Статия
Внимавайте, когато купувате игри, книги, видеофилми и музика по интернет
Пазаруването онлайн е лесно и удобно. Има обаче специфични продукти, при покупката на които трябва да внимавате
Покупката на игри, книги, видеофилми и музика по интернет е изключително лесна и удобна. Има обаче определени неща, които е добре да знаете, преди да пристъпите към плащане на даден продукт, защото понякога можете да се сблъскате с нелоялни търговски практики, които да ви ощетят.
През лятото на 2012 г. Европейската комисия организира масова проверка на уеб сайтове, които продават цифрово съдържание. Целта беше да се открият евентуални нарушения на законодателството за защита на потребителите и да се гарантира неговото прилагане. Проверката, която се координира от Комисията се извърши едновременно с националните правоприлагащи органи на страните-членки на Общността.
В рамките на инициативата бяха проверени общо 333 уеб сайта, от които 159 продават игри по интернет. Значителен процент от тях - 76 % (или 254 сайта), подлежат на допълнително проучване поради съмнения относно спазването на законодателството на ЕС в областта на защитата на потребителите. Тук става дума за разпоредбите относно рекламата и основната информация за цената и характеристиките на цифровото съдържание, която позволява на потребителите да направят информиран избор при покупка.
От проверените общо 55 сайта, които продават игри за деца под 14 г., 71 % не спазват разпоредбите на ЕС. От направеното изследване става ясно, че сред десетте проверени български сайта няма нито един нарушител.
В хода на проверката ЕК констатира следните конкретни проблеми:
- Неясна информация. Информацията за основните характеристики на продуктите трябва да е винаги леснодостъпна, а не написана с „дребен шрифт“.
- Неравноправни клаузи. Договорните условия трябва да бъдат посочени ясно и да са справедливи.
- Право на отказ. Поради естеството на продуктите, потребителят губи правото си да се откаже от договора, след като изтеглянето от сайта е започнало със съгласието му (с други думи, изтегленият продукт не може да бъде върнат).
- Липсваща информация за името и адреса на търговеца. Търговците са длъжни да посочват на уеб сайта своето име и пощенски и електронен адрес, за да могат потребителите да се свържат с тях в случай на нужда.
Освен проверката, Европейската комисия възложи извършването на допълнително проучване, което показа следното:
- Липса на информация относно географските ограничения: възможно е потребителите да не могат да използват изтегленото цифрово съдържание в страна, различна от тази, в която живеят. В този случай търговците трябва да ги уведомят за проблема. Резултатите сочат, че 73 % от всички проверени уеб сайтове не предоставят информация по въпроса, а когато все пак тази информация е налична, тя често е част от общите условия, поради което е трудно да бъде намерена.
- Игрите, рекламирани като „безплатни“, често са свързани с плащане на по-късен етап: близо девет от всеки 10 уеб сайта не информират предварително ползвателите за допълнителните услуги или покупките срещу заплащане в хода на играта. Въпреки че тази информация често пъти е отбелязана в договорните условия, цените не са посочени ясно.
След съвместни действия на държавите от ЕС и Европейската комисия, 116 уеб сайта, продаващи цифрови игри, книги, видеоклипове и музика са приведени в съответствие с потребителското законодателство на Общността. От тях 49 уеб сайта подлежат на по-нататъшни мерки, в пет случая нарушенията са незначителни и държавите не са продължили разследването, а два от уеб сайтовете вече не съществуват. Като цяло, 80% от общо проверените 333 уебсайта вече спазват потребителското законодателство на Европейския Съюз, сочат резултатите от проверката.
Какво трябва да проверите, когато купувате продукти с цифрово съдържание онлайн?
- Уверете се, че търговецът е публикувал на уебсайта си име, пощенски и електронен адрес, за да можете да се свържете с него в случай на нужда.
- Внимавайте за крайната цена, включваща данъци и такси, които могат да останат „скрити” в процеса на покупката.
- Трябва да знаете, че при изтегляне на продукти от интернет, потребителят губи правото си да се откаже и да ги върне.
- Уверете се, че търговецът предоставя достатъчно информация за продукта като например размер, качество и дали за работата му е необходимо специално устройство или софтуер.
- Внимавайте при условия, в които търговецът не поема отговорност и не предоставя механизми за обезщетение в случай на дефект.
- Знайте, че всеки има право да предприеме съдебни действия и да потърси своите права в случай на проблем.
- Информирайте се дали можете да използвате цифровото съдържание в друга държава, различна от тази, в която пребивавате.
- Бъдете внимателни, когато вие или детето ви сваляте игри от интернет, които са рекламирани като безплатни. Те могат да изискват плащане на по-късен етап.
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous