Статия
Разумни в супермаркета
Как да намалим разходите за храна? ''Активни потребители'' ви дава 10 полезни съвета
1. Правете списък и внимавайте
с количеството.
Преди да отидете в супермаркета, направете подробен списък с нещата, от които се нуждаете, и го спазвайте стриктно. Проверете наличностите в хладилника, за да не закупувате неща, които вече имате и след това ще се наложи да изхвърлите. Взимането на твърде голямо количество храна, която лесно се разваля, също не е добра идея, защото съхранението й е трудно и може да изпуснете срока на годност.
В Интернет можете да намерите сайтове, които предлагат интересни рецепти и автоматично изваждат целия пазарски списък, необходим за ястието, което сте избрали. Този тип сайтове ви улесняват при избора на меню, съставянето на списък за покупки, както и помагат при преценката за количеството храна, което да закупите.
2. Консултирайте се с интернет.
Консултирайте се с уеб сайтовете за сравнение на цени. В тях можете да намерите информация за цените на стоки в различните супермаркети и да прецените откъде да пазарувате. Проверявайте редовно и сайтовете, в които са събрани всички актуални промоционални оферти на големите хранителни вериги. Каталозите на повечето супермаркети у нас могат да бъдат намерени в интернет, както и текущите им промоции. В някои сайтове можете да проверите различните оферти на супермаркетите само за продукти, които ви интересуват, и да си спестите преглеждането на цели брошури, което би довело до непредвидени покупки. Така ще имате пълна информация от къде е най-изгодно да напазарувате необходимото за следващата седмица и ще можете предварително да направите сметка на разходите.
3. Внимавайте със „специалните”
храни.
Биологичните и диетичните храни са със значително по-високи цени. Ако сте решили да пазарувате от този тип стоки, четете добре етикетите и проверете за наличието на специална маркировка, сертифицираща произхода на продукта. Ако такава маркировка липсва, то вероятно продуктът не отговаря на изискванията и единствената разлика с обикновените продукти е високата цена.
4. Не пропускайте марката на
хранителната верига.
Някои от големите хипермаркети предлагат продукти със собствена марка. Не се заблуждавайте, че ниската цена означава ниско качество. Голяма част от тези продукти са с високо качество, а добрата цена се дължи на собственото производство. Големите и скъпи марки не винаги са критерии за високо качество.
5. Следете промоциите.
Повечето хранителни вериги предлагат всяка седмица различни продукти на намалени цени. Следете текущите оферти и намалени стоки за деня и направете менюто си спрямо тях. Ако получавате каталог от супермаркета, в който пазарувате, не пропускайте да го прегледате. Така можете да намалите значително разходите си. Направите списъка за покупки по каталога. Това ще ви помогне да се ориентирате в промоциите и да пресметнете сумата, която ще похарчите. Ако не получавате брошури в пощата, винаги можете да се сдобиете с такава в самия магазин.
6. Бонус карти и отстъпки.
Ако сте редовен клиент на магазин от големите хранителни вериги, поинтересувайте се от възможностите за спестяване, които предлагат. Повечето големи супермаркети предлагат клубни карти и бонус точки, чрез които можете да се възползвате от отстъпки при пазаруване.
7. Не се лъжете по намаленията.
Промоциите тип „купи две на цената на едно” могат да се окажат много благоприятни за джоба ви, но могат да бъдат и подлъгващи. Не се хвърляйте безрезервно на даден продукт само защото е намален, а помислете дали наистина имате нужда от него. Купувайте само неща, които наистина ще ви бъдат от полза.
8. Купувайте на едро.
Големите пакети и покупките на едро обикновено излизат по-изгодно от малките разфасовки. Купувайки по-дълготрайните храни в големи количества ще си спестите време и пари. Ако пакетите са твърде големи или храните недълготрайни, можете да се комбинирате с някой друг и да разделите пакета.
9. Купувайте сезонна храна.
Избирайте плодовете и зеленчуците спрямо сезона. През всеки сезон има различни култури, които се отглеждат, и в съответното време на годината те са най-евтини и в най-големи количества.
10. Собствено производство.
Ако имате възможност, отглеждането на собствена продукция е чудесен и полезен начин да намалите разходите за пазар, както и да сте сигурни за произхода на храната ви. Дори отглеждането на малка плантация с билки и подправки например, не се нуждае от големи грижи и пространство. https://aktivnipotrebiteli.bg/%d1%81%d1%82%d0%b0%d1%82%d0%b8%d1%8f/675/%d0%a0%d0%b0%d0%b7%d1%83%d0%bc%d0%bd%d0%b8-%d0%b2-%d1%81%d1%83%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%bc%d0%b0%d1%80%d0%ba%d0%b5%d1%82%d0%b0
На пазар за месо
Когато купувате месо, избирайте парчета с по-малко мазнини или без кокал. Така ще намалите грамажа и цената ще бъде по-ниска. Ако купувате неразфасовано месо или цели пилета, можете да замразите част от тях във фризера и да ги използвате за следващи ястия. Не забравяйте, че веднъж размразено, месото не бива да се замразява повторно.
|
Седмично меню
Планирайте предварително седмичното си меню и напазарувайте всичко необходимо в началото на седмицата. Можете да съставите дневното меню спрямо текущите промоции в магазина, от който пазарувате. Така ще намалите разходите за импулсивни и непредвидени покупки, ще си осигурите разнообразна храна за цялата седмица и ще спестите време и пари.
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous