Статия
Какво e RAPEX
RAPEX е европейска система за бързо предупреждение за опасни нехранителни продукти. Тя гарантира, че информацията за продукти, които са били идентифицирани от националните власти като опасни, бързо ще бъде разпространена между останалите държави-членки и Европейскaта комисия. Целта е прекратяване или ограничаване на снабдяването с тези продукти за да се защити здравето и безопасността на потребителите.
Кога се използва RAPEX?
Националните власти осведомяват Комисията чрез RAPEX за ограничаване на разпространението или премахване от пазара на потребителски стоки, които поставят здравето или безопасността на потребителите под риск. RAPEX обхваща както мерки предприети от националните власти, така такива инициирани доброволно от производителите или дистрибуторите. Най-честите мерки са забрана/спиране на продажбата, изземване на опасен продукт от пазара, предоставянето на информация на потребителите за рисковете свързани с използването на продукта, вземане обратно на опасни продукти от потребителите.
Как функционира RAPEX?
Системата разчита на близко сътрудничество между Европейската комисия от една страна и националните власти, производителите и дистрибуторите от друга. Националните власти трябва да вземат подходящи мерки, ако открията опасен потребителски продукт на пазара. Например, детски играчки съдържащи малки части, които може да бъдат погълнати от деца. Властите по принцип трябва да изискат изземване на продукта от пазара, защото съществува опасност децата да погълнат малките части и да се задушат.
Всяка държава има една RAPEX точка за контакти, която изпраща на Комисията информация за опасните продукти намерени на пазара. За България контактна точка е Комисията за защита на потребителите. Информацията се изпраща под формата на нотификация, която включва иноформация за продукта (име, марка, модел, описание, картинка), риска, мерки предприети за предотвратяване на риска и каналите за разпространение на продукта (призводител, износител, вносител, дистрибутор).
Така получената информация се разпространява от Комисията до националните RAPEX контактни точки във всички държави участващи в системата. Те от своя страна усведомяват националните власти, които проверяват дали продукта е на пазара и вземат необходимите мерки.
Производителите и дистрибуторите трябва да осъществяват тестове дали продуктите, които предлагат на пазара са опасни. Когато разберат, че един продукт е опасен, те трябва веднага да усведомят компетентните национални власти като точно идентифицират продукта, рисковете които създава и необходимата информация, за да се проследи. Тази информация след това се предава чрез RAPEX до Комисията и останалите държави, участващи в системата.
Ежеседмично Комисията публикува на уебсайта съобщенията изпратени от националните власти за опасните продукти. По този начин потребителите може да проверяват дали продуктите, които използват или възнамеряват да си купят са в системата RAPEX.
Съобщения съобразно държавата, която ги изпраща През 2006 год. всички държави членки, включително България и Румъния, са били активн при използването на RAPEX системата. Най-много изпратени съобщения има от Германия (144 съобщения, които са 16% от всички изпратени съобщения), Унгария (140 съобщения, 15%), Гърция (98 съощения, 11%), Великобритания (92 съобщения, 10%), Испания (79 съобщения, 9%). България е изпратила общо 13 съощения, което е 1% от свички изпратени съобщения до RAPEX.
Съобщения съобразно категорията продукти Най-много съобщения са били изпратени за 2006 год. за следните продукти: 1. детски играчки (общо 221 съобщения, които са 24% от всички съобщения изпратени до RAPEX); 2. електроуреди (общо 174 съощения, 19% от всички изпратени съобщения); 3. моторни превозни средства (126 съощения, 14% от всички изпратени съобщения); 4. осветителни уреди ( 98 съощения, 11% от всички изпратени съобщения); 5. козметика (48 съобщения, 5% от всички изпратени съобщения).
Съобщения съобразно риска Някой съобщения се оснасят за продукти, които създават повече от един риск. Поради тази причина общият брой на съобщените рискове е повече от общият брой на съобщенията. Основните категории рискове са следните: 1. нараняване (25% от всички съобщения); 2. електрически удар (24%); 3. опасност от изгаряне (18%); 4. задушаване (14%); 5. химически риск (9%). Основният риск при игра с опасни детски играчки е задушаване или задавяне поради наличието на малки части. При електроуредите основният риск е електрически удар, често придружен с риск от избухване на пожар. При моторните превозни средства, рискът от нараняване е най-честия.
Съобщения съобразно държавата на произход на стоката При почти половината от съобщенията (48%) изпращани до системата RAPEX, Китай е посочвана като държавата производител. Това основно се дължи на огромното количество стоки внасяни от Китай в ЕС. 17% от съобщенията са за продукти, чиито държава на произход е неизвестна. А 21% от съобщенията се отнасят за стоки произведени в рамките на ЕС.
Информация за опасни продукти:
http://kzp.bg/modules.php?name=OpStoki
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 1 общо )
tehox
интерестно
Последно редактиран на 26/03/2020 12:19.
Написан на: 26/03/2020 12:18 Докладвай този коментар
anonymous