Статия
Публични регистри
Кои публични регистри са от най-голямо значение за потребителя и каква информация може да се научи от тях.
В България са създадени редица публични регистри, чиято основна цел е определени данни да бъдат публични и достъпни за всеки заинтересован. Голяма част от тях обаче не са познати за потребителите и почти не се използват, а в тях могат да се правят редица справки, които да са ви много полезни – доколко даден търговец на стоки е надежден, закупеният от вас имот има ли вписани ипотеки, дали определена туристическа фирма е лицензирана и т.н. В тази статия ще ви запознаем с най-полезните от тези регистри.
1. Търговски регистър
Най-популярен и най-използван е Търговският регистър. Той няма конкретно потребителска насоченост, но въпреки това в него можете да намерите подробна информация за дадена фирма, от която например закупувате стока по интернет. В най-лошия случай може да се окаже, че такава фирма не съществува – което автоматично навежда на мисълта, че най-вероятно става дума за някаква измама. Освен това в Търговския регистър са отбелязани адресите, основната дейност, собствеността и т.н. на всички фирми – тази информация може да ви бъде полезна упражняване на правото на рекламация, например.
http://www.brra.bg
2. Имотен регистър
Имотният регистър е база данни на недвижимите имоти на територията на България и се състои от партидите на отделните имоти. В него можете да търсите информация за поземлени имоти, сгради и самостоятелни обекти в тях, данни за собствеността, собствениците и вещните права и ограничения върху тях. Ако преди създаването на регистъра справките са се осъществявали по името на собственика, което е създавало трудности да се установят данни за определен имот, то сега критерият е именно имотът. По този начин, ако закупувате имот, бързо можете да направите справка в имотния регистър например дали няма ипотеки или наложени възбрани върху него. Това създава гаранции, че няма да закупите имот с тежести.
http://www.icadastre.bg/
3. Регистър на обектите за бутилиране на натурални минерални, изворни и трапезни води
В България голяма част от домакинствата не пият вода от чешмата, а я купуват от магазините. На пазара има огромен брой марки минерални, изворни и трапезни води, бутилирани в различни обекти. Регистърът съдържа данни за индивидуалния регистрационен номер на всеки обект, датата на неговата регистрация, адреса и вида на обекта, вида на бутилираната вода, името на съответната фирма.
www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid=483&categoryid=4403
4. Национален туристически регистър
Настоящият регистър може да ви бъде полезен, ако планирате пътуване, защото всекидневно се появяват нови туристически фирми, хотели и заведения, които могат да се окажат собственост на нелоялни търговци и въобще да нямат право да осъществяват подобна дейност.
Можете да направите справка в две основни категории:
- Туроператори и туристически агенти
- Категоризирани средства за подслон, места за настаняване и заведения за хранене и развлечения
www.mi.government.bg/bg/themes-c307.html
5. Регистър на Националната здравноосигурителна каса
Регистърът на НЗОК включва няколко подрегистъра:
- Общопрактикуващи лекари
- Лекари специалисти
- Лекари по дентална медицина
- Болници
- Аптеки
- Лечебни заведения, извършващи лабораторни изследвания
Ако искате да проверите дали определена аптека има сключен договор със Здравната каса или в коя лаборатория можете да отидете, за да ви направят предписаните изследвания и те да бъдат заплатени от НЗОК и т.н., то в този регистър можете да направите справка. Той е безплатен и не изисква регистрация.
http://services.nhif.bg/NZOK_References/faces/lists/pharmacies.jsp?_afPfm=1dlag7rg2y
6. Регистър на брачните договори
Семейният кодекс от 2009 г. въведе три режима на имуществени отношения: режим на общност, според който придобитото по време на брака е общо; режим на разделност, при който всеки от съпрузите е притежател на това, което е купил и договорен режим, уреждащ имуществените отношения с договор. В регистъра се вписват сключените брачни договори и избраният от съпрузите режим на имуществени отношения.
http://www.mrra.bg/
7. Електронен регистър на Комисията за финансов надзор
Регистърът съдържа множество категории. Най-полезна за потребителя е възможността да прави справки относно застрахователи, застрахователни брокери, здравноосигурителни дружества и пенсионноосигурителни дружества. В случай, че се колебаете например към кой застрахователен брокер да се обърнете или имате примамливо предложение от определен брокер, първо проверете в регистъра неговата регистрация.
http://212.122.187.59/public/index.php?lang=bg
8. Регистър към Изпълнителна агенция по лекарствата
В този регистър можете да намерите пълна информация относно броя, адресите и собствеността на която и да е аптека в България. Също така в случай, че имате колебания относно това дали даден лекарствен продукт може да бъде открит в аптеките, в регистъра има пълен списък с всички лекарствени продукти, притежаващи разрешение за употреба в България.
http://www.bda.bg/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=6&Itemid=59&lang=bg
9. Регистър на опасните стоки
Сред най-важните цели на потребителската защита е да бъде предпазен потребителят от възможно увреждане на здравето и живота при употребата на придобитите стоки. Някои от стоките обаче имат определени фабрични дефекти и задължение на държавните органи е да следят такива стоки да не бъдат предлагани на пазара. Дефектът представлява недостатък, който не осигурява безопасността на стоката. Според вида на предлаганите стоки, органите, които следят за тяхното качество са различни – Комисия за защита на потребителите, Държавна агенция за метрологичен и технически надзор и Регионалните здравни инспекции. Регистрите може да откриете на следните адреси:
http://www.kzp.bg – в секция Опасни стоки
http://www.damtn.government.bg/ - в секция Спрени продукти
10. Регистър на Българска служба по акредитация
Ако имате съмнения относно качеството на ел. инсталацията в дома ви, можете да се обърнете към т.нар. Органи за контрол за електро безопасност, които са посочени в регистъра на службата. Например при лошо заземление на ел. таблото е възможно изгаряне на електрически уреди. В този смисъл контролът на заземлението е изключително важен не само за безопасност, но и за защита на електроуредите. Отговорността за провеждане на този контрол е изцяло на собственика на сградата. Ако ел. инсталацията ви е повредена и вследствие на това се повреди например телевизорът ви, няма да можете да получите обезщетение от електроразпределителното дружество.
11. Регистър на обектите за обществено хранене и търговия на дребно с храни
В много от супермаркетите се предлагат приготвени на място храни. За да извършват тази дейност обаче търговците се нуждаят от конкретно разрешително от Агенцията по храните. В настоящия регистър може да направите справка дали супермаркетът, от който купувате подобни храни има такова разрешително. Също така може да откриете пълни списъци, разделени по градове, на:
- ресторанти
- заведения за бързо обслужване
- сладкарници
- питейни заведения и т.н.
http://www.babh.government.bg/bg/Object/site_register/view/12/%D0%9D%D0%90%D0%A6%D0%98%D0%9E%D0%9D%D0%90%D0%9B%D0%95%D0%9D
12. Регистър на кредитните и финансовите институции
Преди да извършва дейност на територията на Република България, всяка местна банка трябва да получи лиценз от БНБ. Българската народна банка води регистър на банките в България.
http://www.bnb.bg/BankSupervision/BSCreditInstitution/BSCIRegistrers/index.htm
Отделно от банките, в закона са предвидени и т.нар. финансови институции, различни от банките, които не могат да извършват публично привличане на влогове и да предоставят за своя сметка и на собствен риск. Ако например получите предложение за бърз кредит, задължително първо направете справка дали съответната фирма присъства в регистъра на финансовите институции, който може да откриете на посочения адрес по-долу.
http://www.bnb.bg/BankSupervision/BSFinansInstitution/BSFIRegistrers/BSFIReg_Introduction/index.htm
13. Публичен регистър на фирмите, лицензирани за търговска дейност с отпадъци от черни и цветни метали
Сигурно ви се е случвало да се чудите какво да правите със стари метални конструкции при събаряне на стара сграда или при почистване на мазето на къщата ви. Предавайки ги на фирма, която изкупува метали, можете да получите срещу ненужни за вас материали определена сума. Министерството на икономиката, енергетиката и туризма поддържа регистър на всички фирми, лицензирани за търговска дейност с отпадъци от черни и цветни метали. Така лесно ще се ориентирате къде най-лесно можете да се оттървете от тях. Също така, ако имате подозрения, че даден търговец извършва такава дейност без да има съответното разрешително, в настоящия регистър бързо можете да разберете дали той е лицензиран.
http://www.mi.government.bg/bg/themes/publichen-registar-na-firmite-licenzirani-za-targovska-deinost-s-otpadaci-ot-cherni-i-cvetni-metali-604-395.html
14. Регистър на фирмите, получили удостоверения,съгласно Закона за виното и спиртните напитки
На българският пазар се предлагат редица марки спиртни напитки и вина, произведени от различни фирми. Ако имате съмнения, че даден продукт не е произведен от фирма, имаща право да произвежда такива напитки, проверете дали тя е получила удостоверение в посочения регистър.
http://www.mi.government.bg/bg/themes/registar-na-firmite-poluchili-udostovereniya-saglasno-zakona-za-vinoto-i-spirtnite-napitki-606-395.html
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 2 общо )
anonymous
Регистрите не са актуални!
Написан на: 19/07/2016 10:37 Докладвай този коментар
anonymous
Не виждате ли че статията е от 2013 година?
Написан на: 27/07/2016 17:37 Докладвай този коментар
anonymous