бюджетът на приема е в размер на 10 млн. евро, а заявяването ще се осъществява чрез посочване на намерение за участие по интервенцията в общото заявление за подпомагане по реда на Наредба № 4 от 2023 г. за условията и реда за подаване на заявления за подпомагане по интервенции за подпомагане на площ и за животни. От кандидатите се очаква изрично да отбележат в таблицата на използваните парцели намерение за застраховане срещу всеки парцел, който ще бъде заявен.
Европейската комисия ще отпусне 1,3 милиарда евро за внедряване на критични технологии от стратегическо значение за технологичния суверенитет на Европа чрез инициативата „Цифрова Европа“ (DIGITAL) за периода 2025—2027 г. Тя включва: внедряване на изкуствения интелект (ИИ) и неговото използване от предприятията и публичната администрация, изчисленията в облак и данните, киберустойчивостта и цифровите умения в сектори като здравеопазването; подкрепа за европейските цифрови иновационни центрове; инициативата „Дестинация Земя“ за управление на рискове, свързани с климата и природните бедствия; повишаване на киберустойчивостта; по-висок капацитет на образователните институции за създаване и привличане на таланти; улесняване на структурата на портфейлa за цифрова самоличност, както и стимулиране на цифровата трансформация на обществените услуги.
https://businessnovinite.bg/bg-biznes/pritesnitelno-prouchvane-tezi.html