Статия
Син пакт на ЕС за водата
В миналия ни брой ви запознахме с информация за тежките поражения, които ни нанесоха летните жеги - изпитание за хората и комфорта им, незапомнени суши, довели до воден режим в стотици населени места в страната, до спад на земеделското производство и изгорели хиляди декари гори. И зададохме въпроса: само климатът ли ни е виновен? Проучване на Националния статистически институт показва, че за година загубите на ВиК-сектора са 853 млн. куб. метра! По данни на потребители в градските водопроводни мрежи се губят по 58 – 60% от водата! Данните на НСИ за 2022 г. сочат, че с воден режим най-засегнати са областите Ловеч (24.9%), Търговище (19.0%), Благоевград (14.8%) и Перник (12.9%).
Как да я спасим?
Европейският икономически и социален комитет (ЕИСК) отправя призив за специален „син пакт на ЕС“ под формата на ново становище относно устойчивостта на водите и промишленото развитие. Силната обществена подкрепа за засилени мерки в областта на водите придава тежест на призива на ЕИСК за действие. Според проучване на Евробарометър 78% от европейците смятат, че ЕС трябва да предприеме по-решителни действия по отношение на водните проблеми. Проучването също така разкрива значително безпокойство от замърсяването на водата, свръхконсумацията и опасните химикали. Значително мнозинство от европейците изразяват загриженост относно въздействието на свързаните с водата въпроси върху здравето и околната среда и считат, че заинтересованите страни на национално ниво не правят достатъчно, за да използват водата ефективно.
ЕИСК се застъпва за Син пакт на ЕС вече повече от година, като подчертава необходимостта от самостоятелна стратегия, насочена към водата — важен, но все по-ограничен ресурс. Зеленият пакт не е достатъчен и е нужна стратегия в прехода към интелигентно отношение на обществото към водата.
Приоритет
Стратегията за устойчивост на водните ресурси, обявена от Европейската комисия в новите политически насоки за периода 2024—2029 г., показва, че призивът за синя сделка на ЕС се чува и набира скорост. В същото време двадесет и една държави членки на ЕС наскоро призоваха ЕК да „гарантира, че водата ще бъде основен приоритет в европейския дневен ред през следващите години“. Ново проучване на Европейското патентно ведомство (ЕПВ) разкрива, че Европа е водеща в световен мащаб в разработването на водни технологии. Проучването показва, че 40% от изобретенията в технологиите, свързани с водата, идват от европейски учени, като Германия, Франция и Обединеното кралство са в челните редици на тази иновация.
В новото становище на ЕИСК се очертава всеобхватна стратегия, която включва както технологичните иновации, така и развитието на работната сила. В него се подчертава значението на технологиите за ефективно използване на водата и на политиките за устойчиво управление на водите, включително намаляване, повторно използване и рециклиране на водата в рамките на промишлените процеси. Технологията сама по себе си няма да реши проблема. ЕИСК подчертава необходимостта от „водна култура“ и от работна сила, подготвена да управлява ефективно водните ресурси. В Синия пакт на ЕС се призовава за „пътна карта за човешкото измерение“, за да се развият необходимите умения. Като инвестира във водна инфраструктура, управление на данни и умения на работната сила, Европа може да гарантира запазването на конкурентоспособността на промишлеността си, като същевременно защитава този жизненоважен ресурс.
Къде сме ние?
Фактите безмилостно говорят, че ние се отнасяме лекомислено към този скъп и ставащ все по-ценен ресурс. Достатъчно е да погледнем цифрите на разпиляната вода, на лошите практики за нейното НЕрационално използване. А всичко това опира и до потребителите, до техните нагласи и навици за използване на това богатство, „дадено ни от Бога“. Опазването му изисква определена култура от всички нас, която трябва да придобием.
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous