Статия
Какво е Шенген?
2025 година идва с нови права на потребителите
На 12 декември бе взето решение за включването на България и Румъния в Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Според наблюдателите, това е второто най-важно за нас събитие в пределите на ЕС след приемането ни в него през 2007 г. Като гражданин на ЕС всеки от нас ще се ползва с правото на свободно движение – да пътуваме, работим и живеем в друга страна от ЕС.
Като гражданин на ЕС можете също така да се ползвате от правата на пътниците в целия Съюз за пътуване до, от или в рамките на ЕС със самолет, влак, автобус или кораб. Можете да пътувате с домашни любимци и други животни в ЕС, при условие че спазвате правилата (паспорти за домашни любимци). В ЕС има ограничения относно количествата алкохол и тютюневи изделия или сумата пари в брой, които можете да вземете със себе си в друга страна от Съюза. Всяка страна от ЕС може да определи свои прагове или ограничения, затова проверете преди да тръгнете на път.
Какво е Шенген?
Шенгенското пространство е зона за пътуване без граници. Гражданите на ЕС и много граждани на държави извън Съюза могат да пътуват в Шенгенското пространство свободно без гранични проверки. От 1985 г. насам то продължава да нараства и в момента обхваща всички държави от ЕС и няколко държави извън Съюза (Лихтенщайн, Норвегия, Исландия, Швейцария). Шенгенското пространство гарантира свободното движение на над 450 милиона граждани на ЕС. Всяко лице, независимо от гражданството си, може да пътува между държавите от Шенгенското пространство, без да преминава гранични проверки. Националните органи обаче могат да извършват полицейски проверки по границите между тези държави и в граничните райони. Като премахнаха вътрешните си граници, държавите от Шенгенското пространство в същото време затегнаха проверките по общите си външни граници на базата на шенгенските правила за гарантиране на сигурността на живеещите или пътуващите в Шенгенското пространство. Вижте всички държави от Шенгенското пространство
На 12 декември – датата на нашето приемане, Европейската комисия заяви: „Както се посочва в Доклада за състоянието на Шенген за 2024 г., шенгенското пространство е стабилно и остава най-посещаваната дестинация в света. Шенгенското пространство е от съществено значение за Европейския съюз, неговите граждани и предприятията, като гарантира безпроблемно и сигурно пътуване до регион с население от почти 450 милиона души. Сега с България и Румъния, които са вече напълно част от Шенгенското пространство, правим още една решаваща стъпка за изграждането на силен и свързан Съюз“.
Какви документи са ви необходими?
Пътувате до или в рамките на ЕС? Проверете какви документи трябва да вземете: Документи, необходими за пътуване в ЕС. Информация за документите за пътуване, необходими на гражданите на ЕС, членовете на семейството, които не са граждани на ЕС, гражданите на държави извън ЕС и децата, когато влизат в ЕС или пътуват в него. Научете какво да направите, ако изгубите паспорта си или неговият срок изтече, докато пътувате в ЕС. Публичен регистър на автентичните документи за самоличност и пътуване онлайн (PRADO) - преглед на разрешените документи за пътуване и самоличност, издадени от държавите от ЕС и Исландия, Норвегия и Швейцария.
Обща визова политика
Общата визова политика дава възможност на посетители от страни извън ЕС да преминават през държави от Шенгенското пространство или да прекарват кратко време в тях. Виза за краткосрочно пребиваване, издадена от една от държавите от Шенгенското пространство, обикновено дава право на посетители от страни извън ЕС да пътуват през всички шенгенски държави за период до 90 дни в рамките на всеки период от 180 дни. На практика това означава, че ако имате разрешение за влизане в една държава от Шенгенското пространство, можете да пътувате до която и да е друга шенгенска държава, без да е необходимо да показвате отново документа си за пътуване.
Какво можете да вземете със себе си?
Какво можете да вземете със себе си, когато пътувате до друга страна от ЕС, посещавате Съюза от държава извън него или напускате неговата територия? Знаете ли, че съществуват ограничения за някои видове продукти? Ще трябва ли да декларирате колко пари носите в брой и да заплатите данък за тях? Къде може да използвате еврото? Когато пътувате със самолет, уверете се, че знаете какво можете да носите във вашия ръчен и във вашия регистриран багаж. Научете повече за вашите права: https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/index_bg.htm
Правата на пътуващите със самолет:
- Ако вашият полет е в рамките на ЕС и се изпълнява от авиокомпания от ЕС или от страна извън Съюза
- Ако вашият полет пристига в ЕС от страна извън Съюза и се изпълнява от авиокомпания от ЕС
- Ако вашият полет тръгва от ЕС за страна извън ЕС и се изпълнява от авиокомпания от ЕС или от страна извън Съюза
- Ако не са ви предоставени обезщетение или услуги (премаршрутиране, помощ от авиокомпанията) съгласно действащото законодателство на страна извън ЕС за свързани с полет проблеми при това пътуване.
ЕС означава 27-те държави от ЕС, включително Гваделупа, Френска Гвиана, Мартиника, Реюнион, Майот, Сен Мартен (Френски Антили), Азорските острови, Мадейра и Канарските острови (но не Фарьорските острови). Правилата на ЕС се прилагат и за полети от и до Исландия, Норвегия и Швейцария.
Печатно или електронно обявление, информиращо ви за правата ви на пътник в ЕС, трябва да бъде поставено на видно място на летището, на гишето за регистрация и онлайн. Ако ви е отказан достъп на борда, вашият полет е отменен, има закъснение от повече от 2 часа при заминаване или пристигате с голямо закъснение в крайната си дестинация, авиокомпанията трябва писмено да ви съобщи правилата за обезщетение и помощ. Информация за това къде и кога се прилагат правата на пътуващите със самолет в ЕС и как да подадете жалба. Вижте с кого можете да се свържете, ако се нуждаете от помощ или съвет във връзка с вашата жалба. Научете повече за вашите права: https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/passenger-rights/air/index_bg.htm
Права на хората с увреждания
Ако сте с увреждане или намалена подвижност, имате някои гарантирани права, като например право на безплатна помощ при пътуване със самолет, влак, автобус или кораб. Знаете ли, че ако имате увреждане, това означава, че сте с намалена подвижност и може да имате право да получите карта на ЕС за паркиране? Научете повече за вашите права: https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/transport-disability/index_bg.htm.
Също и на: Права на пътниците с увреждания или намалена подвижност;
Карта на ЕС за паркиране за хора с увреждания.
Еврото в Шенгенското пространство – какви са правата ни? Очаквайте в следващия ни брой. А ние очакваме вашите въпроси и лични истории.
На добър път в Шенген!
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous